Belföld

Országos sztrájkra szólítottak fel a Belügyminisztérium elleni tüntetésen a tanárkirúgások után

rtl.hurtl.hu

2022. november 30. 19:08

Maruzsa Zoltán, Pintér Sándor és Orbán Viktor lemondását követelik, Törley Katalin radikális lépésekre szólított fel. A Karinthy gimnázium tanárainak jelentős része határozatlan idejű engedetlenségbe kezd, a diákok a Belügyminisztériumnál virrasztanak.

„El a kezekkel a tanárainktól”, „szabad ország, szabad oktatás”, „nincs tanár, nincs jövő”, „ne nézzetek hülyének”, „Pintér, gyere le”, „hazudtatok eleget” – ezeket skandálták azok a tüntetők, akik szerdán este fél 7-kor a Belügyminisztérium épülete elé vonultak, miután három gimnáziumból nyolc tanárt rúgtak ki a polgári engedetlenségben való részvételük miatt. A tüntetések jelképét, a körbe írt felkiáltójelet mécsesekből rakták ki.

„Ne nézzetek hülyének” – a Belügyminisztériumnál tüntetnek a kirúgott tanárokért
Fotó: RTL Híradó

A demonstrációt az Egységes Diákfront szervezte. Az első felszólaló Törley Katalin volt a Tanítanék Mozgalom képviseletében, akit négy társával két hónapja rúgtak ki a Kölcsey gimnáziumból. Azt mondta, két hónapja inkább zavarodott volt, ma sokkal dühösebb. Mint mondta, a Belügyminisztérium szerdán úgy adott ki közleményt a pedagógusokkal szembeni „jogkövetkezményekről”, hogy az érintettek akkor még nem is tudták, hogy őket fogják elbocsátani.

Az elbocsátások akkor történtek, amikor napok óta attól hangos a sajtó, hogy nincs benzin a benzinkutakon, nincs cukor a boltokban, nem lehet tojást kapni, súlyos helyzetben van a magyar gazdaság és nem jön pénz az Európai Unióból – sorolta Törley Katalin. A kormány 12 évig nem volt képes semmit kezdeni az oktatási rendszerrel, és most elkezd bosszút állni a tanárokon és a tanítványaikon – mondta.

Most már nem kell odafigyelni az európai véleményekre, lehet bosszút állni, lehet megtaposni azokat, akik valamit is tesznek azért, hogy ez egy jobb ország legyen? 

– kérdezte.

Felelősnek tartja azokat a tankerületi vezetőket, akik nem állnak ellen a „törvénytelen és igazságtalan” határozatoknak, felelős Maruzsa Zoltán államtitkár, aki a gondjaira bízott területet nem tudja megvédeni, ezért le kell mondania – mondta. Pintér Sándorral folytatta, aki szerinte nem volt képes ennek a területnek az érdekeit védelmezni, de neki is van egy főnöke, Orbán Viktor, aki válsághelyzetbe kormányozta az országot. 

Orbán Viktor alkalmatlan arra, hogy ezt az országot vezesse és mondjon le most 

– jelentette ki. Azt is mondta, hogy nincsenek illúziói, hogy ezekre a lemondásokra egyhamar sor kerülne, ezért sorra veszi, hogy mit lehet tenni addig. Ha a nyolc tanárt szombatig nem helyezik vissza állásukba, radikálisabb lépésekhez kell folyamodni. Szervezkedésre szólította fel a diákokat, álljanak ki tanáraik mellett és blokkolják az oktatást. A szülőktől azt kérte, hogy álljanak a gyerekeik, és a gyerekeik tanárai mellé, menjenek az iskolákhoz és védjék meg azokat a tanárokat, akik folytatják a tiltakozást az áldatlan állapotok ellen. 

A tanároktól azt kérte Törley Katalin, hogy a lehető legradikálisabb eszközökkel folytassák a munkabeszüntetést. Akik végső elkeseredésükben azt fontolgatják, hogy felmondanak nyáron, azok tegyék meg már jövő hétfőn, ha a kirúgott tanárokat nem veszik vissza – mondta.

Általános sztrájk 

– skandálta Törley Katalin beszéde után a tömeg.


Németh Enikő karinthys diák azt mondta, ma informatika óra közben kellett megtudnia, hogy hat tanára már nem tanára. Szeretik és tisztelik a kirúgott tanárokat, olyan tanárokat rúgnak ki, akik nemcsak megtanítják őket számolni, olvasni, de arra is, hogy hogyan kell élni, szeretni, a szabadidejükben is ott vannak és segítenek.

Veletek vagyunk, mert úgy tűnik, hogy a Belügyminisztérium nincs veletek, rátok akarja fogni, hogy nem tanítotok és közben kirúgnak titeket

– mondta Németh Enikő. Több ezren vannak ebben az országban, akik kiállnak ezért az ügyért, ezért nem szabad félni – tette hozzá.

