Belföld

Balog Zoltán nem maradhat püspök az egykori református zsinati tanácsos szerint

rtl.hurtl.hu

2024. március 13. 9:25

Nem csak a református egyháznak, hanem a teljes keresztény közösségnek ártott, hogy Balog Zoltán közbenjárt K. Endre kegyelmi ügyében. 

Balog Zoltán „tökéletesen hiteltelen emberré vált” és „a református erkölcsi megítélés alapján nem maradhat püspök” – jelentette ki a Szemlélek című keresztény lapnak Tarr Zoltán, a Magyarországi Református Egyház egykori zsinati tanácsosa. Ez a feladatkör olyasmi, mint egy szervezet főtitkára. Tarr a Magyarországi Református Egyház országos igazgatásáért, adminisztrációjáért felelt, aminek egyik fontos része az egyház és az állam kapcsolatának gondozása.

Tarr – aki 2015-ben azért távozott a posztjáról, mert kompromisszumokat kellett volna kötnie az egyházi szuverenitás, az államtól való függetlenség terén – a lapnak elmondta, hogy azóta „csendes távolságtartással” figyelte, hogy mi minden zajlik az egyházban, hozzátéve, hogy „a kialakult helyzet azonban arra figyelmeztet, hogy nem lehet mindig csendben szemlélni, ami történik.”

Tarr kijelentette, hogy „amit Balog Zoltán püspökként tett, az soha nem látott hitelességi válságot okozott a református egyházban, de attól tartok, hogy a teljes keresztyén közösség megítélésének is jelentősen ártott.” Hozzátette, hogy nem érti, hogy miért ragaszkodik olyan görcsösen az általa betöltött pozíciókhoz, hivatalokhoz és tisztségekhez Balog, aki a miniszterként megtanult technikával csak „rendkívül homályos, nehezen megfejthető” dolgokat mond a kegyelmi botránnyal kapcsolatban.

Balog Zoltántól a Híradó pénteken szerette volna megkérdezni, hogy lemond-e a püspökségről, de a püspök inkább egy sáros, sötét erdőn át kerülte ki az RTL stábját:


Tarr Zoltán érthetetlennek nevezte, hogy az egyházon belül „nincsen ügy” abból, hogy Balog Zoltán kijárta Novák Katalinnál, hogy adjon elnöki kegyelmet a pedofil igazgatónak falazó K. Endrének, és ez hogyan fér össze „annak a Hold utcai német ajkú gyülekezetnek az értékrendjével, amely az elesettek, a szenvedők, az árvák segítésében évszázados hagyományokkal bír”.

Bénító félelem

Tarr Zoltán szerint sokan gondolják hozzá hasonlóan úgy, hogy Balog Zoltán nem maradhat püspök, hozzátéve, hogy „még nem találkoztam olyan református emberrel, aki egyetértene azzal, amit Balog Zoltán tett, és ahogyan ebben a helyzetben viselkedik”. A volt zsinati tanácsos szerint csak félnek ezt kimondani, mert azzal saját magukat komoly veszélynek tennék ki: „az emberek egzisztenciálisan félnek, a lelkipásztorok mindannyian függő helyzetben vannak”.


Tarr elmondta, hogy először a református közösségen belül próbálkozott, mielőtt interjút adva a nyilvánosság elé lépett volna: megkeresett különböző hivatalos, döntéshozó testületeket, szervezeteket, és írt a zsinat jogtanácsosának és a négy egyházkerület főgondnokának is. Hozzátette, hogy „kerestem egyébként Balog püspök urat is, elvileg folyamatban van egy beszélgetés összehozása.”

Életveszélyes helyzet

Tarr elmondta, hogy különösen azt tartja komoly problémának, hogy „a Magyarországi Református Egyház egyik püspöke, aki történetesen a zsinat lelkészi elnöke volt, ki-be járt a köztársasági elnök palotájába”, ahol „elintéz, elsikál dolgokat, oda-vissza”. Hozzátette, hogy „én ezt tartom az igazi botránynak, a református egyház számára életveszélyes helyzetnek.”

Ezzel ugyanis „az egyház iránti, az elmúlt években eleve drasztikusan csökkenő szimpátia és megértés nyilvánvalóan még mélyebbre süllyed”.

K. Endre nem adja fel

K. Endre, aki tehát Balog Zoltán közbenjárására kapott kegyelmet, tisztára akarta mosdatni magát az egyik bicskei áldozattal, ezt rejtett kamerával rögzítette a Házon kívül stábja. A teljes riportot erre a linkre kattintva nézheti meg az RTL+-on, az ügy rövidebb összefoglalóját pedig a lenti videóban. 


Nyitókép: Novák Katalin köztársasági elnök és Balog Zoltán püspök, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum Erdély épületegyüttesének első kiállítási egysége ünnepélyes megnyitóján 2022. május 19-én. Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

#Belföld#balog zoltán#református egyház#tarr zoltán#kegyelmi botrány#novák katalin#k. endre

Címlapról ajánljuk