Belföld

Orbán Viktor: Az Egyesült Államok a barátunk

rtl.hurtl.hu

2023. április 14. 8:37

A miniszterelnök azt mondta, azért döntöttek úgy, hogy kilépnek a Nemzetközi Beruházás Bankból, mert az amerikai szankciók ellehetetlenítették a pénzintézet működését. Szerinte a magyar-amerikai viszony jó, azt pedig a kormány tudomásul veszi, hogy a nagykövetek hagyományosan „politikai kinevezettek” az Egyesült Államokban.

Ha a tényeket nézzük, akkor azt látjuk majd, hogy nem Magyarország elleni szankciókról van szó – jelentette ki Orbán Viktor kormányfő az Egyesült Államok által bejelentett büntetőintézkedésekről, amelyeket David Pressman amerikai nagykövet ismertetett szerdán. Állítása szerint átnézte az amerikai lépésről szóló papírokat, azokból pedig kiderült, hogy 34 személy szerepelt rajta, ebből pedig csak egy volt magyar. A kormányfő szerint nemcsak Magyarországot érintette ez a lépés, hanem más uniós országok állampolgárait is. 

Orbán Viktor szerint a Nemzetközi Beruházási Banknak jelentős szerepe lehetett volna a térség fejlesztéseiben, de az ukrajnai háború miatt egyértelművé vált, hogy szűkülnek a lehetőségei. A most bejelentett amerikai szankciók miatt pedig az egész működése ellehetetlenült – jegyezte meg. Ezért is döntött úgy a kormány, hogy Magyarország kilép a bankból, mert „ilyen körülmények között az ország részvétele értelmetlenné vált.”

Az Egyesült Államok a barátunk és fontos katonai szövetségesünk is 

– mondta Orbán Viktor. Szerinte alapvetően katonai szövetségről van szó, de közös pontként kiemelte a keresztény gyökereket, valamint a gazdasági kapcsolatokat is. 

Azt is megjegyezte, hogy az Egyesült Államok nem egységes, és ha demokrata párti a vezetés, akkor a dolgaink nehezebbek, míg ha republikánusak, akkor könnyebbek. Példaként említette a gender és a bevándorlás témáját, amelyben szerinte a republikánusokkal könnyebben megtalálja a közös hangot.

Amerikában tipikusan politikai kinevezettek a nagykövetek, azt küldenek, akit akarnak 

– mondta Orbán Viktor, aki szerint szokatlan, hogy az Egyesült Államok plakátokon jelenteti meg a véleményét. Úgy vélte, fáziskésésben is vannak, mert az oroszokat már kiűzték Magyarországról. 

Megismételte a korábban többször is hangoztatott álláspontját, miszerint Magyarország továbbra sem tervezi, hogy fegyvereket szállít Ukrajnának. Azt is megjegyezte, hogy a háború ügyében stabil a kormánypártok támogatottsága, a „háborúpárti baloldal” mögött viszont kevesebben állnak.

Törekszem arra, hogy valami híd legyen, amelyen át tudnak jönni a békepárti táborba

– fogalmazott a miniszterelnök, aki szerint ilyen esély lett volna, ha az ellenzék is támogatja a háborút elítélő parlamenti határozatot. 

Orbán Viktor egyébként egyre borúsabban látja a háború helyzetét, szerinte ugyanis egyre nagyobb az esélye annak, hogy eszkalálódik a konfliktus. Példaként említette azt a nukleáris energiát is alkalmazó fegyvert, amelyet Nagy-Britannia ad Ukrajnának, valamint hogy Oroszország nukleáris fegyvereket telepít Fehéroroszországba. 

A nukleáris háború szerinte holnap reggel még nem következik be, de az események lejtése ebbe az irányba mutat. 

A francia elnök európai autonómiára vonatkozó javaslata üdvözlendő Orbán Viktor szerint: úgy vélte, hogy a kontinensnek el kell végeznie azt a szellemi munkát, amelynek következtében saját stratégiai alternatívát tud teremteni. Ha ez az érdek nem egyezik az Egyesült Államok érdekeivel, akkor azt meg kell mondani – fogalmazott.

Az inflációval kapcsolatban konkrétumokat nem tudott mondani Orbán Viktor, aki szerint hiába kezdett el csökkenni a pénzromlás üteme, ez még kevés ahhoz, hogy kivezessék az ársapkákat. Azt remélem, hogy áprilisban általánosabb lesz a infláció csökkenése, májusban-júniusban pedig drasztikusabb lehet az esés – tette hozzá. 

Az inflációellenes vakcinát beadtuk, most várjuk a hatását 

– mondta.

A brüsszeli politikáról úgy fogalmazott, hogy a következő rádiós interjúig (ha meghívják – jegyezte meg tréfálkozva) áttörés várható. Ukrajna pénzügyi értelemben nem létező ország, ami a háború miatt érthető. Mi fizetjük az ukrán nyugdíjakat, az egészségügyet, a közigazgatást, az oktatást, tízmilliárd euróról beszélünk, ami hiányzik az európai költségvetésből – mondta.

Nyitókép: Fischer Zoltán/MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda

#Belföld#orbán viktor#interjú#kossuth rádió