Van racionális indoka Ukrajna lerohanásának, vagy csak Putyin egója miatt tört ki a háború?
2022. február 25. 16:14
Még a szakértők körében is nagy a bizonytalanság, nem tudják, mi is lehet Vlagyimir Putyin végcélja Ukrajnában, és mivel ér véget a háború. Egy azonban biztosnak tűnik: az orosz elnök számára személyes ügy Ukrajna megszerzése, amivel nemcsak Oroszország nagyságát akarja bebiztosítani, hanem azt is, hogy a legnagyobb vezérek között szerepeljen a neve a történelemkönyvekben.
Egyelőre nem lehet tudni biztosan, hogy pontosan milyen célt tűzött ki maga elé Vlagyimir Putyin orosz elnök az Ukrajna elleni támadással. Az amerikai kormányzat szerint Moszkva kormányváltásra készül Kijev lerohanásával, valamint a jelenlegi, nyugatbarát kormány támogatóinak megölésére. Majd egy oroszbarát vezetés felállításával akarják megakadályozni, hogy Ukrajna betagozódjon a nyugati demokráciák közé, belépjen az Európai Unióba, illetve a NATO-ba, amit az orosz vezetés az országuk elleni fenyegetésnek tekint.
A legfontosabb kérdés, hogy mi a végcél, a stratégia a háború lezárására, és a legvégén hogyan fog kinézni Ukrajna
– mondta a Financial Timesnak Mathieu Boulègue. A Chatham House intézet Eurázsia-kutatója szerint úgy tűnik, hogy az oroszok Ukrajna teljes elfoglalására készülnek, de szerinte ez lehet megtévesztés, hogy végül az ország keleti részén lévő Donbaszt foglalják el, ahol igen jelentős az orosz anyanyelvűek aránya.
A szakértő elmondta: azt gyanítja, hogy pár napig tartó előretörés után Moszkva át fogja tekinteni a helyzetet, és leginkább az orosz hadsereg veszteségeinek függvényében döntenek majd a következő lépésekről.
Kijevet támadják, de azt már nehéz megmondani, hogy mit fognak Kijevben csinálni
– mondta el a lapnak egy amerikai védelmi tisztségviselő.
Nagy a bizonytalanság
A Politico című amerikai magazin tucatnyi szakértőt kérdezett meg, akik között nagy volt az egyetértés abban, hogy nehéz megmondani, pontosan mi is Putyin végső célja.
A legtöbben biztosra vették az ukrán kormány leváltását, és az ukrán hadsereg megsemmisítését, de kérdés, hogy el akarják-e foglalni a negyvenmilliós országot, ahol az ukránok ellenállására és esetleg egy elhúzódó oroszellenes gerillaháborúra kell felkészülniük.
Egyes vélemények szerint Moszkva egy baráti kormány hatalomra juttatása után kivonul az országból, esetleg végül csak Ukrajna egy részét foglalja majd el, ami lehet, hogy csak a keleti Donbasz lesz, de elképzelhető, hogy a Fekete-tenger partvidékét is az irányításuk alá vonják, így a kikötők elfoglalásával fojtják meg az ukrán gazdaságot.
Egyes szakértők szerint Putyinnak az Ukrajna elleni háborút nem teljes mellszélességgel támogató orosz nép ellenállásra is fel kell készülnie, ami akár a hatalmát is veszélyeztetheti.
Putyint azonban lehet, hogy már nem érdekli, mit gondol az orosz nép. Szakértők szerint neki már csak egyetlen dolog számít: az, hogy a történelemkönyvekben úgy emlékezzenek rá, mint arra a nagy orosz vezérre, aki újra nagyhatalommá tette Oroszországot.
Ez személyesen Putyinról szól
Ukrajna évek óta Vlagyimir Putyin célkeresztjében van, ő akar lenni az a vezető, akinek irányítása alatt Oroszország visszaszerezte Ukrajnát – mondta el a New York Timesnak az egyik legelismertebb oroszszakértőnek tartott Fiona Hill. Az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács egykori európai és oroszügyi vezetője szerint nem ideológia és geopolitikai okok vezetik elsősorban az orosz elnök gondolkodását Ukrajnával kapcsolatban:
Ez személyesen róla szól. A örökségéről.
Andrea Kendall-Taylor, a CNAS nemzetbiztonsági kutatója a CBS Newsnak szintén arról beszélt, hogy Putyin számára Ukrajna „visszaszerzése” Oroszországnak „erősen személyes ügy”. Az amerikai hírszerzés egykori magasrangú oroszügyi elemzője és tanácsadója közölte, szerinte Putyin már a történelmi örökségét tartja a legfontosabbnak, hosszú távra tekint. Úgy látja, ő lehet az utolsó orosz vezető, aki hajlandó kockázatokat vállalni Oroszország nagyhatalmi státuszának visszaállítására, és úgy érzi, fogy az ideje.
Fiona Hill a Times-nak kijelentette:
Putyint csak az érdekli, hogyan fog szerepelni a történelemkönyvekben.
Hasonlóan nyilatkozott a Haartz című izraeli lapnak Dima Adamsky, az izraeli Reichman egyetem professzora. A nemzetközileg elismert oroszszakértő szerint Putyin történelmi léptékben tekint saját magára, és Oroszország nagysága számára a legfontosabb szempont.
Nincs semmi más az életében, ami ennél jobban érdekelné.
Adamsky szerint Putyin számára nem Ukrajna elfoglalása a legfontosabb, hanem az, hogy Oroszország újra a világ egyik szuperhatalma legyen, az 1990-es évek óta egyeduralkodónak számító Egyesült Államokkal egy szinten. „Az oroszok számára ez nem csak propaganda, valóban és igazán hisznek ebben” – tette hozzá.
Ukrajna lerohanása a Szovjetunió felbomlásával megszűnt nagy orosz birodalom szétesésén kesergő Putyin, valamint a körülötte lévő idős, a karrierjüket még a szovjet időkben kezdő „öregemberek” személyes célja, akik nem tudták túltenni magukat azon, hogy Oroszország már nem szuperhatalom – jelentette ki a Vox cím amerikai lapnak Mark Galeotti.
Az oroszszakértő elmondta, köztudott Putyinról, hogy „megszállottja a történelmi hagyatékának”, és amikor történészekkel találkozik, mindig azt kérdezi tőlük, hogyan fognak rá emlékezni száz év múlva. Galeotti szerint a 69 éves Putyin kezdi érezni, hogy nincsen már sok ideje hátra, és be akarja biztosítani, hogy Oroszország elfoglalja a világpolitikai térképen azt a helyet, amit szerinte megérdemel.
Ezzel érheti el, hogy bekerül a történelemkönyvekbe, ahol nemcsak egy bekezdés lesz, hanem egy egész fejezet.
Nyitókép: Vlagyimir Putyin orosz elnök február 22-én a Kremlben Fotó: Mikhail Klimentyev/TASS via Getty Images