Külföld

Kevés európai ország meri meglépni az oltás kötelezővé tételét

rtl.hurtl.hu

2022. január 6. 19:06

Vannak, akik úgy látják, hogy ez több problémát okozna, mint amennyit megold.

Az európai kormányok egyre nagyobb nyomást igyekeznek gyakorolni polgáraikra, hogy oltassák be magukat koronavírus ellen, de csak kevesen akarják kötelezővé tenni a vakcinák beadatását – derül ki a Guardian körképéből.

Olaszországban szerdán írták elő a kötelező vakcinát az ötven év felettieknek, mintegy 28 millió embert érint ez a lépés. Február 15-től a munkahelyekre való belépésnek is feltétele lesz az oltási igazolás, amit ekkortól már nem válthatnak ki a dolgozók negatív teszteredménnyel. Egy múlt havi kormánydöntés pedig már január 10-től előírja, hogy csak oltással lehessen felszállni a tömegközlekedésre, vagy belépni a szállodákba, vendéglőkbe, konditermekbe. 

Görögország ugyancsak eltiltotta a be nem oltott embereket a vendéglők, mozik, múzeumok, konditermek látogatásától. Már november végén bejelentették, hogy január 16-tól kötelezővé teszik az oltást a hatvan év felettieknek, akik közül még több mint félmillióan nem vették fel a vakcinát. Akik az előírásnak nem tesznek eleget, azokat havonta 100 euróra, vagyis több mint 30 ezer forintra büntetik. A legnagyobb ellenzéki párt, a Sziriza viszont kifogásolja, hogy az intézkedés büntető jellegű, a büntetés pedig túl nagy.

Ausztriában február elsejétől lesz kötelező az oltás a 14 év felettieknek, de a politikai konszenzus már megtörni látszik. Az egyik vezető osztrák virológus, Gerald Gartlehner azt mondta, hogy az új, gyorsan terjedő variáns, az omikron példátlan mértékű immunitást hozhat a lakosság körében. Karoline Edtstadler alkotmányügyi miniszter pedig egy karácsony utáni interjúban arról beszélt, hogy lehetséges, hogy újra kell gondolni az általánosan kötelező oltást, ha az adatok nem igazolják az elérhető vakcinák hatékonyságát az omikronnal szemben.

Számos elemző szerint a kormány már csendben készül visszavonulót fújni. Az is nehézséget jelenthet, hogy két különálló adatbázist kellene összekapcsolni, hogy nyomon tudják követni, ki utasította el az oltás felvételét, ez pedig további jogi és technikai kérdéseket vet fel. A NEOS párt egészségügyi szóvivője, Gerald Locker szerint gúnyt űzhet a kötelező oltás intézményéből, ha a kormány nem tudja végrehajtani a törvényt.

Jean Castex francia miniszterelnök azt mondta, hogy már most is vannak problémák a védettségi igazolások ellenőrzésével, csak még több gond lenne azzal, ha kötelezővé tennék az oltást. Azt is mondta, hogy ezt azokban az országokban szokták előírni, ahol az átoltottság alacsonyabb, mint Franciaországban. A francia alsóház csütörtökön törvényt fogadott el, amelynek értelmében csak az oltottak szállhatnak repülőre vagy távolsági vonatokra, ehetnek vendéglőkben, ihatnak kávézókban és bárokban, látogathatják a múzeumokat, a mozikat vagy a sportlétesítményeket – a negatív teszteredmény vagy a gyógyultság igazolása nem elegendő.

Az új német kormány is jelezte már szándékát az oltás kötelezővé tételére, de egyelőre nem tett sok erőfeszítést annak érdekében, hogy jogilag előkészítse a döntést. A hárompárti koalíció egyik tagja, a szabaddemokraták képviselőinek egy csoportja ugyanakkor törvényjavaslatot nyújtott be csütörtökön a kötelező oltás elutasításáról.

Nyitókép: MTI/Vajda János

#Külföld#koronavírus#oltás#kötelező oltás