Érettségi nélkül lettek világsztárok – 10 híresség, akik otthagyták az iskolát
2025. április 29. 18:17
Vannak, akik szerint a sikerhez vezető út a tanuláson keresztül visz – de ezek a világsztárok pont az ellenkezőjét bizonyították. Tanulás helyett inkább az álmaik után indultak, és elképesztő karriert építettek. Vannak közöttük Oscar-díjas színészek, világhírű zenészek és milliárdos üzletemberek is. Egy közös van bennük: az érettségi bizonyítványukat sose kérték el tőlük.
Robert De Niro
Robert De Niro mindössze három évfolyamot végzett a középiskolában, mielőtt felvételt nyert Stella Adler színiiskolájába. A hollywoodi legenda később olyan ikonikus szerepekben tűnt fel, mint Vito Corleone vagy Jake LaMotta. Színészi karrierjét reklámfilmekben kezdte, de ma már saját produkciós cége, a TriBeCa Films révén is elismert producer. Érettségi ugyan nem volt a kezében, de két Oscar-díjat és számos más elismerést így is bezsebelt.
Ryan Gosling
Ryan Gosling karrierje gyerekszínészként indult: már 13 évesen a kamera előtt állt, amikor a Disney Channel egyik tehetségkutató műsorában tűnt fel. A korai siker azonban komoly áldozatot követelt.
A színészi elfoglaltságai miatt képtelen volt a tanulmányaira koncentrálni, így még érettségi előtt, 17 évesen otthagyta az iskolát.
A döntés, amely sok fiatalnak kockázatosnak tűnhetne, Gosling esetében bejött: Hollywood egyik legkeresettebb színésze lett, akinek a tehetségét nemcsak a rajongók, de a filmes szakma is elismeri. Kétszer jelölték Oscar-díjra, megnyerte a Golden Globe-ot, és olyan sikerek fűződnek a nevéhez, mint A szerelmünk lapjai, a Drive – Gázt! vagy a nagysikerű Barbie film.
Peter Jackson
A rendezők világából Peter Jackson, a Gyűrűk Ura-trilógia atyja iskolai papírok helyett egy használt kamerára alapozta karrierjét. Fiatalon még fényképészként dolgozott nappal, éjszaka pedig saját filmjein kísérletezett. Későbbi sikerét szorgalmának és kreativitásának köszönheti, nem a tanulmányi eredményeinek.
Francois Pinault
Francois Pinault, a Gucci és a Christie’s aukciósház mögött álló francia milliárdos szintén nem jutott el az érettségiig. Tizenhét évesen hagyta ott a középiskolát, és apja fatelepén kezdett dolgozni. Egy kedvező házasság és jó időzítéssel elindított befektetései révén mára ő Franciaország harmadik leggazdagabb embere. Az iskolai kiközösítés elől menekült, és a pénzügyi világban találta meg a helyét.
Simon Cowell
Simon Cowell neve mára egyet jelent a globális tehetségkutatók világával. Az American Idol, a Britain’s Got Talent és a brit X-Factor karcos hangú, de megkerülhetetlen zsűritagja nem csak a képernyőn arat sikereket: saját produkciós cége, a SyCo Records is milliókat termel évente. Kevesen tudják róla, hogy sosem fejezte be a középiskolát: mindössze 16 évesen döntött úgy, hogy nem kér a hagyományos oktatásból.
Egy ideig az EMI kiadónál dolgozott, kezdetben mint levélhordó, de néhány éven belül saját vállalkozásba kezdett, és ezzel megalapozta zenei karrierjét.
Cowell nemcsak üzleti érzékével, hanem a tehetségek felismerésének képességével is kiemelkedik. Olyan neveket fedezett fel vagy vitt sikerre, mint Leona Lewis, One Direction vagy Susan Boyle. Mindezt úgy, hogy sosem volt szüksége érettségi bizonyítványra – a sikerhez neki másfajta papírok kellettek: lemezszerződések.
Hosszú még a lista: Billy Joel, a rocklegenda azért nem kapta meg érettségijét, mert lekéste az utolsó vizsgáját – később 33 dala került fel a Billboard TOP 40-es listájára. Catherine Zeta-Jones 15 évesen döntött a színészet mellett, Jim Carrey, Jay-Z és Charlize Theron is olyan életutat járt be, amely a tanterem helyett a gyakorlatban hozott sikert.
Bár ezek a példák azt igazolják, hogy érettségi nélkül is lehet sikeres karriert építeni, fontos látni, hogy ezek kivételes történetek. A sikerhez vezető út ma is sokak számára az iskolában kezdődik. Ha kíváncsi vagy, idén mikor érettségiznek a végzős diákok, olvasd el ezt a cikkünket is!