Gazdaság

Árrobbanás várható a sertéshúsok piacán

rtl.hurtl.hu

2022. január 9. 13:50

Az ágazatot nemcsak a koronavírus-világjárvány, hanem az afrikai sertéspestis is megviselte. Az élő sertés ára ma már nem fedezi a gazdák költségeit.

Hullámzó évet zárt 2021-ben a hazai sertéságazat, jelentősen emelkedtek az önköltségi árak – mondta az Infostartnak Éder Tamás, a Magyar Húsiparosok Szövetségének elnöke, aki szerint emiatt kénytelenek lesznek árat emelni a sertéstenyésztők.

Az elmúlt éveket a sertéshúságazat kettős vírushatás alatt élte, és 2021 is ilyen év volt, ugyanis ezt az ágazatot nemcsak a koronavírus-világjárvány, hanem az afrikai sertéspestis megjelenése is negatívan érintette – fogalmazott. 

A sertéshúsból készült termékek nem drágultak tavaly, de mivel az élő sertés ára ma már nem fedezi a gazdák költségeit,

árrobbanás várható, hogy a gazdák ne veszteséggel adják tovább a sertést.

Hozzátette: az év végén már meg is kezdődött a korrekció, amely fél éven át még folytatódni fog, ettől pedig a polcon látható árak is nőnek majd 2022 első félévében.

A várható árnövekedésről az érdekképviselet vezetőjeként nem mondhatott semmit, de a 25-30 százalékos takarmánydrágulás szerinte be fog épülni az önköltségi árakba, mindez pedig jelentős árnövekedést jelent majd. A sertések előállítási költségeinek 65-70 százalékát ugyanis a takarmányár teszi ki. 

Nyitókép: Képünk illusztráció – Sóki Tamás/MTI

#Gazdaság#húspiac#áremelkedés#sertés#sertéshús#magyar húsiparosok szövetsége