ÉRETTSÉGI

Balogh Petya és Gódor Zola áldozatai voltak az iskolai bullyingnak

Balogh Petya és Gódor Zola áldozatai voltak az iskolai bullyingnak

2:20
Híradó„Ha magát húzom, akkor gatya” – kortárs írókat keresnek meg a belőlük érettségiző gimnazisták
2024. június 26. 18:41

„Ha magát húzom, akkor gatya” – kortárs írókat keresnek meg a belőlük érettségiző gimnazisták

Van, akit imádságra kértek, mástól megkérdezték, hogyan dolgozná ki a saját magáról szóló tételt: kortárs írók számoltak be a napokban a közösségi médiában arról, hogy érettségiző diákok keresik fel őket a magyar szóbeli vizsgák előtt. Simon Márton író stábunknak azt mondta, szívesen segít, ha erre kérik a diákok, és megtisztelőnek érzi, hogy az érettségi tételek között szerepel.
3:13
Cápák közöttA Rapid Matek sikersztorija: Balogh Petya büszke, hogy Gódor Zolával dolgozhat
2024. május 19. 20:50

A Rapid Matek sikersztorija: Balogh Petya büszke, hogy Gódor Zolával dolgozhat

Gódor Zola röpdolgozattal készült a Cápáknak, amikor 2023-ban bemutatta vállalkozását a Cápák közöttben. A Rapid Matek megálmodója a mai napig libabőrös lesz, ha visszagondol arra, amikor az összes befektető ajánlatot tett neki műsorban. Azóta az árbevételük megtriplázódott, több mint havi 10 milliót tudnak beszedni az ügyfelektől, egyre nagyobbak a rendezvényeik, és egyre több diákot készítenek fel az érettségire – mesélte Balogh Petya, akivel azóta is együtt dolgozik Zola.
4:13
VideóÍgy nézett ki a ballagásán: Kiszel Tünde ereklyeként őrzi középiskolás tablóképét
2024. május 15. 13:37

Így nézett ki a ballagásán: Kiszel Tünde ereklyeként őrzi középiskolás tablóképét

Előbányásztuk a Fókusz 2012-ben ezen a napon bemutatott riportját, amiben celebek az iskolai eredményeikről és az érettségijükről meséltek. VV Kingának például folyton hullámzott az iskolai teljesítménye, és amilyen laza volt Young G Béci a villában, olyan volt a tanulásban is. Nemcsak a ValóVilág egykori játékosai, hanem Kiszel Tünde is előkapta az érettségi bizonyítványát – megmutatjuk, milyen jegyek szerepelnek benne. A videóból az is kiderül, milyen volt Kiszel Tünde 18 évesen, a tablóképén.
6:33
Cápák közöttBalogh Petya: A szüleim álma volt, hogy egyetemre járjak, nem az enyém
2024. május 14. 6:11

Balogh Petya: A szüleim álma volt, hogy egyetemre járjak, nem az enyém

Balogh Petya a Cápák között 5. évadában fektetett be Gódor Zola vállalkozásába. A szűk egyéves együttműködés során Petya azt látja, hogy Zolát „ugyanaz a rakéta hajtja előre”, mint a közös munkájuk kezdetekor. Zola és a Rapid Matek csapata idén rendezte meg az első 4 napos Érettségi Fesztivált, ahol középiskolás diákokat készítettek fel az érettségire. Petya és Zola eltérő álláspontokat képviselnek a továbbtanulás és a diplomaszerzés fontosságának kérdésében, amiket az rtl.hu-nak ki is fejtettek. 
7:21
FókuszElindult az érettségi: így vizsgáztak a celebek
2024. május 6. 19:30

Elindult az érettségi: így vizsgáztak a celebek

Reggel 9-kor megkezdődtek az idei az írásbeli érettségik. A diákok a magyarvizsga után a következő napokban matematika és történelem kérdéssorral néznek szembe. Ez pedig a fiatal felnőttek címre készülők addigi életének talán legnagyobb megmérettetése, érthető ha sokak számára addig nem tapasztalt stresszel jár. Mutatjuk, milyen volt a 2024-es érettségi szezon első napja, és azt is eláruljuk, hogy birkóztak meg a kihívással a celebek. 
2:31
HíradóElőször volt irodalmi teszt a magyar nyelv és irodalom érettségi feladatai között
2024. május 6. 18:54

