2023. november 23. 9:31
Többek között Berlinben és Párizsban. Miért nem veszi fel a kesztyűt az Európai Unió? Erről írt a Politico hírlevelében.
Korábban a Politico tudta meg, hogy „Orbán Viktor „sürgősen” követelte az Európai Tanács vezetőjétől, Charles Micheltől, hogy tartsanak „stratégiai megbeszélést” az EU ukrajnai politikájáról, különben kisiklatja az Ukrajna megsegítésével kapcsolatos tárgyalásokat.
A lap egy javaslattervezetből úgy értesült: az EU segíteni akar Ukrajna fegyvergyártási kapacitásának bővítésében, katonáinak további kiképzésében és egy kiszámítható, hosszú távú rendszer létrehozásában Kijev katonai szükségleteinek finanszírozására. Emlékeztetnek: miközben az uniós vezetők és a nemzeti parlamentek túlnyomó többsége rendületlenül támogatja Kijevet, Magyarország megpróbálja aláásni ezt az egységet,
jobban, mint bármelyik orosz ügynök.
A Politico hírlevelében arra is kitér, hogy a kérdés az, hogy az uniós fővárosok miért tűrik továbbra is Orbán Viktor az unió megosztására irányuló kísérleteit ahelyett, hogy arra kényszerítenék Magyarországot, hogy döntsön:
a Nyugat része akar-e lenni, elfogadva annak előnyeit, de a védelmével kapcsolatos felelősségét is, vagy teljes mértékben újra Oroszország állítólagos befolyási övezetéhez csatlakozik.
Magas rangú tisztviselők a lapnak azt mondták: a lengyelországi kormányváltás ellenére az unió vezetői – többek között Berlinben és Párizsban – továbbra is visszariadnak attól, hogy szembeszálljanak Orbán Viktorral és előremozdítsák a 7. cikk szerinti eljárást, amely megszüntetné Magyarország vétójogát.
Magyarország nem fogja betartani a menedékkérők áthelyezéséről szóló szabályokat – jelentette be Orbán Viktor még a nyáron. Az RTL Híradónak nyilatkozó szakértő szerint, ha Magyarország nem tart be egy uniós jogszabályt, kötelezettségszegési eljárásra számíthat, amelynek a vége jelentős bírság is lehet. Egy ilyen eljárás évekig is elhúzódhat:
Nyitókép: Fischer Zoltán / Miniszterelnöki Sajtóiroda / MTI