Híradó

Feketelistára kerültek a státusztörvényt annak idején elutasító tanárok

Heer OrsolyaHeer OrsolyaBlaschek KárolyBlaschek Károly

2024. január 26. 18:11

Nem veszik fel az állami iskolák őket, amiért tavaly nem írták alá az új szerződésüket a státusztörvény alapján – erre panaszkodik több érintett pedagógus. Van olyan tanár, akit állítása szerint már 8 iskola is elutasított. Egy a Híradó birtokába jutott igazgatói levélből az derül ki, a tankerület vezetője nem támogatja az érintett tanár alkalmazását. A Klebelsberg Központ szerint a tanárok a szeptemberi nyilatkozattal „maguk döntöttek arról, hogy a továbbiakban nem kívánnak köznevelési intézményben dolgozni”. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint ez diszkrimináció.

Diákok és tanárok hónapokig tüntettek tavaly a státusztörvény ellen. Szeptember végéig több mint 4000-en, a tanárok 5 százaléka döntött úgy nem fogadja el az új jogállást és nem tanít tovább. Azóta többen meggondolták magukat, már elfogadják és aláírnák az új jogálláson alapuló szerződést.

Csakhogy ezt nem tehetik meg.

„Amikor elmondtam, hogy én a státusztörvényt nem fogadtam el, mindenhol az volt a válasz, hogy akkor nem tudnak felvenni” – mondta a Híradónak egy érintett földrajz szakos tanár.

A pedagógus Budapesten és Pest megyében 8 iskolába jelentkezett álláshirdetésre, de azt mondja, mindenhol elutasították. Legutóbb tegnap.

Mindenben megegyeztünk, a tantárgyfelosztásban is, hogy milyen órákat fogok tanítani, hogyan fogom tanítani, hány órám lesz, aztán másnap felhívtak, hogy nem tudnak felvenni.

Ugyanezt tapasztalta egy másik, matematika-fizika szakos tanár is.

„Mondták, hogy reménykednek, és felhívják a tankerületet. Kiment az igazgató, 5 perc múlva visszajött és elmondta, amikor mondta, hogy matek-fizika tanár, akkor kapcsolták egyre feljebb, de végül azt a hírt kapta, hogy nem vehetnek fel.”

Az egyik intézmény vezetője ezt levélben is megerősítette. Azt írta: „jeleztem a tankerületi igazgató asszonynak, hogy szeretnélek alkalmazni”. Aki erre írásban azt válaszolta, hogy az említett „pedagógus foglalkoztatását továbbra sem támogatom”.

Több Facebook-csoportban is hasonló esetek miatt panaszkodnak a tanárok. Egyiküknek „a tankerület azt mondta, hogy felsőbb utasításra” nem veszik fel. Egy másik tanár pedig arról írt: Budapesten 3 tankerület utasította vissza, még óraadói állást sem kapott.

Nem is értem, hogyan képzelik ezt a fenntartók. Ha valaki aláírta ezt a nyilatkozatot, akkor örök életre kizárják a pedagógus pályáról?

 – teszi fel a kérdést Nagy Erzsébet PDSZ ügyvivője.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivője szerint az igazgatók legtöbbször alkalmaznák a visszatérő kollégákat, de ezt a tankerületek megtiltják.

„Ez nagyon súlyos diszkrimináció, az esélyegyenlőségről szóló törvénnyel is totálisan ellentétes, úgyhogy mi azt tudjuk mondani ezeknek a kollégáknak, hogy abban az esetben, ha tudják bizonyítani, hogy ténylegesen ezért nem vették őket vissza, ez egyébként viszonylag nehéz, akkor indítsanak polgári peres eljárásokat” – tanácsolja az érintetteknek Nagy Erzsébet.

A Klebelsberg Központtól kérdéseinkre azt válaszolták, hogy a szeptemberig nyilatkozó tanárok, „maguk döntöttek arról, hogy a továbbiakban nem kívánnak köznevelési intézményben dolgozni”. Hozzátették: „A döntést a pedagógusok hozták meg, nem a fenntartók.”

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint azonban a törvény nem tiltja a tanárok visszatérést. Csak annyi kikötés van, hogy ha valaki 90 napon belül kezd el újra tanítani, akkor annak vissza kell fizetnie a végkielégítését.

#Híradó#Videó#adásrészletek#Belföld#oktatás#státusztörvény#tanár#pedagógus#ma#top hírek