Külföld

Az eddigi legkeményebb szankciókról döntött Brüsszel, a Moszkvába repülő Abramovics is érintett

rtl.hurtl.hu

2022. március 15. 10:58

Nincs több európai luxuscikk, számos behozatali tilalmat is kivetettek. Szijjártó Péter magyar sikerként könyveli el, hogy energiahordozók és egyes ásványkincsek továbbra is jöhetnek, illetve hogy a Mol folytathatja az olajkitermelést Oroszországban.

Cikkünk a kedden bejelentett brit szankciókkal frissült!

Az EU kedd reggel hivatalosan is elfogadta a negyedik, Oroszországgal szemben kivetett szankciós csomagot, amely magában foglalja az orosz vagyonok befagyasztását és Roman Abramovics utazási tilalmát. A teljes szabályozás várhatóan kedden jelenik meg az Európai Unió Lapjában.

A CNN idézi Bruno Le Maire francia pénzügyminisztert, aki „történelmi döntésnek” nevezte a több mint 600 orosz személyt érintő szankciós csomagot. Az uniós pénzügyminiszterek által elfogadott csomag „a leggyorsabb, legerősebb szankciócsomag, amelyet az Európai Unió valaha is elfogadott történetében”. Az Európai Tanács közleménye szerint  a szankciókat kulcsfontosságú oligarchákra, lobbistákra és propagandistákra is kiterjesztették, akik a Kreml narratíváját terjesztik az ukrajnai helyzettel kapcsolatban. Érintettek a légi közlekedési, katonai és kettős felhasználású, hajógyártási és gépgyártási ágazatban tevékenykedő kulcsfontosságú vállalatok is.

A Guardian szerint a szankciók között szerepel:

  • az Európai Unió behozatali tilalma számos acéltermékre.
  • Új beruházások tilalma az orosz energiaszektorban, korlátozott kivételekkel a polgári atomenergia és bizonyos energiatermékeknek az EU-ba való szállítását illetően.
  • A luxuscikkek – például autók, ékszerek – 300 euró feletti uniós exporttilalma.
  • Oroszország és orosz vállalatok uniós hitelminősítő intézetek általi minősítésének, valamint az orosz ügyfeleknek nyújtott minősítési szolgáltatások tilalma. Ez azt eredményezheti, hogy az érintettek még kevésbé férnek hozzá az unió pénzpiacaihoz.

A tilalmat az uniós vezetők csütörtöki és pénteki, Versailles-ban tartott megbeszélései után közölték. A Guardian szerint az elfogadott dokumentumban Roman Abramovicsot „orosz oligarchának” nevezik, aki nagy múltra visszatekintő, szoros kapcsolatot ápol Vlagyimir Putyinnal.

Ez a kapcsolat az orosz vezetővel segített megőrizni jelentős vagyonát

– áll a dokumentumban, amelyben arra is kitérnek: Abramovics a fő részvényese az Evraz acélipari csoportnak, amely Oroszország egyik legnagyobb adófizetője. Ahogy korábban beszámoltunk róla, Roman Abramovics repülője kedden Moszkvában landolt. 

Több száz szereplővel bővült a britek tiltólistája is

Az Egyesült Királyság kedden újabb 370 orosz és fehérorosz személy, illetve jogi személy ellen jelentett be szankciókat. A brit külügyminisztérium szerint Vlagyimir Putyin legfőbb politikai szövetségeseivel, a rezsim szóvivőivel és Kreml-hátterű dezinformációs ügynökségekkel bővült a lista. A Sky News beszámolója szerint a legújabb lista 51 szereplője oligarcha, illetve oligarchák családtagjai, akiknek összesített vagyona meghaladja a százmilliárd fontot (44 billió forint).

Felkerült a listára mások mellett Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter; Dmitrij Medvegyev volt miniszterelnök, az orosz Biztonsági Tanács elnökhelyettese; Dmitrij Peszkov, Vlagyimir Putyin sajtótitkára; Maria Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője; valamint Mihail Misusztyin miniszterelnök.

A szankciós listán szereplők Egyesült Királyságban található vagyonát befagyasztják, brit magánszemélyek és vállalkozások nem kerülhetnek velük üzleti kapcsolatba, és nem tehetik be a lábukat az országba. A brit külügyminiszter szerint Putyin legfőbb oligarcháit, a miniszterelnökét és a hazugságait terjesztő propagandistákat is felelősségre vonják az Ukrajnában elkövetett bűntettekért.

Szijjártó: Teljes mentesség az energiahordozók importjának

Az újabb európai uniós szankciós intézkedések semmilyen módon nem érintik az energiaszállításokat, Magyarország energiaellátása továbbra is biztonságban van – mondta közösségi oldalán kedden közzétett videójában a külgazdasági és külügyminiszter. Szijjártó Péter közölte: az elmúlt négy napban nagyon komoly viták folytak Brüsszelben egy újabb, Oroszországgal szembeni szankciós csomag elfogadásáról, amely már a hatodik szankciós csomag. 

A hatodik szankciós csomagot ismertetve a miniszter arról is beszélt, hogy szerinte Magyarország „sikerrel vitázott” a szankciókról. Ebben szövetségesei voltak azok az uniós országok, amelyek szintén nagy mértékben importálnak energiát, energiahordozókat Oroszországból, Szijjártó szerint így sikerült elérni, hogy a nukleáris ipar, a földgázszállítás, a kőolajszállítás és a szén importja teljes kivételt, vagyis teljes mentességet élvez az újabb szankciós intézkedések alól. 

Így a paksi atomerőmű fenntartása, üzemanyaggal ellátása, az új erőmű építése semmifajta akadályba nem ütközik – mondta Szijjártó.

Az európai országok továbbra is importálhatnak Oroszországból mangánércet és a vasércet. Azt is sikerült elérniük, hogy a Mol egy nagy török energiavállalattal fenntartott, a vegyes vállalati formában működtetett BaiTex-kőolajmezőn is tovább folytathatja a kitermelést Oroszországban – mondta még.

Nyitókép: Alexander Hassenstein / UEFA / Getty Images

#Külföld#orosz-ukrán háború#oroszország#európai unió#roman abramovics