Kórházi fertőzés miatt hárman megvakultak egyik szemükre a csíkszeredai megyei kórházban
2022. február 14. 12:03
Már a rendőrség is vizsgálódik az ügyben, az egyik érintett hozzátartozója kártérítési igényt fog benyújtani.
A múlt héten derült ki, hogy három páciens maradandó látásvesztést szenvedett egyik szemére abból a 14 betegből, akinél fertőzés miatt kialakult endoftalmitiszt vettek észre, miután január 12-én és 13-án szürkehályog-műtétet végeztek el rajtuk a csíkszeredai megyei kórház szemészeti osztályán. Emellett hat másik személynek is romlott a látása mint műtét előttihez képest – számolt be a történtekről a Székelyhon portál.
A Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vizsgálatot indított, és egyebek mellett egyéni mulasztásokat állapított meg. Ezért nem az intézményt, hanem személyeket bírságoltak meg, összesen 11 dolgozót több mint kétmillió forint értékben. A fertőtlenítési, sterilizálási eljárások be nem tartása és ezek ellenőrzésének hiánya volt a probléma a tisztiorvosi szolgálat szerint.
A sürgős műtétre szoruló betegeket átirányították a sepsiszentgyörgyi kórházba, amíg nem bizonyos, hogy a szemészeti műtő biztonságosan használható.
Az ügyről a székelyföldi egészségügyi intézmény közölte: a csökkent látással, szürkehályogműtét érdekében a kórházhoz fordult, később az endoftalmitisz miatt ismételten műtétre szoruló páciensek közül három beteg esetében látásvesztéssel járt a műtött szemen a fertőzés okozta gyulladás.
Ezen betegeknél szükségszerű volt a szem belső elhalt szöveteinek a műtéti eltávolítása. „Ez evisceraciót jelent, de nem enucleaciót. Evisceracio esetén a szemgolyó külső fala és a külső szemizmok funkciói megmaradnak” – hangsúlyozták.
Ép ésszel fel sem tudom fogni, hogy bemegy egy rutinműtétre valaki azért, hogy lásson, és kijön szem nélkül
– nyilatkozta a Maszolnak az egyik érintett, egy 75 éves asszony hozzátartozója.
Bár ez nem hozza vissza a látását, de mi azt szeretnénk tudni, hogy ki hibázott, miként került oda a baktérium, és vonják felelősségre azokat, akik hibáztak.
A kártérítés a következő lépés, ha ez nem valósul meg, akkor jön a peres út. (…) Ha minden érintett belemegy, akkor közösen, ha nem, akkor egyénileg is végigvisszük a jogi eljárást” – ezt mondta a Székelyhonnak egy neve elhallgatását kérő férfi, akinek anyósa érintett a történtekben. Szerinte az intézmény – amelyik pénteken tartott sajtótájékoztatót az ügyben – túl szépen tálalta a dolgokat, és nem érti, erre miért volt szükség.
Az ügyben a rendőrség hivatalból eljárást indított szolgálati hanyagság és gondatlanságból elkövetett testi sértés gyanújával, tudta meg a Székelyhon a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivőjétől. Feljelentés eddig nem érkezett a rendőrségre.
Nyitókép: Facebook/Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház