Magyar kontra Török: így reagált a miniszterelnök a kritikára
2026. június 25. 14:15
Magyar Péter miniszterelnök csütörtökön nyilvánosan reagált arra a kritikára, amelyet Török Gábor politikai elemző fogalmazott meg a Tisza-kormány alkotmánymódosítási javaslatával kapcsolatban. A kommentet a kormányfő egy Facebook-bejegyzés alatt tette közzé, röviden és egyértelműen: nem tartja helyénvalónak, ha valaki szembe megy a demokratikus népakarattal és a választói felhatalmazással.
Mi is a tervezett alkotmánymódosítás lényege?
Magyar Péter hétfőn terjesztette társadalmi egyeztetésre az Alaptörvény 17. módosítását, amelynek középpontjában Sulyok Tamás köztársasági elnök eltávolítása áll. A tervezet egyetlen mondatban intézné el az ügyet: a módosítás hatályba lépését követő napon a hivatalban lévő köztársasági elnök megbízatása megszűnik. Az indok bizalomvesztés, amelyet az új parlamenti többség a köztársasági elnökkel szemben fogalmazott meg. A tervek szerint az Országgyűlés ezt követően új elnököt választana, legfeljebb öt éves időtartamra – egészen az új Alkotmány hatálybalépéséig.
Magyar Péter a parlamentben arról is szót ejtett, hogy javasolni fogják: azok a köztársasági elnökök, akik nem töltik ki teljes mandátumukat, ne részesüljenek élethosszig tartó juttatásokban.
Török Gábor: precedens és korlátlan hatalom
A javaslatot Török Gábor politikai elemző erős kritikával illette. Véleménye szerint egy alkotmányozó többség a hatalom gyakorlójának szinte korlátlan mozgásteret ad – a kérdés csupán az, hogy ezt mikor, mire és hogyan használja. Török rámutatott: az Orbán-kormányok is éltek ezzel az eszközzel, ám amit a Tisza-kétharmad most tervez, az még az elmúlt másfél évtized alkotmányos barkácsolásaihoz képest is kirívó. Egy hivatalban lévő államfőt egy mondatos alkotmánymódosítással távolítanának el, minden intézményi csomagolás nélkül – szemben például a Fidesz korábbi lépéseivel, amelyek az alkotmánybíróság elnökének ügyét intézményátalakításba burkolták.
Török értelmezésében ez az alkotmánymódosítás nem pusztán Sulyok Tamásról szól – akit ő maga is gyengén teljesítő elnöknek tart –, hanem arról, hogy a 141 parlamenti képviselő rálép-e arra az útra, „amelyen mindent lehet, de amely valójában a semmibe vezet". Aki megszavazza, az azt az üzenetet küldi, hogy minősített többséggel semmiféle korlát nem kötözi a hatalmat.
Magyar Péter válasza
A miniszterelnök Török elemzésére reagálva rövid kommentben jelezte álláspontját: a demokratikus népakarattal és a választói felhatalmazással szemben nem kívánnak menni. A megfogalmazás egyúttal arra is utal, hogy a kormány a módosítást a tavalyi választási eredmény egyenes következményének tekinti.
Forrás: telex.hu