Először volt irodalmi teszt a magyar nyelv és irodalom érettségi feladatai között

Nehéz, de megoldható, így jellemzete az idei magyar nyelv és irodalom érettségi feladatsorát az általunk kérdezett magyartanár. Hétfőn középszinten több mint 75 ezren érettségiztek. A vizsgázók választhattak, hogy Karinthy Frigyes Az olasz fagylaltos című novelláját elemzik vagy Babits Mihály költői hitvallásáról írnak esszét. A szövegértési feladat a könyvek történetéről szólt. A hivatalos megoldókulcs kedden reggel lesz elérhető az Oktatási Hivatal honlapján.
6:27
FókuszA Cápák között Balogh Petyája szerint a diploma nem számít, ő 19 évesen hagyta ott az egyetemet
2024. május 3. 19:48

A Cápák között Balogh Petyája szerint a diploma nem számít, ő 19 évesen hagyta ott az egyetemet

Csak diplomával lehet valaki sikeres vállalkozó? Mennyire kell stresszelni az érettségin? Számít valamit az életben, hogy teljesített valaki középiskolában? Még a Cápák között tapasztalt üzletemberei sem értenek egyet ezekben a kérdésekben. Balogh Petya szerint nem a papír számít, maga is otthagyta az egyetemet 19 évesen, de Lakatos István szerint nem az a jó út, ha az ember egyből pénzt akar keresni – hogy mit gondolnak a többiek, kiderül a Fókusz riportjából.
7:29
VideóBalogh Levente pokoli balszerencsés volt a töriérettségin, Palvin Barbi a biológiától, Járai Máté a matektól félt
2024. május 2. 6:16

Balogh Levente pokoli balszerencsés volt a töriérettségin, Palvin Barbi a biológiától, Járai Máté a matektól félt

Hamarosan újra elstartol az érettségi, a diákoknak először a magyar-, majd a matek- és a történelemteszteket kell megoldaniuk. Két éve a vizsgaszezon kezdetén ismert embereket kérdeztük arról, hogy ők hogyan emlékeznek vissza középiskolás éveikre: milyen élményeket őriznek az érettségiről, hogyan teljesítettek, melyek voltak a kedvenc és a kevésbé kedvelt tantárgyaik. Járai Máté, Miller Dávid, Palvin Barbi és Balogh Levente is megosztotta élményeit.
BelföldÚj feladatok, témakörök és átalakuló pontszámítás: minden, amit a 2024-es érettségi változásairól tudni kell
2024. április 22. 14:15

Új feladatok, témakörök és átalakuló pontszámítás: minden, amit a 2024-es érettségi változásairól tudni kell

A 2024-es év nem csupán az egyetemi felvételiben, hanem az érettségiben is hoz komoly változásokat. Idén nem csak a diákok, a rendszer is vizsgázik: idén ugyanis az új Nemzeti alaptanterv szerint összeállított feladatsorokat írják majd a diákok. Több tantárgy vizsgasora átalakul, új témakörök és feladattípusok jönnek. Összefoglaltuk a végzős diákokat érintő legfontosabb változásokat, újításokat.
2:09
HíradóHiánypótló kezdeményezés Kübekházán: ingyen, helyben szerezhet érettségit bárki, akinek csak nyolc általánosa van
2024. április 21. 19:03

Hiánypótló kezdeményezés Kübekházán: ingyen, helyben szerezhet érettségit bárki, akinek csak nyolc általánosa van

Helyben szerezhetnek gimnáziumi érettségit az alig 1500 lelkes Kübekházán azok, akiknek csak nyolc általánosuk van, vagy valamiért abbahagyták a középiskolát. Az önkormányzat a kiskunfélegyházi gimnáziummal együttműködve levelező képzést indít ősszel. Az órák péntek délutánonként lesznek, a tanulók három év múlva kaphatnak bizonyítványt – teljesen ingyen.
ÉletmódÉrettségi: íme Jocó bácsi tuti módszere, hogy felkészülj a vizsgákra
2024. március 22. 4:15