A következő felszólaló a Vörösmarty gimnázium iskolai diákbizottságának elnöke, aki elmondta, hogy az Oktatási Hivatal szervezésében ma online diákparlament zajlott, és még mindig tartott, amikor megjelent a sajtóban, hogy három iskolából nyolc tanárt kirúgtak. Amikor az iskolában szaggatott csengetés szólalt meg, otthagyták a diákparlamentet, összegyűltek a tanárok és a diákok is. Az egyik tanárt a Vörösmartyból rúgták ki úgy, hogy épp táppénzen van. 

A következő felszólaló az egyik ma elbocsátott peda gógus, Rábai János, aki osztályfőnök a Karinthy gimnáziumban. Azt mondta, múlt héten tűzte fel diákjainak a szalagot, együtt csináltak végig öt évet és most azt mondták, nem fejezheti be velük.

Hát be fogom, be fogom velük fejezni

– jelentette ki. A tanárok és a szülők is a diákokkal vannak, „mi együtt vagyunk” – mondta. Nem fogja annyiban hagyni, hogy a hatalom fájdalmat okozott a diákjainak. Nem lesz vége a tüntetéseknek, de nem lesz vége a megfélemlítéseknek sem, a hatalom nem fél, de ha megmutatjuk, hogy sokan vagyunk, elérünk mindent – mondta a pedagógus.

Szintén a Karinthyból Berta Beáta szolidaritásból állt színpadra, őt nem rúgták ki, de ő szólt az elbocsátott kollégáinak.

Talán most már mindenki érzi, amit mi egy ideje mondunk, hogy a csend nem rend

– mondta a tüntetésen résztvevőknek. Bejelentette, hogy a Karinthy gimnázium tanárainak jelentős része holnap reggeltől határozatlan idejű engedetlenségbe kezd. A Tanárok a Tanárokért mozgalom nevében azt is bejelentette, hogy a mozgalomhoz csatlakozott több száz tanár jelentős része is engedetlenségbe kezd. Országos engedetlenségre szólított fel.

Rábai János azt mondta, fel kell készülni, „nem biztos, hogy ez rövid lesz”, de ki fognak tartani, meg fogják mutatni, hogy ellenállnak, 

országosan mindenki álljon bele és mutassa meg, milyen a valódi sztrájk, milyen az, amikor bezárják az iskolákat.

Az Eötvös gimnázium diákja szerint végtelenül sunyi, hogy a Belügyminisztérium csak a kirúgott tanárok és az érintett intézmények számát közölte, és maguk az érintettek sem tudhatták, hogy róluk van szó. Terjedt a hír, hogy az Eötvösben is van érintett tanár, az is kiderült lassan, hogy kiről van szó.

Azt szeretnék, hogy folyamatos félelemben éljünk? Mostantól minden nap számíthatok arra, hogy egy számomra fontos, akár példaképpé vált tanárt egyik pillanatról a másikra eltávolítanak?

– kérdezte. A legfelháborítóbbnak azt tartja, hogy ezt a diákság érdekeire fogják, amögé bújnak, hogy a tanárok a példátlan bátorságukkal és kitartásukkal az ő tanuláshoz való jogaikat sértik.

Hogyan járjunk tanulni, ha elveszik a tanárainkat? Hogyan járjunk tanulni, ha a még tanítani engedett tanáraimat is folyamatos bizonytalanságba taszítják amellett, hogy szakmai szabadságukat évek óta korlátozzák? 

– kérdezte. A pedagógusok bérrendezésével kapcsolatban még mindig csak ígérgetnek, még az elfogadhatatlan, méltatlan ajánlataikat is az EU-s pénzektől teszik függővé – rótta fel a diák a hatalomnak.

A tiltakozásoknak folytatódniuk kell az oktatási intézményeken belül sztrájkkal, polgári engedetlenséggel, ülősztrájkkal, élőlánccal, mindennel, ami megtámaszthatja a munkabeszüntetéseket – mondta Törley Katalin. A tiltakozások folytatódnak az utcán is, szombaton 5 órakor a Pedagógus Egység, a Tanárok a Tanárokért és a Tanítanék Mozgalom a Klebelsberg Központ elé szervez tüntetést – tette hozzá. 

Az Egységes Diákfront pedig december 8-ra hirdetett országos ülősztrájkot, majd másnap az MTVA elé vonulnak azért, hogy a köztévében mondják be, milyen az oktatás helyzete Magyarországon. A Belügyminisztérium előtt a tüntetés után virrasztásba kezdenek.

Nyitókép: RTL Híradó

#Belföld#tüntetés#oktatás

Címlapról ajánljuk