A világ legnagyobb városa lassan víz alá kerül: veszélyben Jakarta

rtl.hurtl.hu

2025. november 23. 12:00

A világ nagyvárosai soha nem látott tempóban növekednek – derül ki az ENSZ friss World Urbanization Prospects 2025 jelentéséből. A lista élén egy olyan ázsiai metropolisz áll, amely néhány éve még a top 10-ben sem szerepelt, és amelynek jövője éppoly bizonytalan, mint amilyen hatalmasra nőtt.

Jakarta: ma a világ legnépesebb városa – holnap talán víz alatt

2025-re az indonéz főváros, Jakarta közel 42 millió lakossal a világ legnagyobb városává vált. A rohamosan terjeszkedő megapolisz azonban különleges helyzetben van: miközben egyre több ember költözik ide, a város lassan süllyed, és nagy része már most a tengerszint alatt fekszik.

A szakértők szerint 20–40 százaléka már ma is víz alatt lenne a gátak nélkül, és 2050-re Észak-Jakarta teljesen el is tűnhet. Ezért az indonéz kormány évekkel ezelőtt döntött: a fővárosi szerepet átadják egy újonnan épített városnak, Nusantarának, Borneón.

Hogy a gigantikus terv valóban beváltja-e a hozzá fűzött reményeket, egyelőre kérdéses – a beruházás hatalmas, a lakosság költöztetése pedig minden szempontból óriási kihívás.

A világ legnagyobb városa lassan víz alá kerül: veszélyben Jakarta
Jakarta a víz alatt: a gátak hiányában 2050-re az északi részek eltűnhetnek, ezért az új főváros Borneón épül

A világ 10 legnagyobb városa 2025-ben

Az ENSZ-jelentés alapján így alakul a rangsor:

  1. Jakarta, Indonézia – 41,9 millió fő
  2. Dhaka, Banglades – 36,6 millió
  3. Tokió, Japán – 33,4 millió
  4. Delhi, India – 30,2 millió
  5. Sanghaj, Kína – 29,6 millió
  6. Kuangcsou, Kína – 27,6 millió
  7. Kairó, Egyiptom – 25,6 millió
  8. Manila, Fülöp-szigetek – 24,7 millió
  9. Kalkutta, India – 22,5 millió
  10. Szöul, Dél-Korea – 22,5 millió

Érdekesség, hogy a tízes lista egyetlen, Ázsián kívüli városa Kairó, ami jól mutatja, milyen elképesztő ütemben növekednek az ázsiai nagyvárosok.

A világ legnagyobb városa lassan víz alá kerül: veszélyben Jakarta
A Kairói Szultán Hassan mecset és madrasa látképe, a lista egyetlen ázsiai városon kívüli szereplője

Mi várható 2050-ig?

A jelentés szerint a növekedés nem áll meg:

  • Dhaka lehet a világ következő óriásvárosa - A bangladesi főváros elképesztő tempóban bővül: az ENSZ számításai alapján 2050-re akár a világ legnagyobb városa is lehet.
A világ legnagyobb városa lassan víz alá kerül: veszélyben Jakarta
Dhaka látképe: a gyorsan növekvő bangladesi főváros 2050-re a világ legnagyobb városa lehet
  • Karacsi felkapaszkodik a legnagyobbak közé - A pakisztáni Karacsi 2030-ra bekerülhet a top 10-be, 2050-re pedig az ötödik helyre is felérhet.
  • Tokió zsugorodik - Japán fővárosa évtizedekig volt a világ legnagyobb városa, ám a csökkenő születésszám miatt 31 millió körüli lakosságra esik vissza, így a 7. helyre csúszhat.
  • Új megavárosok születnek: 2050-re Addisz-Abeba, Daressalam, Jaipur és Kuala Lumpur is átlépheti a 10 milliós határt, így a világon már több mint 37 megaváros lesz.

Fotók: Pexels

Ez is érdekelhet