Érettségi: íme Jocó bácsi tuti módszere, hogy felkészülj a vizsgákra

Újra itt a tavasz, vagyis az az időszak, amikor a végzős diákoknak már nem érdemes tovább halogatniuk, hogy megkezdjék a felkészülést az érettségire. De miért van az, hogy már az általános iskolában rettegnek a gyerekek az érettségitől, és sokunknak még évtizedekkel később is rémálmaink vannak tőle? A rendszerbe van kódolva a folyamatos fenyegetés? 2018-ban Jocó bácsi, azaz Balatoni József megosztotta a saját biztos módszerét arról, hogyan lehet a lehető leghatékonyabban felkészülni a vizsgákra. Nem kell izgulni, még nem késő elkezdni.
2:17
HíradóNégy hónappal az érettségi előtt, közölték, hogy idén nem érettségizhetnek pedagógiai ismeretek tantárgyból – van, akinek a felvételije múlhat rajta
2024. január 12. 17:40

Négy hónappal az érettségi előtt, közölték, hogy idén nem érettségizhetnek pedagógiai ismeretek tantárgyból – van, akinek a felvételije múlhat rajta

Alig négy hónappal az érettségi előtt derült ki, hogy idén mégsem lehet vizsgázni a pedagógiai ismeretek nevű tantárgyból. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint országszerte legalább 10 középiskola tanulóit érinti a döntés. Egy érintett diák azt mondja, a felvételijük úszhat el ezen, mert ennyi idő alatt nem tudnak másik tárgyból felkészülni. Az illetékes minisztériumtól nem kaptunk választ. 
2:27
HíradóKígyózó sorban, órákig várnak az iskola folyosóján: többen az utolsó pillanatban tudtak csak az érettségire jelentkezni
2023. szeptember 5. 18:48

Kígyózó sorban, órákig várnak az iskola folyosóján: többen az utolsó pillanatban tudtak csak az érettségire jelentkezni

Tíz órán át sorakoztak hétfőn a diákok egy budapesti gimnáziumban, hogy jelentkezni tudjanak az őszi érettségikre. Van, aki nem sokkal éjfél előtt került sorra. A tankerület megkeresésünkre azt írta, sok ideig tartott a dokumentációk átnézése. Az általunk kérdezett pedagógus szerint a diákok a tanévkezdés napján értesültek a jelentkezéssel kapcsolatos teendőről. Aznap már sokan nem mentek jelentkezni, utána pedig már csak két napjuk volt erre, ezért alakulhatott ki a hatalmas sor.
2:17
HíradóKellemetlen lesz a gyerekeknek a hosszú tanév a betoniskolákban
2023. augusztus 12. 19:18

Kellemetlen lesz a gyerekeknek a hosszú tanév a betoniskolákban

Egyszerre kellene érettségiztetniük és órát tartaniuk a középiskolás tanároknak, ha elfogadják a Belügyminisztérium javaslatát a következő tanév rendjéről. Erről először a Népszavának beszéltek a Pedagógusok Szakszervezetétől. A tanév június 21-ig tartana, de az érdekképviseletek szerint az épületek nagy része alkalmatlan arra, hogy a nyári hőségben is ott tanuljanak a diákok. A tárca szerint a hasonló klímájú Szlovákiában is tovább tart a tanév, az érettségire pedig adnak 3 plusz napot, ha szükséges.
2:44
HíradóFunkcionális analfabéták az egyetemen? – Néhol elképesztően alacsony pontszám is elég volt a sikeres felvételihez
2023. augusztus 3. 18:25

Funkcionális analfabéták az egyetemen? – Néhol elképesztően alacsony pontszám is elég volt a sikeres felvételihez

Az alacsony ponthatárok miatt kerülhettek be az eddiginél többen a felsőoktatásba. Míg a kormány örül, az ADOM diákmozgalomnál attól félnek, hogy a gyenge tanulókból majd rossz munkaerő lesz. A Pedagógusok Szakszervezete szerint kérdés, hogy a felvett diákok közül ténylegesen hányan iratkoznak majd be a pedagógus képzésekre. A tiltakozásokat kiváltó, úgynevezett státusztörvényről ugyanis csak a felsőoktatási jelentkezési határidő lezárása után beszélt először a kormány.