Gazdaság

Akkora bajban van a költségvetés, hogy a választások előtt sem nyúlnak hozzá a rezsicsökkentéshez

rtl.hurtl.hu

2024. május 7. 9:56

Magyarországon jelenleg ugyanakkora a piaci gázár, mint a rezsicsökkentett, ehhez képest az átlag felett fogyasztók továbbra is ennek több mint a hétszeresét fizetik meg.

Úgy fest, nagyobb bajban van a költségvetés annál, mintsem hogy a kormány hozzá merjen nyúlni a megemelt lakossági tarifákhoz – magyarázta a 24.hu-nak Holoda Attila energiaszakértő, korábbi energetikai államtitkár, aki korábban maga is azt gondolta: a kabinet változtat a rezsidíjakon nyár előtt. 

A lap szerint tavaly óta több elemzésben is megjelentek olyan előrejelzések, miszerint a kormány a 2024-es európai, illetve önkormányzati választás előtt is bevetheti a „rezsifegyvert”, a lakossági energiaárak politikai célzatú csökkentését, ez azonban nem történt meg. Lantos Csaba energiaügyi miniszter nemrég azt közölte, hogy nincs napirenden az átlagfogyasztás felett felszámított „lakossági piaci ár” kivezetése.

Azt írják, a kormány annak ellenére sem kívánja feloldani a rezsicsökkentés korlátozását, hogy az átlagfogyasztás felett méregdrága szinten befagyasztott lakossági gázár végletesen elszakadt a piaci áraktól, utóbbiak jóformán már a rezsicsökkentett ár szintjére zuhantak. A lap emlékeztet: a piaci árak több mint egy éve 40 euró/megawattóra alatti szinteken mozognak, az elmúlt hetekben pedig 31–34 euró/megawattóra körül alakult a gáz jegyzési ára az Európában irányadó holland gáztőzsdén (TTF). A lap számításai szerint 

köbméterre átváltva 110–120 forintos árszint jön ki, vagyis jelenleg ugyanakkora a piaci gázár, mint a 102 forintos hazai rezsicsökkentett. Ehhez képest az átlag felett fogyasztók továbbra is ennek több mint a hétszeresét fizetik meg.

Holoda Attila a durva árkülönbséget ma már azzal sem magyarázhatja a kormány, hogy a gáztárolókat nagyon drága energiahordozóval töltötték fel: a 2022-ben drágán vett földgázzal feltöltött tárolók jelentős részét már 2023 februárjára „kisütötték”, majd jelentősen olcsóbb gázzal töltötték vissza azokat.

De miért nem nyúl bele a választások előtt az energiaárakba a kormány? – kérdezhetnénk. Az egyik magyarázat az lehet, hogy az energiaszakértő szerint, hogy nem látják szükségesnek. A lakossági gázfogyasztás ugyanis 2023-ra jelentősen, a rezsicsökkentés bevezetése előtti szintre esett vissza. A lap szerint ez egyrészt a szokásosnál melegebb időjárásnak volt köszönhető, másrészt a fenyegetettség ráébresztette az embereket arra, hogy tudatosan csökkentsék a gázfelhasználásukat.

Csökkent a gázfogyasztás a fűtési szezonban, januárban a magyar fogyasztók által fizetendő „piaci” gázár ötszöröse volt a valódi piaci árnak

Mint arról nemrég a Híradó is beszámolt, majdnem 5 százalékkal kevesebb gázt használtak a magyarok a most véget ért fűtési szezonban, mint egy évvel korábban az Energiaügyi Minisztérium adatai alapján.

Január végén a rezsicsökkentett mennyiség feletti részre már ötször annyit fizetnek a magyarok, mint a gáz valós piaci ára. A Híradónak korábban nyilatkozó szakértő egész évben a mostanihoz hasonlóan alacsony piaci árral számol, így szerinte bőven lenne mozgástere a kormánynak az árcsökkentésre.

Nyitókép (illusztráció): Pexels

 

#Gazdaság#rezsicsökkentés#rezsicsökkentés-csökkentés#rezsiárak#energiaárak#gázár#kormány#rezsivédelem#átlagfogyasztás#költségvetési hiány#költségvetés