Hátrányos helyzetűek tízezrein segít a lomtalanítás
2024. június 5. 17:47
A zömében roma hátterű lomizós vállalkozók munkája alkalmanként 35 ezer hátrányos helyzetű embernek biztosíthat kiegészítő jövedelmet.
A zömében romák által, vállalkozásszerűen űzött lomtalanítás alkalmanként 35 ezer hátrányos helyzetű embernek ad jövedelmet, és éves becsült árbevételük felér azzal, amibe a teljes fővárosi egyetemi szféra működése kerül – derül ki a Corvinus Egyetem kutatópárosa, Tim Gittins és Letenyei László számításaiból, amit a Világgazdaság ismertetett.
Azt írják, Budapesten egy-egy lomtalanítás alkalmával körülbelül 3-5 ezer ember dolgozik. Ha ehhez még a lomok értékesítéséből részesülők családjait is hozzászámoljuk, akkor a kutatók szerint egy-egy lomtalanítás összesen
18-35 ezer szociálisan hátrányos helyzetű emberen segíthet.
A lap megjegyzi: bár a lomizás hivatalosan szabálysértésnek számít, a benne részt vevők és családjaik számára ez egy fontos kiegészítő jövedelem, amely így közvetlenül a leginkább rászoruló társadalmi csoporthoz jut el. A kutató számításai szerint ráadásul az évi több ezer tonna hulladék kézi válogatásával és újrahasznosításával a lomtalanítók nagymértékben hozzájárulnak a fenntarthatósági célokhoz.
A lomtalanításon gyűjtött hulladékok közül a fém legértékesebb. A vasudvarok által gyűjtött fémhulladékból származó árbevétel egybevethető nagyságrendű a budapesti felsőoktatási intézmények mérlegfőösszegével
– fejtette ki Letenyei László, a Corvinus kutatója.
A kutatók amellett érvelnek tanulmányukban, hogy bár a lomizás szürkezónában működő tevékenységnek számít, mégis jelentős társadalmi hozzáadott értéke van, illetve hozzájárul a körforgásos gazdaság hatékony működéséhez is.
Nyitókép: Jászai Csaba / MTVA / Bizományosi