2024. május 24. 13:36
Ők ellenőrzik június 9-én, hogy minden szabályosan folyt-e, és ők dönthetnek a vitás ügyekben is.
Már csak egy hét áll az önkormányzati és európai parlamenti választáson jogerősen nyilvántartásba vett jelöltek és jelölőszervezetek rendelkezésére, hogy bejelentsék delegáltjaikat a szavazatszámláló bizottságokba – írta az MTI.
A június 9-ei választáson a több szavazókörös településeken minden szavazókörben működik szavazatszámláló bizottság, minden településen helyi választási bizottság, a megyékben területi választási bizottság (illetve Budapesten a Fővárosi Választási Bizottság), továbbá országos hatáskörrel és illetékességgel a Nemzeti Választási Bizottság (NVB).
A választási bizottságok választott és megbízott (delegált) tagokból állnak. A szavazatszámláló bizottságok választott tagjait a 2022-es országgyűlési választás előtt választották a képviselő-testületek, míg a helyi és területi választási bizottságok választott tagjairól 2023 őszén a képviselő-testületek, illetve a megyei közgyűlések döntöttek. A további tagokat a június 9-ei választáson induló, jogerősen nyilvántartásba vett jelöltek és jelölőszervezetek bízhatják meg.
A jelölőszervezeteknek, független jelölteknek alapvető érdekük, hogy valamennyi választási bizottságba delegáljanak tagot, mivel így
saját megbízottjaikon keresztül győződhetnek meg a választás tisztaságáról, ellenőrizhetik azt, és részt vehetnek a jogviták eldöntésében.
A közös listát állító jelölőszervezetek együttesen jogosultak a választási bizottságok tagjainak megbízására.
A nemzetiségi önkormányzati választáson induló jelölteknek, jelölőszervezeteknek nincs lehetőségük tagot delegálni a választási bizottságokba, azonban bejelentett megfigyelőikkel ők is részt vehetnek a szavazás törvényességének ellenőrzésében. A megbízott tagokat és a nemzetiségek megfigyelőit május 31-én 16 óráig lehet bejelenteni az illetékes választási irodáknál. Az irodák ellenőrzik, hogy a megbízott tagnak van-e választójoga, ugyanis a választási bizottság megbízott tagjának lakóhelyére vonatkozóan nincs korlátozás, de az előírás, hogy a központi névjegyzékben szerepelnie kell.
Nyitókép: Balogh Zoltán/MTI