Hiába a száguldó infláció, 10-ből csak 6 magyar kapott idén béremelést
2022. június 26. 12:50
Az ő fizetésük átlagosan 12,7 százalékkal nőtt, aminek nagyját elviszi az infláció.
A magyar munkavállalók csaknem 60 százaléka kapott átlagosan 12,7 százalékos béremelést idén, 39 százalék fizetése azonban a 9,5 százalékos infláció ellenére sem nőtt, és a munkavállalók 47 százaléka elégedetlen jelenlegi munkahelyével – közölte országos, reprezentatív felmérésének eredményeit a ManpowerGroup az MTI-vel.
Kiemelik: a munkaerőpiac átalakulásával a hangsúly a munkáltatók elvárásai felől eltolódott a munkavállalók preferenciái felé, amelyet tovább erősített a digitalizáció felgyorsulása. Így az infláció növekedésével az alapbér mellett egyre fontosabbá válik a rendszeres bérfejlesztés, különös tekintettel annak mértékére.
A legnagyobb arányban az autóipari dolgozók (69,41 százalék) részesültek fizetésemelésben, átlagosan 10,9 százalékkal többet visznek haza egy hónapban. A legnagyobb átlagos béremelés az élelmiszeripar és mezőgazdaság ágazatban történt, ők 15,7 százalékkal kapnak többet. A legrosszabbul az építőipari dolgozók jártak, alig egyharmaduk (32,79 százalék) részesült bérfejlesztésben, illetve ők számoltak be a legcsekélyebb mértékű, 9,45 százalékos növekedésről.
A kutatás szerint a cégeknek érdemes elgondolkodniuk, hogy milyen fejlesztésekre van szükség a meglévő munkatársak megtartására, ugyanis a válaszadók csupán 52,88 százaléka elégedett jelenlegi munkahelyével.
A KSH a legfrissebb közlése alapján más értékeket mért. Szerintük áprilisban az egy évvel korábbihoz képest 15,2 százalékkal nőtt a bruttó átlagkereset, ami már meghaladja az 507 ezer forintot.
A Híradó riportjából viszont kiderült, hogy hiába bármilyen szép százalék, a kétszámjegyű infláció miatt a reálbérek alig emelkedtek.
Nyitókép: Getty Images