Havi 80 millió forintot fizetett a kormány a Pegasus kémszoftvert gyártó cég korábbi lobbistájának
2022. január 24. 14:14
A magyar kormánynak lobbizott Washingtonban – derítette ki a Direkt36.
Amerikai jogi stratégiai tanácsadásra szerződtette a magyar külügyminisztérium George Tuckert, aki egészen 2021 végéig az okostelefonok feltörésére alkalmas Pegasus kémszoftvert kifejlesztő izraeli cégnek dolgozott – írta a Direkt36. A brit diplomatából lobbistának állt Tuckernek 2021 novembertől az év végéig havi negyedmillió dollárt, azaz közel 80 millió forintot fizetett a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium, a férfi egy cégén keresztül.
Tucker 2018-tól volt alelnöke, majd ügyvezető igazgatója annak a Mercury Public Affairs nevű PR- és lobbicégnek, mely a Pegasus kémszoftvert gyártó izraeli NSO Groupnak dolgozott külsős tanácsadóként 2020 elejétől.
Az izraeli kémszoftverrel legalább tíz országban rendszerszinten éltek vissza, és Magyarországon újságírók, kormánykritikus médiatulajdonosok, ügyvédek, ellenzéki és kormányzati politikusok megfigyelésére is használhatták. A Pegasus célpontjai közt még Áder János köztársasági elnök testőrségének vezetői is felbukkantak.
A Pegasus-botrány kirobbanása után az amerikai kormányzat szankciókat vetett ki az NSO Groupra, és azelőtt két nappal Mercury Public Affairs megszüntette az izraeliekkel kötött lobbiszerződését, a céget pedig átszervezték. Ekkor jött létre az az IGG, LLC nevű delaware-i cég is, amely november 11-én a magyar kormánnyal a megállapodást aláírta. A Direkt36 információi szerint a magyar kormány részéről Takács Szabolcs washingtoni magyar nagykövet írta alá.
A lobbiszerződés érdekessége, hogy a korábbi hasonló megbízásokkal szemben főleg jogi tanácsadásról szól, nem pedig Magyarország imázsának javításáról vagy éppen a magyar kormány amerikai médiamegjelenéseinek elősegítéséről.
Valószínű, hogy ez inkább arról szól, hogy az Orbán-kormányt potenciális amerikai szankcióktól kell megvédeni
– mondta a Dirket36-nak Scott Cullinane, a US-Europe Alliance nevű washingtoni szervezet vezetője.
A szerződés két hónapra szólt, de a magyar külügy azt további négy hónappal meghosszabbíthatta. Arra sem a külügyminisztérium, sem Tuckerék cége nem válaszolt, hogy végül meghosszabbították-e a szerződést – írta a Dirket36.
Nyitókép: A törvényhozás washingtoni épülete, a Capitolium napfelkelte előtt 2022. január 6-án, az épület ostromának első évfordulóján. Fotó: MTI/AP/Carolyn Kaster