Életmód

Ezt tegyük, ha a szomszéd állandó flexeléssel, fűnyírással teszi pokollá az életünket

rtl.hurtl.hu

2024. április 16. 22:24

Beköszöntött a tavasz, eljött a fűnyírás és az egyéb zajjal járó kerti munkák ideje is, amibe szinte bele van kódolva a konfliktus, főleg ha más pihenni szeretne. A Jog365.hu körüljárta, mit lehet tenni, ha a szomszéd a zajkeltő munkákban éli ki magát.

Aki kertes házba költözik, az kénytelen valamilyen módon a kertet rendben tartani – a szomszédai pedig ezt elviselni. A baj csak azzal van, ha hétvégén sem jut a csendből a pihenni vágyóknak. Joggal merül fel a kérdés, hogy mikor zajonghat a szomszéd „kedve szerint”.

A Jog365.hu szerint ilyenkor a csendrendelet lehet a mérvadó, ami meghatározza, mely időszak minősül éjszakának, és melyik nappalnak, valamint azt is, hogy ezen időszakokon belül mikor, milyen hangerejű tevékenység végezhető. Azonban a konkrét szabályozást mindenki a településének önkormányzatánál kell keresnie.

Általánosságban tilos a hangos tevékenységek végzése este 10 és reggel 6 óra között.

Helyileg szabályozzák

Ugyanakkor viszonylag ritka ennek a szabálynak az áthágása. A kérdés sokkal inkább az, hogy milyen szabályozás vonatkozik a napközben (főleg hétvégén, ünnep- vagy pihenőnapokon) végzett munkákra. Ezt is az önkormányzat határozza meg, mivel a zajvédelem helyi szabályozás alá esik, tehát az is, hogy mikor lehet hangosan kertészkedni, illetve egyéb nagy zajjal járó munkát végezni.

A zuglói rendelet például úgy szabályozza a zöldfelületek építésével, fenntartásával kapcsolatos zajos tevékenység végzését, hogy azokat hétköznap legfeljebb 8 óra és 19 óra közötti időtartamban, 

szombaton és jogszabály által pihenőnapnak minősített napokon legfeljebb 9 óra és 18 óra közötti időtartamban lehet végezni.

Fontos azt is figyelembe venni, hogy egy budapesti kerület szabályozása nagy eltéréseket mutathat például egy üdülőövezettel szemben. Balatonkenesének például kifejezetten van üdülőtelep része, valamint a többség inkább nyaralás alkalmával látogatja a települést, így a zajvédelme is szigorúbb, mint a budapesti XIV. kerületnek. Balatonkenesén zajjal járó tevékenységet, különösen építőipari, szerelési, kertépítési, továbbá a lakosság háztartási igényeit kielégítő, 

zajkeltő munkát munkanapokon 8 és 18 óra, szabadnapokon 9 óra és 15 óra között lehet végezni, munkaszüneti napokon pedig egyáltalán nem.

Mit tegyünk, ha nem tartják be?

Mit tehetünk, ha szomszéd nem tartja be a jogszabályokat? Először próbáljunk meg konstruktív módon egyeztetni vele, nem támadólag fellépni, hanem megkérni arra, hogy a jogszabály által meghatározott időszakban végezze a kerti munkákat. Amennyiben erre a szomszéd nem hajlandó, és a tevékenységével átlépi azt a zajszintet, amit a jogszabály előír, akkor akár napközben is kihívhatjuk a rendőrséget a csendháborítás miatt.

Amennyiben a probléma visszatérő, úgy birtokvédelmi eljárást lehet a jegyzőtől kérni, hogy a szomszédot tiltsa el a zavaró magatartástól.

A zajkeltők egyébként súlyos bírságra számíthatnak, éppen ezért a jószomszédi viszony megtartása érdekében érdemes a békés utat keresni.

Nyitókép: Pexels.com/Magic K 

#Életmód#kerti munka#szomszéd#eljárás#csendrendelet#pihenés#jegyző#önkormányzat