Pánik az albérletpiacon: Már a ponthatárok előtt megindult a harc, horror árak várják a diákokat
2026. július 5. 15:00
Hatalmas a feszültség a magyar albérletpiacon, és a helyzet percről percre fokozódik. Bár a felsőoktatási ponthatárokat hagyományosan csak július végén hirdetik ki, a rutinosabb egyetemisták és a kétségbeesett szülők idén egy percet sem vesztegetnek. Lapunk információi szerint már a nyár elején olyan tömeges kereslet zúdult a piacra, ami teljesen felborította a megszokott szezonális trendeket. Aki most nem lép időben, az könnyen azon kaphatja magát, hogy szeptemberben nemhogy saját szobát, de még megfizethető ágyat sem talál a nagyvárosokban.
Horror árak Budapesten: Megállíthatatlanul drágulnak a kiadó lakások
A fővárosi ingatlanpiac már eddig is a megfizethetőség határát súrolta, az idei szezonkezdet azonban minden korábbi rekordot megdönthet. A szakértők szerint a budapesti átlagos bérleti díjak szinte pillanatok alatt elérték a lélektani határt, és a népszerűbb egyetemi kerületekben – mint a XI., a IX. vagy a VIII. kerület – szinte vadászni kell a százezer forint alatti szobákra.
A szülők sokszor vakon, megtekintés nélkül foglalózzák le az ingatlanokat, csak azért, hogy biztosítsák a gyerek jövőjét. Ez a fajta pánikvásárlási és bérlési láz viszont még feljebb veri az árakat, ami a szerényebb anyagi lehetőségekkel rendelkező családokat teljesen kiszorítja a piacról.
Vidéken sem jobb a helyzet: Egyre mélyebben kell a zsebbe nyúlni
Tévedés azt hinni, hogy a fővároson kívül megnyugvást találnak a hallgatók. Debrecen, Szeged, Pécs és Győr egyetemi negyedeiben is drámai a helyzet. A vidéki bázisokon a multinacionális cégek és a külföldi hallgatók jelenléte eleve magasan tartotta az árszínvonalat, a mostani roham pedig csak rátett egy lapáttal a folyamatokra.
A helyi ingatlanközvetítők arról számolnak be, hogy a jobb állapotú, másfél-két szobás lakásokért valóságos licitháborúk alakulnak ki. A bérbeadók válogathatnak a jelentkezők között, és sokszor nemcsak a kaució mértékét emelik meg, de szigorú referenciákat vagy hosszú távú kötelezettségvállalást is követelnek a diákoktól.
Mi áll a háttérben? Idén minden megváltozott
De miért robbant ki a pánik a megszokottnál hetekkel korábban? Az okok összetettek. Egyrészt a kollégiumi férőhelyek száma évek óta képtelen lefedni a valós igényeket, így a hallgatók hatalmas százaléka eleve a magánszektorra van utalva. Másrészt az inflációs környezet és a megemelkedett megélhetési költségek miatt a tulajdonosok is kénytelenek emelni a díjakon, hogy megőrizzék a befektetésük értékét.
A legnagyobb hajtóerőt azonban a félelem jelenti: a bérlők tartanak attól, hogy július végén, a hivatalos eredmények után a maradék, csillagászati árú garzonokért kell majd megküzdeniük. A piac jelenlegi állása szerint a korai roham beigazolta a várakozásokat: az árak folyamatosan kúsznak felfelé, és a kínálat rohamosan olvad.
Nyitókép: Pexels