Belföld

Dulakodtak a tüntető diákok a Karmelita kolostorhoz vezető utat lezáró rendőrökkel

rtl.hurtl.hu

2023. szeptember 15. 17:57

Érted megyünk! címmel demokrácia napi tüntetést és hídfoglalást szervezett több civil szervezet az oktatás állapota miatt Budapesten. A Margit hídon egy sávot elfoglaltak, majd Orbán Viktor miniszterelnök munkahelyéhez, a Karmelita kolostorhoz vonultak, ahol dulakodás tört ki az odavezető utat lezáró rendőrökkel. A tüntetés a Himnusz éneklésével zárult, a tüntetők nagyjából negyed tízkor szétszéledtek.

Cikkünk frissül. 

Érted megyünk! címmel demokrácia napi tüntetést és hídfoglalást szervez több civil szervezet az oktatás állapota miatt. 

A fél ötre meghirdetett kezdésre több százan gyűltek össze az Elvis Presley parkban, a Margit híd budai hídfőjénél. Perlaki-Borsos Noel, az Egységes Diákfront elnökségi tagja az RTL Híradónak elmondta, hogy azért ezzel a címmel hirdették meg a tüntetést, mert mindenkiért elmennek, „akit ellehetetlenít a kordonkormány”.

Elmegyünk azért, aki az egészségügyben dolgozik, azért, aki a szociális szférában dolgozik, mindenkiért, akinek problémája van a rendszerrel, és persze Orbán Viktorért is, ugyanis meghívtuk őt az Alagút utcába egy beszélgetésre az ország állapotáról és a közoktatás helyzetéről. 

Negyed 6 után nem sokkal a tömeg megindult a Margit hídra, ahol csak egy sávot foglaltak el. A járókelőknek azt skandálták: „gyertek velünk!”, de szórólapokat is osztogattak, hogy felhívják a figyelmet az éppen készülő „hétigenes népszavazásra”. Közben zúgott a „mocskos Fidesz”, a „nincs tanár, nincs jövő” és a „könnygáz nem tanít”.

Nem sokkal háromnegyed 6 előtt a tömeg eleje megérkezett a Jászai Mari térre – a vége ekkor még a budai oldal elejénél tartott.

„Kevesebb beszéd, több hídfoglalás!” – ismét tüntetnek Budapesten az oktatási helyzet miatt
rtl.hu

Helyszíni tudósítónk szerint viszonylag kevés rendőr várakozott a Kossuth téren, ahová 6 óra után nem sokkal megérkezett a tüntetés eleje. Ekkor nagyjából 5-7 ezren lehettek a tömegben, akik egy emberként skandálták: „szabad ország, szabad oktatás!”.

A színpadra először Talyigás Anikó középiskolai tanár állt fel, aki szomorú kötelességének eleget téve bejelentette, hogy az Eötvös József Gimnázium tanára, a mozgalom egyik arca, Imre Varanyi Szilvia a hétvégén elhunyt. Rá egyperces néma csönddel emlékeztek.

Törley Katalin, tanár, a Tanítanék aktivistája arról beszélt: az elmúlt évek – és főleg az elmúlt másfél év – az oktatási rendszer jobbításáért szervezett kiállásoktól volt hangos, aminek az eredménye a státusztörvény, a bosszúállás lett. „De ne feledjük, vannak sikereink is! Szolidáris együttműködés született meg a pedagógusok, a diákok és a szülők között. Legyen ez minta minden magyar állampolgár számára!” – fogalmazott, mire a tömeg hosszas skandálásba kezdett: „szolidaritás”. 

Az elmúlt évek magyar tiltakozásai Európában is felfigyeltek, és most, a napokban az is kiderült, hogy az Európai Civil Fórum különdíjjal ismerte el az oktatásért folytatott összehangolt küzdelmet – mondta Törley, aki közölte, hogy a díjat eltávozott társuknak, Imre Varanyi Szilviának szeretnék ajánlani. Törley szerint „egy egyre jobban bebetonozott autokráciában, sőt, mondjuk ki, diktatúrában élünk, ahol a hatalom, ez a bántalmazó, a gyengéket könyörtelenül eltaposó hatalom kordonok közé szorítja pöffeszkedő gazdagságát és egyre több állampolgárt rekeszt ki a döntéseiből”. 

