5 tipp a puffadás kezelésére házilag – Természetes megoldások

rtl.hurtl.hu

2025. április 20. 10:00

A puffadás gyakori emésztési probléma, amely sok ember életét megnehezíti. A kellemetlen teltségérzet, gázképződés és hasfeszülés komoly diszkomfortot okozhat, de szerencsére léteznek hatékony otthoni módszerek, amelyekkel enyhítheted a tüneteket. 

1. Gyógyteák, amelyek segítenek

A gyógynövényekből készült teák az egyik legjobb megoldást jelentik a puffadás ellen. A borsmenta, a kamilla, az édeskömény és a gyömbértea segít megnyugtatni az emésztőrendszert, csökkenti a gázképződést, és enyhíti a hasi feszültséget.

2. Lassabb étkezés, alapos rágás

A kapkodva történő étkezés során sok levegő jut a gyomorba, ami hozzájárulhat a puffadás kialakulásához. Próbálj meg lassan, alaposan megrágva enni, kerüld az étkezés közbeni beszélgetést és a szénsavas italokat.

3. Puffasztó ételek kerülése

Bizonyos ételek köztudottan puffadást okoznak. Ha gyakran szenvedsz tőle, érdemes csökkenteni a következők fogyasztását:

  • Hüvelyesek (bab, lencse, borsó)
  • Káposzta, brokkoli, karfiol
  • Szénsavas üdítők
  • Tejtermékek, ha laktózérzékeny vagy
5 tipp a puffadás kezelésére házilag – Természetes megoldások
Megelőzheted a puffadást, ha a hüvelyeseket, káposztát, karfiolt lecseréled friss zöldségekre

4. Mozgás és hasi masszázs

A rendszeres testmozgás serkenti az emésztést, és segít a gázok távozásában. Egy könnyű séta étkezés után sokat segíthet, de egy gyengéd hasi masszázs is fokozhatja a bélműködést.

5. Almaecet vagy citromos víz

A természetes savak elősegítik az emésztést és csökkentik a puffadást. Próbálj ki egy pohár langyos vizet egy evőkanál almaecettel vagy citromlével étkezés előtt, de ne alkalmazd túl gyakran, mert hosszú távon károsíthatja a fogzománcot.

5 tipp a puffadás kezelésére házilag – Természetes megoldások
A természetes savak könnyítik az emésztést. Próbáld ki a langyos citromos vizet, szénsav nélkül

Mikor fordulj orvoshoz?

Ha a puffadás tartós, erős fájdalommal, hirtelen fogyással vagy székletváltozással jár, érdemes szakemberhez fordulni. Az állandó vagy súlyosbodó tünetek hátterében komolyabb emésztőrendszeri problémák is állhatnak, mint az irritábilis bél szindróma (IBS) vagy laktózintolerancia.

Ha a fenti tippek sem segítenek, ne halogasd a kivizsgálást! Az időben felismert problémák hatékonyabban kezelhetők.