Titkosügynökök a vörös szőnyegen? Döbbenetes igaz történetek
2025. május 25. 19:46
Ha azt hinnénk, hogy a kémkedés csak a filmvásznon és a regények lapjain létezik, gondoljuk újra. A történelem során számos híresség – akiket ma tehetségük, bájuk vagy kreativitásuk miatt ünneplünk – titkos életet élt a színfalak mögött, és kulcsszerepet vállalt a második világháború kémháborújában. Íme néhány meglepő történet sztárokról, akik nemcsak a rivaldafényben, hanem a sötétségben is helyt álltak.
Julia Child – A konyha mestere, aki cápáktól is védte a szövetségeseket
Mielőtt Julia Child meghódította volna Amerikát a francia konyhaművészet rejtelmeivel, a második világháború idején az OSS-nél (az amerikai hírszerzés elődjénél) dolgozott. Nemcsak titkos dokumentumokat kezelt Ázsiában, hanem egy cáparepellenst is kifejlesztett, hogy megvédje a víz alatti robbanószereket. Az ott megszerzett szervezési készségei később legendás szakácskönyveinek precíz szerkezetében is visszaköszöntek. Ki gondolta volna, hogy a bátor háziasszony előbb kémkedett, mielőtt habverőt ragadott?
Josephine Baker – A revütáncosnő, aki túljárt a nácik eszén
A fényűző színpadi előadásairól ismert Josephine Baker nemcsak szórakoztatott, hanem harcolt is – a maga módján. A francia ellenállás számára kémkedett, titkos üzeneteket csempészett át a határokon kottalapokra rejtve, sőt még a fehérneműjébe is rejtett információkat. Hírneve megvédte a gyanútól, bátorsága pedig hőssé tette – nemcsak a színpadon, hanem a történelemben is. Táncosnőből lett több nemzet hőse:
Cary Grant – Hollywood arca a hírszerzés szolgálatában
A brit származású filmsztár, Cary Grant titokban az amerikai és brit hírszerzéssel is együttműködött. Segített leleplezni a náci szimpatizánsokat Hollywoodban, miközben a nyilvánosság előtt csupán a sármos főhős szerepét játszotta. A világ egyik legnagyobb filmcsillaga a háttérben valódi hős volt – csendben, elegánsan, hatékonyan.
Ian Fleming – Az igazi James Bond
A 007-es ügynök atyja nemcsak kitalálta a kémvilágot – ő maga is benne élt. Ian Fleming a brit haditengerészet hírszerzésénél dolgozott, és merész akciókat tervezett a náci Németország ellen. A valós tapasztalatai inspirálták regényei kütyüit, gonosztevőit és egzotikus helyszíneit. Az ő élete legalább annyira akciódús volt, mint a leghíresebb titkosügynöké, James Bondé, akit megalkotott.
Coco Chanel – Divatikon vagy náci ügynök?
A világhírű divattervező, Coco Chanel neve ma is a stílus szinonimája – de egyre több bizonyíték utal arra, hogy a második világháború idején a német hírszerzés, az Abwehr ügynöke volt, Agent F-7124 kódnéven. Kihasználta kapcsolatait a felső tízezerben, és állítólag részt vett a „Modellkalap” nevű műveletben is. Bár soha nem ítélték el, a vádak árnyékot vetnek fényűző örökségére.
Greta Garbo – A titokzatos díva, aki információkat továbbított
A svéd színésznő, Greta Garbo nemcsak a mozivásznon volt titokzatos – a valóságban is segítette a svéd hírszerzést. Semleges hazája fontos csomópont volt az információk világában, és Garbo hírneve lehetővé tette, hogy feltűnés nélkül mozogjon a kémek között. Akár Mata Hari modern változatának is nevezhetnénk – szépséggel és intelligenciával szolgálta az ügyet.
Fotók: Getty Images, Shel Hershorn/Hulton Archive/Getty Images