Tudomány-Tech

Egy lengyel barlang azt suttogja: sokkal-sokkal öregebb lehet az európai ember, mint eddig gondoltuk

Nagy Attila KárolyNagy Attila Károly

2022. október 13. 7:11

A Tunel Wielki barlangban talált, korábban 40 ezer évesre becsült kőeszközök korát egy új vizsgálat 500 ezer évesre teszi.

Az eddigi tudományos konszenzus szerint a modern ember őse, a Homo nemzetség 200-300 ezer évvel ezelőtt, a közép pleisztocén korban fejlődött ki és terjedt el Eurázsiában. Erre rengeteg őskori lelet, csontmaradványok, pattintott kőszerszámok szolgáltak és szolgálnak bizonyítékul.

A Homo alfajainak európai elterjedésének egyik fontos régészeti helyszíne a lengyelországi Tunel Wielki barlang, ahol 50 évvel ezelőtt pattinott kovakőből készült eszközöket, kaparókat és egy kést találtak. A régészek ezek korát 40 ezer évesre tették korábban.

Egy új lengyel kutatás azonban alapjaiban változtathat meg mindent, amit eddig az európai ember koráról tudtunk, derül ki a lengyel tudományos hírügynökség jelentéséből.

A Varsói Egyetem régészeti karának kutatócsoportja ugyanis új kormeghatározó módszerekkel sokkal-sokkal idősebbnek mutatta ki a barlangban talált leleteket. Małgorzata Kot, a Scientific Reports-ban publikált tanulmány vezető szerzője szerint a Tunel Wielki barlang kovaszerszámai akár 500 ezer évesek is lehetnek, ami rekordnak számít: soha ilyen idős, emberkéz alkotta tárgyakat nem találtak még Lengyelországban.

Az új kormeghatározás Claudio Berto, a tanulmány egyik szerzője megfigyelésének köszönhető. Claudio Berto olyan, már rég kihalt állatoktól származó maradványokat azonosított a szerszámokat tartalmazó régészeti rétegben, amik 450–550 ezer évvel ezelőtt éltek a mai Lengyelország akkori területein. Mint az most kiderült, a barlangban őskori rágcsálók, Mosbach-farkasok (Canis mosbachensis), kutyafélék (Lycaon lycaonoides), barlangi ősmedvék (Ursus deningeri), európai ősjaguár (Panthera gombaszoegensis) és barlangi ősoroszlán (Panthera spelaea fossilis) csontjait találták meg az ősi emberi szerszámok között egy 2018-as feltárás során.

Egy lengyel barlang azt suttogja: sokkal-sokkal öregebb lehet az európai ember, mint eddig gondoltuk
A barlanban azonosított ősállatok – Kép: Małgorzata Kot et al. / Scientific Reports

A kutató szerint a szerszámokat a Homo heidelbergensis, az Európában élt, régóta kihalt ősi emberi alfaj készíthette. A  heidelbergi ember alfajába tartozónak tartják egyébként a mintegy 350 ezer évvel ezelőtt élt vérteszőlősi előembert, Samut és társait is. Az új lengyel kutatási eredmények tehát azt sugallják, hogy a modern ember, a Homo sapiens sapiens elődjei jóval korábban elterjedhettek a kontinensen.

Nyitókép: pattintott kőszerszámok a Tunel Wielki  barlangból – Małgorzata Kot et al. / Scientific Reports

#Tudomány-Tech#tudomány#ősember#lengyelország

Címlapról ajánljuk