Gazdaság

A Mol szerint le lehet válni az orosz kőolajról, de ehhez több év és több százmillió dollár kellene

rtl.hurtl.hu

2022. március 31. 16:40

Egyelőre nincs napirenden az uniós embargó, de a magyar olajtársaság szerint a Dunai Finomító átállítása nem egyszerű, bár megoldható.

A Dunai Finomító működését alapvetően oroszországi keverék kőolaj (REB) feldolgozására tervezték, más típusú kőolajat legfeljebb 35 százalékos arányban tud felhasználni – közölte a Mol Nyrt. A magyar olajtársaság szerint egy esetleges, az orosz kőolajra és kőolaj-termékekre bevezetett embargó jelentős hatással lenne a finomító működésére és az ellátásbiztonságra.

Ugyanis az eltérő minőségű kőolaj-keverék használata minőségi, mennyiségi és operációs következményekkel jár, ami teljesítménycsökkenéshez, finomítói meghibásodásokhoz vezethet.

Bár az orosz olaj és gáz embargója egyelőre nincs napirenden az Európai Unió döntéshozó szervei előtt, Volodomir Zelenszkij ukrán elnök azt követeli az európai országoktól, köztük Magyarországtól is, hogy tiltsák meg az orosz energiahordozók behozatalát, mert Vlagyimir Putyin orosz elnök az olaj- és gázbevételekből finanszírozza az Ukrajna elleni háborút. Eközben több uniós tagország, köztük Lengyelország is bejelentette, hogy függetlenedni akarnak az orosz olajtól.

Bár a magyar ellenzéki pártok egyike sem követeli az orosz olaj- vagy gázszállítás felfüggesztését, a Fidesz és a kormány kommunikációja folyamatosan ezt állítja. Orbán Viktor miniszterelnök szerint ha Magyarország lemondana az Oroszországból érkező olajról és gázról, akkor a gazdaság teljesen leállna. Hozzátette: Magyarország a kőolaj 60, a gáz 85 százalékát vásárolja Oroszországból. Az ország finomítói erre az olajtípusra rendeződtek be, átállításuk pedig több évet venne igénybe.

A kormányfő szavaival összhangban a Mol is azt írta csütörtöki közleményében, hogy a Dunai Finomító működését át lehet állítani arra, hogy teljesen rugalmasan és fenntarthatóan dolgozzon fel 100 százalékban alternatív típusú kőolajat,

azonban ennek átfutási ideje a kockázatok minimalizálásával akár 2-4 év is lehet, és több százmillió dolláros beszerzési és beruházási többletköltséggel járna.

A Mol szerint abban az esetben, ha az orosz export keverék szállítása nem lehetséges az Oroszországból érkező Barátság-kőolajvezetéken keresztül, akkor a Horvátországból érkező Adria-kőolajvezetékkel láthatók el a Mol-csoport szárazföldi finomítói, a Dunai Finomító és a szlovákiai Slovnaft Finomító.

A magyar olajtársaság közleménye szerint eddig 170 millió dollárt fordított arra, hogy csökkentse Magyarországon az orosz kőolaj bedolgozás arányát, illetve megnövelte az Adria kőolajvezeték fogadóképességét, és szélesítette a tengeri szállítási lehetőségeket is. De a maximális kapacitás eléréséhez a horvát olajvezeték-üzemeltetőnek, a Janafnak is jelentős, legalább egy évig tartó beruházásokat kellene végrehajtania.

Nyitókép: A Mol Nyrt. százhalombattai Dunai Finomítója 2017. május 19-én. – Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI

#Gazdaság#orosz-ukrán háború#oroszország#olaj#gáz#mol#olajfinomító#orbán viktor

Címlapról ajánljuk