Ezek voltak gyerekkorunk ikonikus meséi – Te is emlékszel rájuk?

rtl.hurtl.hu

2025. július 19. 9:56

TV Maci, Gombóc Artúr, Dr. Bubó és Frédi – csak pár név azok közül, akik a képernyőn keresztül kísérték a gyerekkorunkat. Ebben a cikkben felidézzük azokat a legendás tévémeséket, amik több generáció számára is meghatározó élményt jelentettek. Nem csak gyerekeknek szóltak...

A TV Maci, akihez egy egész generáció bújt esténként

1963 óta minden magyar gyerek ismeri a TV Macit, aki fogat mosott, pizsamát húzott, leült a tévé elé, majd álomba ringatta a nézőket is. A Bálint Ágnes által megálmodott figura az Esti mese előtt jelent meg először, és hamar az ország „lefekvés-felelőse” lett. Bár 1981-ben új bútorokat kapott, lecserélte játékait és még gitározni is megtanult, ugyanaz a kedves mackó maradt, akit annyira szerettünk. 

A TV Maci nem csak mese volt, hanem az esti rituálé, a meghitt pillanat, több generáció gyerekkorának ikonja.

Ezek voltak a gyerekkorunk ikonikus meséi – Te is emlékszel rájuk?
Hókuszpók orra alá gyakran törtek borsot a törpök /Fotó: Youtube

Hupikék törpikék: Aprajafalva örök

Ki ne emlékezne a kék kis manókra, akik egy gombaházakkal teli faluban éltek, és nap mint nap túljártak Hókuszpók eszén? A Hupikék törpikék 1981 és 1989 között futott Amerikában, míg nálunk először 1988-tól a Magyar Televízió 2-es csatornáján láthattuk, majd 2000-től az RTL Klub vasárnapi reggeleinek meghatározó meséje lett. A törpök a Kölyökklub előtti reggeleink alaphangulatát adta meg: Törpapa bölcsessége, Törpillája bája és Okoska bosszantó tudálékossága egy egész generáció számára jelentette a gyerekkort. Aki egyszer belecsöppent Aprajafalva világába, annak örökre megmaradt a szívében a törpök egyszerű, de szerethető világa. 

Egy mese, amit nem lehet kinőni – csak tovább örökíteni.

Az RTL+ Premiumon egészen 4 éves kortól 12 éves korig széles kínálat várja a legfiatalabbakat. Kapcsoljátok be együtt, és élvezzétek a közös mesenézést bármikor, bárhol!

Ezek voltak a gyerekkorunk ikonikus meséi – Te is emlékszel rájuk?
Gombóc Arftúr hamar belopta magát a szívünkbe /Fotó: Youtube

Pom Pom meséi: ahol minden a csokoládéval kezdődik

Pom Pom – a mindenféle formát öltő, bölcs mesélő – reggelente Picurt kísérte az iskolába, és útközben varázslatos történeteket mesélt. Így találkoztunk Gombóc Artúrral is, a dagi madárral, aki minden csokit szeretett: gömbölyűt, szögletest, mogyorósat, lyukasat. Artúr rögtön belopta magát a szívünkbe, ahogy csokifüggő lelkesedésével a világ legédesebb gondtalanságát testesítette meg. A Sajdik-féle képi világ és Pom Pom szürreális meséi máig bennünk élnek – mint egy megolvadt kocka csoki a tenyerünkben.

Gombóc Artúr kedvenc csokijai közül pedig minden bizonnyal te is fel tudnál sorolni néhányat:

Milyen csokoládét szeretek? 

  • A kerek csokoládét, 
  • a szögletes csokoládét, 
  • a hosszú csokoládét, 
  • a rövid csokoládét, 
  • a gömbölyű csokoládét, 
  • a lapos csokoládét, 
  • a tömör csokoládét,
  • a lyukas csokoládét, 
  • a csomagolt csokoládét, 
  • a meztelen csokoládét, 
  • az egész csokoládét, 
  • a megkezdett csokoládét, 
  • az édes csokoládét, 
  • a keserű csokoládét, 
  • a csöves csokoládét, 
  • a mogyorós csokoládét, 
  • a tejcsokoládét, 
  • a likőrös csokoládét, 
  • a tavalyi csokoládét, 
  • az idei csokoládét, 
  • és minden olyan csokoládét, amit csak készítenek a világon.”
Ezek voltak a gyerekkorunk ikonikus meséi – Te is emlékszel rájuk?
A Dr. Bubó zsenialitását az ironikus poénok és szójátékok adták /Fotó: Youtube

Kérem a következőt! – A magyar orvoslás csúcsa

A Kérem a következőt! vagy ahogy mindenki ismeri, Dr. Bubó a magyar rajzfilmsorozatok egyik igazi gyöngyszeme, amely 1973 és 1983 között készült a Pannónia Filmstúdióban. Egy különc bagoly orvos kalandjait követhetjük nyomon, aki az erdő lakóinak furcsa lelki és testi bajait próbálja kezelni – többnyire kissé félresikerülten, de mindig humorosan és bölcsen. A sorozat felnőtteknek is szóló, éles társadalmi és pszichológiai szatírával van átszőve, tele szójátékokkal és ironikus poénokkal. A legendás színészek, Szabó Gyula, Csala Zsuzsa és Bodrogi Gyula lenyűgöző hangjátéka pedig még emlékezetesebbé tették ezt a klasszikust, amely generációk kedvence lett.

90 éve született Nepp József, a magyar Walt Disney
90 éve született Nepp József, a magyar Walt Disney

Nepp József Kossuth-díjas rajzfilmrendező, Mézga Géza, Gusztáv és Dr. Bubó megalkotója, a magyar animációs filmművészet kimagasló alakja volt.

Kilencvenegy éve, 1934. június 23-án született Csepelen Nepp József Kossuth-díjas rajzfilmrendező, a magyar mozgókép mestere. A magyar animációs filmművészet kimagasló alakjának nevéhez olyan figurák megálmodása fűződik, mint Mézga Géza, Gusztáv vagy Dr. Bubó, írja az MTI.

Ezek voltak a gyerekkorunk ikonikus meséi – Te is emlékszel rájuk?
A Frédi és Béni igazi nyelvi csemege Romhányi Józsefnek köszönhetően. /Fotó: Youtube

Frédi és Béni, avagy a két kőkorszaki szaki kalandjai

A Frédi és Béni nem csak egy rajzfilmsorozat volt, hanem egy egész generáció kedvence, amely szórakoztató módon vitte el nézőit a kőkorszak humoros világába, miközben a ’60-as évek modern életét parodizálta. Magyarországon különösen felejthetetlen élményt nyújtott a Magyar Televízióban sugárzott változat, amelynek szövegeit a zseniális Romhányi József írta meg – rímekkel, nyelvi játékokkal és humorral átitatva, így tett minden epizódot igazi nyelvi csemegévé. Frédi, Béni, Vilma és Irma kalandjai, a dinoszauruszok és gyapjas mamutok között játszódó történetek, mindannyiunk szívébe lopóztak, és a mai napig mosolyt csalnak az arcunkra. Ez a sorozat az egyik legkedvesebb gyerekkori emlékünk, ami egyszerre szórakoztat és visszarepít a régi, gondtalan időkbe.

Ezeket a meséket ne hagyd ki az RTL+ Premiumon:

Nyitókép: Youtube