A demokrácia napja van. Demokráciában akarunk élni? Ez lehetséges. De nekünk kell megcsinálni. Tett nélkül nincs változás. Kiállás, szolidaritás nélkül nincs változás (…). Köszönöm. Le a diktatúrával

– tette hozzá. A szervezők fél 7-kor közösen énekelték el a színpadon a Mi vagyunk a Grund című dalt. Előtte Zelenák Dzseni, az Egységes Diákfront aktivistája azt mondta a résztvevőknek, hogy üvöltsenek, ha úgy érzik, nem figyel rájuk a kormány. A tömeg ekkor üvöltésbe kezdett. „13 éve nem szól másról a politika és a közélet, csak a hazugságról, utálkozásról, kizsákmányolásról”

Ha eleged van a hazug politikából, üvölts. Ordítsunk ma együtt

– fogalmazott.

Szendrei Zoltán, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) országos választmányi tagja ezután bejelentette, hogy megkapta a tankerület ajánlatát, de nem fogja aláírni a státusztörvény elfogadása miatt hatályba lépő új szerződését.

„Kibaszottul elegem van!” – mondta később Szilágyi Kitti, a Civil Bázis elnökségi tagja, pedagógus. 

Milyen kormány az, ami kitaszítja és magára hagyja a gyengébbeket, eladja az országot, hagyja, hogy betegeket lepjenek el ágyi poloskák?

– tette fel a kérdést. Szilágyi után az EDF tagjai, Kiss Gergő és Perlaki-Borsos Noel álltak színpadra. Úgy fogalmaztak: egyedül magányos fák, együtt viszont egy erdőt alkotnak. 

Nem sokkal 7 óra előtt a tömeg elindult, hogy csatlakozzon a Fridays for Future klímatüntetéséhez. Együtt a Lánchídon keresztül vonultak át az Alagút túloldalán felállított színpadhoz, ahol nem volt rendes kihangosítás, így a beszédekből nem sok mindent lehetett hallani. 

Negyed 9-kor a tüntetés hivatalos része véget ért, de a tömeg egy része, Pankotai Lilivel együtt a Karmelita kolostorhoz vonult. Az épülethez vezető lépcsőt a rendőrség lezárta. A tüntetők röviddel háromnegyed 9 előtt megkapták az első rendőri felszólítást, majd némi dulakodás alakult ki köztük és a rendőrök között. 

A tüntetők ekkor megfordultak, és egy másik útvonalon akartak bejutni a Karmelitába, ahol szintén rendőrök várták őket. Miután elénekelték a Himnuszt, a rendőrség ismét felszólította őket: „magatartásuk tragédiához is vezethet”. Negyed 10 körül a csoport levonult és szétszéledt.

Dulakodtak a tüntető diákok a Karmelita kolostorhoz vezető utat lezáró rendőrökkel
Fotó: rtl.hu

A rendőrség közleményben tudatta, hogy a péntekre bejelentett gyűlésen a résztvevők közül négyen a Kossuth téren, a Rákóczi szobornál pirotechnikai eszközt használtak, amely miatt a rendőrök intézkedtek és velük szemben szabálysértési feljelentést tesznek. Hozzátették: a csoport egy része a tüntetés végén jogellenesen a Király lépcsőn át a Budai várba vonult.

A jogellenesen felvonult csoport a rendőrsorfalat lökdösni kezdte, a rendőrök a balesetveszély elkerülése érdekében többször felszólították őket magatartásuk befejezésére

– írták. 

Mint ismert, a napokban kapják meg a tanárok az új jogállásukról szóló szerződésüket. A szakszervezetek szerint bár a bérsávok felső határa vonzó lehetne, kevesen tudnak majd annyit keresni:


Nyitókép: rtl.hu

#Belföld#tüntetés#oktatás#hídfoglalás#kossuth tér#közoktatás#demokrácia#demonstráció#margit híd

Címlapról ajánljuk