Belföld

Vita az állami médiában: megvan a helyszín és több részlet is

rtl.hurtl.hu

2024. május 21. 19:58

A köztévé EP-választási vitaműsora a Várkert Bazárban lesz, nézők nélkül, viszont élőben közvetítik. Mind a 11 EP-választási listát állító szervezetet meghívták, a vitát Vol-Nagy Tünde és Németh Balázs vezetik majd.

Megérkeztek a köztévére tervezett európai parlamenti képviselői vitaműsor részletei – számolt be róla Facebook-oldalán Molnár Csaba, a DK EP-képviselője.

„A legfontosabb, hogy élő adásban közvetített vita lesz” – fűzte hozzá bejegyzésében a politikus, majd változtatások nélkül közölte az MTVA levelét. A 2024-es európai parlamenti választásra listát állító jelölő szervezetek elküldött levél tartalma szerint a vita május 30. csütörtökön, este 8 órától lesz az M1 közszolgálati csatornán. Mutatjuk a legfontosabb részleteket:

  • a vitát a Várkert Bazárban, nézők nélkül zajlik;
  • a két moderátor, vitavezető a korábban kiszivárgott információknak megfelelően Németh Balázs volt köztévés hírbemondó, valamint Volf-Nagy Tünde, Novák Katalin korábbi kommunikációs igazgatója lesz;
  • a vita tervezett időtartama kb. 100 perc;
  • a vitán résztvevő személy telefont nem vihet be magával az élő adás helyszínére, a megszólalását segítendő jegyzet, papír, toll, tablet a felvétel helyszínére bevihető, azonban online kapcsolatot nem biztosítanak;
  • tilos bármilyen transzparens vagy egyéb adást megzavaró eszköz bevitele a stúdióba;
  • az élő adás helyszínén a résztvevők számának megfeleltetve 11 pulpitus lesz elhelyezve félkör alakban;
  • a műsor címe „EP-választás 2024 – listavezetők vitája” lesz;
  • a vitán való részvételi szándékot május 24-ig jelezhetik a pártok.

A meghívóban azt írják, egy listavezető hozzászólására a vita alatt összesen 8 perc áll rendelkezésre, 5 hozzászólás formájában. „A listát állító szervezetek delegáltjai első körben 1 percben bemutatkoznak, majd a 3 témakörben, témakörönként 2-2-2 percben fejtik ki a véleményüket, és utolsó körben pedig 1 percben reagálnak az előttük elhangzottakra. A felszólalók eldönthetik, hogy az egyes témákhoz hozzászólnak-e és kimerítik-e a rendelkezésükre álló időkeretet. Az egyes hozzászólások esetén a fennmaradó idő más hozzászólásra nem vihető át. Amennyiben a megszólaló a rendelkezésére álló időkeretet felhasználta, úgy kollégáink az EP-ben alkalmazott eljárásrendhez igazodva a megszólaló hangját lekeverik, a szót elveszik a beszélőtől” – olvasható az MTVA levelében.

A vitán résztvevők megszólalási sorrendje a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) által jóváhagyott, a jogszabály szerint kisorsolt listás és a szavazólapokon szereplő sorrenddel megegyező lesz. A 11 listás szervezet balról jobbra a következő sorrendben foglal helyet a felvétel helyszínén: Megoldás Mozgalom, LMP-Zöldek, DK-MSZP-Párbeszéd-Zöldek, Második Reformkor Párt, Mindenki Magyarországa, Momentum, Fidesz-KDNP, Jobbik, Tisztelet és Szabadság Párt, Magyar Kétfarkú Kutyapárt, Mi Hazánk.

A vita során négy különböző témában nyílik a jelölő szervezeteknek lehetőségük álláspontjuk kifejtésére. Ezek kiválasztásánál az Európai Parlament megbízásából végzett Eurobarometer közvélemény-kutatás 2024. évi tavaszi felmérésének eredményeit vették alapul, amely azt vizsgálta, hogy az EU-s polgárok szerint mely témákkal kellene kiemelten foglalkozni az EP-választás kampányában. A témák a következők:

  • az Európai Unió védelme és biztonsága;
  • migráció/menekültügy;
  • mezőgazdaság és/vagy demokrácia és jogállam (a harmadik témakörben e két téma közül választhat a megszólaló).

A megszólaló amennyiben a rendelkezésére álló időt nem használja ki, azt nem viheti át a következő témára. Az MTVA hangsúlyozza: amennyiben bárki a vita szabályozott menetétől eltérne, abban az esetben a moderátorok a vitából a szabályszegőt kizárják.

Kinek kedvezhet a vita?

Lassan követni is nehéz, melyik politikus kivel, hol és milyen körülmények között vitázna vagy nem vitázna, miután kiderült, hogy az állami televízió teret adna egy ilyen eseménynek. Bár a szocializmus bukása után óriási igény volt a vitára az országban, azóta nagyot változott a helyzet, és most ismét az újdonság erejével hat, hogy lehetőség adódhat arra, hogy az EP-listavezetők így is küzdjenek a választók szavazataiért. Az sem véletlen, hogy Magyar Péter követelése kellett az MTVA bejelentéséhez, a Házon kívülnek nyilatkozó politológus szerint a kormány nem akarta megkockáztatni, hogy tüntető tömegek vonuljanak a tévészékház elé. De kinek kedvezhet egy állami tévés vita? Kiderül a videóból:

Nyitókép: Zih Zsolt / MTVA Fotó

 

#Belföld#választási vita#köztévé#mtva#ep-választás

Címlapról ajánljuk