Amikor még kitűzték az uniós zászlót a Parlamentre – így csatlakoztunk húsz éve az Európai Unióhoz
2024. május 1. 9:35
Amikor 2004. május 1-jén az RTL esti Híradója adásba került, Magyarország már több mint 18 órája az Európai Unió tagja volt. A csatlakozás alkalmából a Parlament előtt ünnepélyesen felvonták a magyar zászlót, majd katonazenekar játszotta el az EU himnuszának számító Örömódát. Ekkor még büszkén lobogott az uniós zászló a Parlamenten. Mindeközben a sétálóutcává változott Andrássy úton uniós nemzetek zenéit hallgathatták az újdonsült uniós polgárok a tagállamok színeire festett padokon. Az Európa sugárót rendezvény összesen 30 millió forintból valósult meg. A Szabadság híd füves pázsittá változott, és volt olyan falu, ahol három és fél kilométeres nemzeti szalagot feszítettek ki. Máshol utcabállal és a régi magyar szokások felelevenítésével ünnepeltek. A Fókusz pluszban pedig azt mutattuk meg: Budapesten a világ legnagyobb homokórájával várták, hogy megkezdődjön az új időszámítás.
Magyarország napra pontosan 20 éve tagja az Európai Uniónak. Ez idő alatt rengeteg minden valósult meg az EU-nak köszönhetően. Korábban összeszedtük, melyek azok az előnyök, amelyeket sokan természetesnek gondolnak, holott a csatlakozásunk előtt korántsem voltak azok. Emlékszik még a vámokra, az útlevélre és a sorban állásra a határon? Schengenen és napi 3 milliárd forinton kívül mit adott még az Európai Unió Magyarországnak? Kattintson ide, és kiderül.
Az Európai Bizottság adataiból az derült ki, hogy összesen több mint 1051 milliárd forintot tesz ki az elmúlt 20 esztendő tíz legnagyobb magyarországi, megvalósult uniós projektjének kifizetett EU-támogatása. A teljes toplistát erre a linkre kattintva tudja megnézni.