Életmód

Ez a 10 legnagyobb hiba az alvással, amit szinte mindenki elkövet

rtl.hurtl.hu

2024. szeptember 27. 14:39

Túl sokat zabálni evés előtt, vagy épp az ágyban dolgozni: ezek is azon tevékenységek között vannak, amelyek ronthatják alvásunk minőségét, ezáltal pedig hosszú távon árthatnak az egészségünknek.

Fontos, hogy minden nap kiadósat aludjunk, ha nem akarjuk, hogy magánéletünkben és munkánkban is elveszítsük a fonalat, egzaltáltak legyünk, vagy ne legyen energiánk a legjobb teljesítményre.

Életünk nagyjából egyharmadát alvással töltjük, mégsem foglalkozunk ezzel a tevékenységgel olyan sokat, mint amennyit arányosan megérdemelne. Ezért is van, hogy sokan olyan alvási szokásokat alakítanak ki, amelyekkel öntudatlanul is rontják életük ezen fontos részének minőségét. Egy 2020-as felmérés például azt mutatta ki, hogy az emberek nagyjából ötöde alszik naponta hat óránál kevesebbet, ami „elégtelen és egészségtelen” a szakértők szerint.

A Guardiannek nyilatkozó klinikai szakpszichológus, Dr. Alaina Tiani számos veszélyt sorolt fel, amikor az egészségtelen alvás káros hatásairól kérdezték. A „rossz alvás” miatt kevésbé vagyunk képesek koncentrálni, romlik a memóriánk, depresszióssá vagy túlérzékennyé válhatunk, hosszabb távon pedig akár az immunrendszerünk és a hormonháztartásunk stabilitása is rámehet rossz szokásainkra.

A lap gyűjtése alapján összeszedtük azt a tíz legkárosabb szokást, amelyek elhagyásával jelentősen javíthatjuk alvásunk minőségét.

Ez a 10 legnagyobb alvási hiba, amit szinte mindenki elkövet
Fotó: Getty Images

1. Ha nem vagyunk tisztában vele, mennyi alvásra van szükségünk

Dr. Kenneth Lee, a Chicagói Egyetem alvászavarokkal foglalkozó klinikájának vezetője szerint az emberek hajlamosak alábecsülni, hogy pontosan mennyi alvásra van szükségük naponta. A felnőttek számára általában 7-9 óra alvást ajánlanak, azonban az ideális alváshossz egyénenként változhat. Fontos, hogy kitapasztaljuk, nekünk mennyi a legjobb, és minden napunkat szervezzük úgy, hogy a időben véget érhessen.

2. Ha túl sokat vagy túl keveset eszünk alvás előtt

Itt is okosan kell mérlegelnünk: ha ugyanis túl sokat eszünk alvás előtt, akkor az emésztés miatt kényelmetlen lehet álomba szenderülni. Azonban az éhség hasonlóan ronthatja az alvásminőséget.

3. Ha a képernyőt nyomogatjuk közvetlenül alvás előtt

A számítógépek és mobilok kék fénye figyelmi állapotba vágja az agyunkat, és nem hagyja, hogy az az alvásra hangolódjon, ahogy a tartalmak folyamatos, aktív befogadása sem segít, amikor már nyugalomra lenne szükség.

4. Ha nincs alvás előtti rutinunk

Ez azért fontos, hogy megnyugodjunk, előre is ráhangolódjunk az alvásra. Káros, ha úgy gondolunk a testünkre, mint egy tévére, amit egy gombnyomással le lehet kapcsolni: nem jó, ha testmozgás, intenzív szocializálódás vagy munka után rögtön bevágjuk magunkat az ágyba. Az alvás akkor fog igazán jólesni, ha előtte rászánunk 30-60 percet egy átmeneti, apróságokkal foglalkozó, személyes rutinra.

5. Ha túl sok csendes pihenőt iktatunk be napközben

Semmi gond nincs a napközbeni csendes pihenőkkel, ha rövidek: már akár 25 perc is elég a felfrissüléshez. Azonban ha túl hosszan vagy túl gyakran dőlünk le a nap folyamán, az megzavarja a ritmusunkat, és elronthatja az éjjeli alvást.

6. Ha túl sok időt töltünk ébren az ágyban

Ez azért nem ajánlott, mert a testünk és az agyunk egy idő után megszokja, hogy az ágy egy olyan hely, ami az ébrenlétre való. Ne verjük hát át saját magunkat azzal, hogy az ágyban dolgozunk, írunk, vagy túl sokat foglalkozunk bármivel, ami nem az alvás.

7. Ha mindig azt hisszük, hogy „majd a hétvégén kialusszuk magunkat”

Sokan hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a pörgős, munkás hétköznapokon belefér az, ha csak pár órát alszunk, hiszen úgyis jön a hétvége, amikor be tudjuk pótolni az elmaradt szunyókálást. Azonban ez nem így működik: ha rendszertelen vagy túl rövid az alvással töltött időnk, azt egy-két kiadós éjszakánál hosszabb időbe telik „bepótolni”.

8. Ha egyébként is túl sokat váltogatjuk a lefekvés és a felkelés időpontját

A testünknek időre van szüksége ahhoz, hogy átálljon új alvási szokásokra, ha pedig nem vagyunk következetesek ezek váltogatásában, nem tud beállni a biológiai rutin. Ami egészségtelen.

9. Ha túl sok koffeint és alkoholt iszunk lefekvés előtt

A koffeint nyolc óra alatt dolgozza csak fel teljesen a szervezet, tehát ha túl későn kávézunk, az éjszakai elalvással is nehezebb dolgunk lehet. Az alkohol pedig ugyan fáradttá tesz, de az alvás minőségét jelentősen rontja.

10. Ha túl sokat aggodalmaskodunk az alvásunk miatt

Érdemes odafigyelni hát az alvásunk minőségére, de túlizgulni sem szabad a dolgot. Az alvással kapcsolatos rögeszmés aggodalmak ugyanis könnyen válhatnak önmagukat beteljesítő jóslatokká. A legrosszabb dolog, amit tehetünk, hogy ebből is állandó stresszforrást csinálunk.

Nyitókép: Getty Images

#Életmód#alvás#hiba#álom#ágy#telefon#fény#pihenés#ma

Címlapról ajánljuk