Drágulás az élelmiszerboltokban: mi vár ránk 2025-ben?

rtl.hurtl.hu

2024. december 17. 12:35

Az élelmiszerárak emelkedése már évek óta tapasztalható, és bár az egyes termékek ára eltérően alakul, az összkép nem mutat csökkenő tendenciát. Dr. Raskó György agrárközgazdász szerint az idei évben is egyértelmű volt az áremelkedés, és 2025-re sem várható jelentős változás a boltok polcain.

Nincs egyértelmű trend, de a drágulás tartós

Az alapvető élelmiszerek világpiaci árai változékonyak: míg a gabonafélék ára enyhén csökken, addig a növényi olajok, a tejtermékek és bizonyos húsfélék drágulnak. A marhahús például folyamatosan emelkedő ártrendben van, míg a baromfihús esetében némi árcsökkenés tapasztalható. Az aggregált árszintet tekintve viszont egyértelmű, hogy az élelmiszerárak fokozatosan emelkednek, és 2014-hez viszonyítva globálisan 27,5%-os a növekedés. Magyarországon az elmúlt három évben ez az érték meghaladta a 60%-ot.

A gyenge forint és a piaci tényezők hatása

A kötelező árstop és a kötelező akciózás időszaka után a piaci kereslet és kínálat alakítja az árakat. Azonban a forint gyengülése miatt az importtermékek sem jelentenek alternatívát, hiszen azok is jelentősen drágábbá váltak. Ez a tényező tovább növeli a hazai élelmiszerárakat, amelyeken a jelenlegi helyzetben nehéz változtatni.

Mi segíthetne a drágulás mérséklésében?

Dr. Raskó György szerint a kormányzat áfapolitikájának felülvizsgálata jelenthetne megoldást. Az élelmiszer áfájának egységesen 5%-ra csökkentése – legalább az alapvető termékek, például a zöldségek és gyümölcsök esetében – enyhíthetné a fogyasztók terheit.

Vásárlási szokások és kiskereskedelmi forgalom

Az élelmiszerek tartós drágulása a kiskereskedelmi forgalomra is komoly hatást gyakorol. Az emberek egyre kevesebbet vásárolnak, ezért a boltok számára az akciók és kedvezmények szinte folyamatos alkalmazása válhat szükségessé, hogy a vásárlók számára elérhetőbbé tegyék a termékeket.

Mi vár ránk jövőre?

2025-ben sem várható jelentős csökkenés az élelmiszerárakban. A globális trendek, a gyenge forint és a piaci környezet miatt a fogyasztók továbbra is magasabb árakkal szembesülnek majd a boltokban. A karácsonyi vacsora idén már most is drágább, mint bármikor korábban, és a következő évben is fel kell készülni a további áremelkedésekre.