Választás 2022

A kormány klímapolitikája ellen tüntettek Budapesten

Nagy Attila KárolyNagy Attila Károly

2022. március 25. 13:54

A VII. Globális Klímasztrájk részeként a Deák Ferenc térről a parlamenthez vonultak a tüntetők. A Kossuth téren beszédet mondott többek között Puskás Peti, és zenélt Deva.

Greta Thunberg iskolasztrájk a klímaváltozás ellen (Skolstrejk för klimatet) kezdeményezéséből kinőtt, Fridays For Future nevű, a klímakatasztrófa elkerüléséért küzdő nemzetközi mozgalom Magyarországi szervezete (FFF Hungary) újabb tüntetést szervezett Budapestre. A 10 órakor kezdődött pénteki eseményen a Deák Ferenc térről a Kossuth térig vonultak a tüntetők, ezzel csatlakozva a VII. Globális Klímasztrájk más nagyvárosokban tartott demonstrációihoz.

A szervezők a tüntetéssel arra akarták felhívni a figyelmet, hogy miközben a globális felmelegedés okozta klímaválság világszerte egyre súlyosbodik, a magyar kormány szerintük nem tesz érdemi lépéseket a klímakatasztrófa megállítására, sőt, a koronavírus-járványt arra használta fel, hogy tovább pusztítsa Magyarország természeti értékeit (például: Fertő-tavi beruházás, és más hazai vizek élővilágának rombolása).

Fotó: Járdány Bence / Greenpeace


A Fridays For Future azt hangsúlyozza, hogy fejlesztés címén rohamléptékben építik be Magyarország megmaradt zöld területeit, természetes élőhelyeit, akár nemzeti parkokban és Natura 2000-es területeken.

Sorra nőnek ki a földből a gyárak és a luxusszállodák az erdők és a nádas helyén, minden esetben a helyi lakosok megkérdezése nélkül és akarata ellenére

– fogalmaztak a szervezők, akik szerint a jelenlegi kormányzat számára a környezetvédelem nem más, mint egy felszámolandó akadály a szabad rombolás, a még nagyobb beruházások és a még nagyobb profit előtt.

Fotó: Járdány Bence / Greenpeace


A Greenpeace környezetvédő szervezettel azon az állásponton vannak, hogy az április 3-i parlamenti választás, klímaválasztás is egyben:

Jövő vasárnap félmillió fiatal fog életében először szavazni, és bármelyik párt is nyeri az országgyűlési választást, az új kormánynak végre komolyan kell foglalkoznia a klíma- és ökológiai válság kezelésével.  

Az erőszak- és pártpolitika-mentesnek meghirdetett rendezvény szolidaritást vállalt az ukrajnai háború elszenvedőivel és a sztrájkoló tanárokkal. Az eseményhez csatlakozott a Párbeszéd is, Tordai Bence Facebook-oldalán élőben közvetítette a vonulást, a párt pedig pénteki közleményében a kormányt ostorozta: Magyarországon azonnali és elementáris változásra van szükség! Az Orbán-kormány vagy annyira ostoba, hogy nem érti a helyzetet, vagy annyira cinikus, hogy érti, de nem érdekli. A klímaküzdelemben – legyen szó energiagazdálkodásról, közlekedésről, mezőgazdaságról – Európa szégyenpadjára kerültünk. Azonnal el kell felejtenünk az oroszfüggést hozó Paks2 megépítését, és végre zöld utat kell adni a megújuló energiák fejlesztésének.

A Greenpeace közvetítése alább nézhető meg:


A tüntetés résztvevői valódi önkormányzatiságot, önrendelkezést, és egy új, erős környezetvédelmi intézményrendszert követeltek, azért, hogy a célul kitűzött kibocsátás-csökkentés, a tiszta levegő és a felelős természetvédelem ügye Magyarországon is megvalósulhasson. A Parlament előtt felszólalt Somlói Kinga, a tüntetés egyik szervezője:

Mi, kisemberek is sokat tehetünk a környezetvédelemért, a fenntartható életért

– mondta a Fridays for Future mozgalom aktivistája, aki szerint a tüntetők feladata, hogy a döntéshozóknak megmutassák, hogy milyen országban szeretnének élni, milyen oktatásban szeretnének részesülni, és honnan származó energiával szeretnék fűteni az otthonaikat. 

Mező János, a Greenpeace Magyarország igazgatója is arról beszélt, hogy az április 3-i választás klímaválasztás lesz. 

A tudósok szerint 8 évünk maradt arra, hogy egyáltalán esélyünk legyen még megválasztani a jövőnket. Ha addig nem változtatunk radikálisan, az elszabaduló klíma- és ökológiai válság olyan kényszerpályára küldi a bolygónkat, ahonnan nem lesz többé letérés. A vezetőink, akiket jövő vasárnap megválasztunk, ennek az időnek a felében fogják kormányozni az országunkat. 

A tüntetésen felszólalt még Fehér Zoltán zoológus (a WWF Magyarország természetvédelmi vezetője), a sztrájkoló tanárok nevében Kamrás Orsolya (gimnáziumi tanár, PDSZ), és Puskás Peti énekes, színész is, majd zárásképpen rövid koncertet adott Deva, napjaink egyik legnépszerűbb fiatal énekesnője is. 

A szervezők a múlt hét pénteken az RTL Reggeli műsorának voltak a vendégei:


Nyitókép: Járdány Bence / Greenpeace

#Választás 2022#klímasztrájk#Belföld#fridays for future#tüntetés#budapest

Címlapról ajánljuk