Belföld

A diákok itták meg a levét annak, hogy kirúgták a polgári engedetlenségben résztvevő tanárokat

rtl.hurtl.hu

2024. április 24. 16:04

A Karinthy gimnázium igazgatója szerint azóta sem tudták pótolni a különleges szaktudással rendelkező kollégákat.

Kedden folytatódott a Karinthy Frigyes Gimnáziumból polgári engedetlenség miatt kirúgott hat tanár munkaügyi pere a Fővárosi Törvényszéken. A hvg.hu tudósítása szerint a tárgyalásra tanúként idézték be az iskola igazgatóját, aki elmondta, hogy a kirúgások után fel kellett oszlatni a földrajz fakultációt, németül biológiát tanító tanár azóta sincs, több osztály osztályfőnök nélkül maradt és a francia csoportokat össze kellett vonni az iskolában.

Hutai László elismerte, hogy 

maradtak el órák a polgári engedetlenség miatt, de ez nem okozott nagyobb gondot, mint egy súlyosabb influenzajárvány. A tanárok elbocsátása azonban nagy érvágás volt, mert sokuknak különleges szaktudása volt. 

A nemzetközi érettségi esetében sem maradt olyan franciatanár, aki elvégezte volna az ehhez szükséges felkészítő tanfolyamot.

Össze kellett vonni a spanyolos csoportokat is, volt, hogy a tanárnak egyszerre kellett foglalkozni kezdőkkel, középhaladókkal és haladókkal. Megbicsaklott a spanyol OKTV-re való felkészítés is. Az igazgató azt mondta, több fórumon kezdeményezte – a tankerületnél, az államtitkárnál, de még Pintér Sándor belügyminiszter konzultációján is –, hogy legalább a speciális tudású kollégákat óraadóként visszafoglalkoztathassák, de nem kapott zöld utat.

Hutai azt is elárulta, hogy az elbocsátások előtt Rábel Krisztina tankerületi igazgató felhívta és arra kérte, próbáljon hatni a kollégákra. Két tanárra külön felhívta a figyelmet, akik „nagyon közel állnak a vörös vonalhoz”. Az igazgató szólt is nekik, ők ekkor a polgári engedetlenség helyett sztrájkba kezdtek, és végül csak egyiküket rúgták ki.

Miután a hat kollégát elbocsátották, a többiek úgy érezték, hogy a gyerekek miatt már nem engedhetik meg, hogy folytassák a polgári engedetlenséget. Hutai László azt mondta, nem érezte, hogy a tankerületi igazgató külön a Karinthyt akarta büntetni, de az addig tapasztalt kiemelt bánásmód csökkent és kifejezetten megszorításként érzékelte, amikor hirtelen határozatot kapott arról, hogy a szokásos öt osztály helyett csak hármat indíthat az iskola.

A tavaly novemberi tárgyaláson, amiről a Híradóban is beszámoltunk, az elbocsájtott tanárok arról beszéltek, hogy a kirúgásuk elrettentette kollégáikat attól, hogy folytassák a tiltakozást.


Nyitókép: RTL

#Belföld#karinthy frigyes gimnázium#sztrájk#Polgári engedetlenség#per#kirúgás#tanárok#közoktatás#tankerület

Címlapról ajánljuk