Német kémfőnök: Oroszország a vihar, Kína a klímaváltozás
2022. október 17. 18:28
A hírszerzés vezetői nem tartják jó ötletnek, hogy Kína kritikus infrastruktúrában szerezzen tulajdonrészt, mert később visszaélhet vele.
A német hírszerző szervek vezetői különös óvatosságra szólítottak fel az olyan beruházásokkal szemben, amelyek során Kína kritikus fontosságú infrastruktúrában szerezhet tulajdonrészt.
A Cosco szállítmányozó vállalat a hamburgi kikötő egyik termináljában akar részesedést szerezni, de a Zöldek vezette gazdasági minisztérium meg akarja vétózni a kínai cég ajánlatát. A szociáldemokrata vezetésű kancellária viszont pártolná a befektetést. Ezzel kapcsolatban tartottak parlamenti meghallgatást, a vita azonban túlnyúlik ezen a konkrét ügyön: a tét Németország Kínának való kiszolgáltatottsága azok után, hogy Oroszország Ukrajna elleni támadása megmutatta, milyen veszélyei vannak egy autoriter államtól való függésnek.
A külföldi hírszerzés vezetője, Bruno Kahl a parlamenti meghallgatáson arról beszélt, hogy politikai nézetkülönbségek esetén számítani lehet arra, hogy Kína a gazdasági erejét vagy technológiai befolyását, így az 5G infrastruktúrát is felhasználná az érdekei érvényesítésére. A belföldi hírszerzés vezetője, Thomas Haldenwang pedig figyelmeztetett, hogy a kínai tulajdonszerzés lehetőséget ad szabotázsra és a közvélemény befolyásolására is.
Amikor külföldi partnereinkkel beszélgetek Kínáról, mindig azt mondják: Oroszország a vihar, Kína a klímaváltozás
– jelentette ki a Reuters hírügynökség szerint Thomas Haldenwang, hozzátéve, hogy fel kell készülni a „klímaváltozásra” az elkövetkező években.
Nyitókép: iStock / Getty Images Plus