Belföld
BelföldBelföld
Orbán Viktor: Ha ez így megy tovább, Európa belegebed
2022. szeptember 26. 14:25
A miniszterelnök az Ukrajnában zajló háborúról és annak gazdasági következményeiről beszélt az országgyűlés őszi ülésszakának nyitó ülésén, napirend előtti beszédben.
Orbán Viktor beszédének főbb pontjai:
- A háború kitörése óta eltelt hónapokban súlyos változások érték Európa országait. Az energiaárak drasztikusan emelkedtek, az infláció az egekben.
- A háború lokális háború Ukrajna és Oroszország között, de a nyugati szankciók miatt egyre több ország érzi hatásait. Globális gazdasági háborúval állunk szemben.
- Elhúzódó háborúra kell számítani, ami idén egész biztosan nem ér véget, mert az USA és az Európai Unió fegyverrel és pénzzel segíti Ukrajnát, miközben Oroszország végtelen tartalékokkal rendelkezik katonák és fegyverek terén.
- Magyarország álláspontja gyökeresen eltér a nyugati állásponttól, míg a Nyugat a háború pártján áll, Magyarország a béke pártján.
- A háború gazdasági hatásai a családokat érintik. Negyven éve nem látott infláció száguld Európában. „Ha ez így megy tovább, Európa belegebed” – fogalmazott.
- Régiónkban a legmagasabb az infláció, a jegybankok markáns kamatemelési ciklusokba kezdtek, mindenhol nő a költségvetési hiány és az államadósság.
- Európia országai ma az energiahordozókért szankciós árat fizetnek. Ez kihat az élelmiszerárakra is. A gabona ára felszökött, a műtrágya ára is.
- Az energiaárak emelkedése gerjeszti az inflációt is. Az energiaárak emelkedése az Oroszországra kivetett uniós szankciók eredménye.
- Az Európai Unió sokkal kisebb, mint Oroszország, mégis most egy törpe vetett ki szankciókat egy óriásra.
- Ha a szankciók megszűnnének, az árak rögtön visszaesnének, Európa gazdasága újra erőre kapna, és elkerülhetné a gazdasági válságot.
- Amikor ezeket a szankciókat Brüsszelben bevezették, azt ígérték, hogy ezek a szankciók Oroszországnak fognak fájni, nem az európai embereknek.
- Oroszország nem esett térdre, Európa a szankciókkal térden lőtte magát.
- Egész Európa választ vár Brüsszeltől, hogy meddig fogjuk ezt csinálni.
- Sok a dühös ember, mi is azok vagyunk.
- A szankciók kivetéséről az európai embereket nem kérdezték meg.
- Európában elsőként megkérdezzük az emberek véleményét a szankciókról. Nemzeti konzultációt indítunk. Arra kérem a magyarokat, hogy mindenki mondja el a véleményét.
- Amíg élnek a szankciók, Magyarország legfontosabb feladata, hogy garantáljuk a biztonságos energiaellátást.
- Az általános orosz olajembargó alól kivételt harcolt ki a kormány Brüsszelben. "Nemcsak magunknak, hanem szlovák és cseh barátainknak is. Bár nem láttam őket a brüsszeli harcokban, és nem mondtak köszönetet, de nem baj, szívesen.”
- A kormány képes biztosítani Magyarország energiaelleátását. „Van villamos energia, gáz és kőolaj is. A gáztározókat feltöltöttük, az oroszokkal újabb szállítmányokról állapodtunk meg.”
- A hazai földgázfelhasználást csökkentenünk kell, mert abból nagy részben importra szorulunk.
- 2025-re 30 százalék alá visszük a földgázfelhasználás arányát. A paksi atomerőmű üzemidejét meghosszabbítjuk, hozzálátunk Paks-2 építéséhez. „Felkérem a baloldali pártokat, hogy ne akadályozzák a magyar atomenergia-ipar fejlesztését.”
- A kormány folytatja a családok védelmét. Az eddig hozott kormányintézkedéseket fenntartják. (Hosszan sorolta ezeket a rezsicsökkentéstől kezdve a benzinárstopon keresztül az élelmiszerárstopon át a kamatstopig.)
- A vállalkozásokat is segíti a kormány. Lesz munkahelyvédelmi program.
- 9400 milliárd forint állami beruházás zajlik ma Magyarországon, ezeket végigviszik. Újabbakat viszont nem indítanak, mert nem látják megvalósíthatónak.
- A most felfüggesztett beruházások sorsáról akkor döntenek, ha látszik a válság vége.
- Korszerűsíteni kell a magyar energiarendszert. Ennek alapja Paks 2. 11 ezer milliárd forintos beruházásról van szó.
- A magyar energiarendszer megújításának programjának része a napenergia és a geotermikusenergia-beruházások támogatása is.
- Tovább bővítjük a családtámogatást. A 2023-as költségvetésben új családtámogatási formák jelennek majd meg.
- Fel kell építeni a kutatási-fejlesztési alapú gazdaságot. Ennek alapjai az egyetemek és a korszerű hadiipar.
- Brüsszellel való vitáink ellenére Magyarország továbbra is az Európai Unió részeként képzeli el a jövőjét.
- Magyarország erősebb, mint a kommunizmus megbukása óta bármikor.
- A Jóisten mindannyiunk felett, Magyarország mindenek előtt.
Kövess minket, és értesülj a friss hírekről a Facebookon is!
Követem