Verekedő botrányhős veheti át a merényletben megsérült Fico feladatait
2024. május 18. 8:57
A korábban belügyminiszteri tisztséget betöltő Robert Kaliňák még akkor sem érezte, hogy vállalnia kellene a felelősséget, amikor a poprádi reptéren a szlovák hatóságok csempésztek robbanóanyagot egy mit sem sejtő utas poggyászába. Malina Hedvig meghurcolásában is szerepe volt, és még a történtek után 12 évvel is ragaszkodott ahhoz, hogy a nő hazudott a rendőröknek.
Botrányok kísérték végig Robert Kaliňák szlovák védelmi miniszter politikai pályafutását, aki a legnagyobb valószínűséggel átveszi Robert Fico feladatait, miután az ellene elkövetett merénylet miatt jelenleg kórházban ápolják. A szlovák kormányban ugyan négy miniszterelnök-helyettes van, de közülük egyedül Kaliňák tartozik a kormánykoalíció vezető pártjához, a Smerhez.
Az 53 éves Kaliňák a Smer alapító tagja, Fico korábbi kormányaiban pedig a belügyminiszteri tisztséget töltötte be 2006 és 2010, majd 2012 és 2018 között, most védelmi miniszter. A szlovák belpolitika átfogó ismerete nélkül nehéz teljes képet adni a pályafutásáról, de szép számmal fűződnek a nevéhez olyan könnyebben elmagyarázható esetek is, amelyek alapján benyomást szerezhetünk róla.
Kétes csődeljárás
Kaliňák kilencedik belügyminiszterként töltött évében, 2016-ban az Aktuality.sk összeállítást közölt kilenc legemlékezetesebb botrányáról. Az első a Kovošrot-ügy. A Kovošrot eredetileg állami tulajdonú vállalat volt, ami a Felvidék Ma vonatkozó cikke szerint már az 1990-es években jelentős adóssággal küzdött, de ezzel együtt is hatalmas vagyonnal rendelkezett. A céget az Elemír Tichý vezette Triangel Capital társaság privatizálta, majd 2000-ben csődeljárást kezdeményezett.
A Kovošrot legértékesebb vagyonelemei pozsonyi belvárosi telkek voltak. A cég vagyonának 57 millió korona értékű részét árverésre bocsátották: az első körben egyetlen érdeklődő volt, aki 51 millió koronát ajánlott, de Peter Szívós csődbiztos nem hirdetett eredményt. A második körben a Krupp nevű cég járt sikerrel, aminek egyik tulajdonosa Robert Kaliňák volt. A Krupp azonban mindössze 25 millió koronát kínált a Kovošrot vagyonáért.
A csődeljárás eredményét megtámadta egy másik résztvevő, az MP Holding, ami Kaliňákéknál ötmillió koronával többet ajánlott. A bíróság megerősítette, hogy az eljárást manipulálhatták, Szívóst pedig törölték a csődbiztosok jegyzékéből, de az árverés eredményét nem változtatták meg.
2002-ben Kaliňák a Kovošrot vagyonát a Bratislava Trade Center és a Jarabiny nevű cégekbe vitte át. A csődeljárás tárgyát képező telkeket ötvenmillió koronára értékelték, kétszer annyira, mint amennyit a Kovošrot vagyonáért összesen fizettek. Ezek azután egy luxemburgi céghez kerültek, amelyek mögött épp az az Elemír Tichý állt, aki a csődeljárás előtt volt a Kovošrot tulajdonosa. Vagyis visszaszerezte a vagyont, de már adósságok nélkül.
Igor Matovič volt szlovák miniszterelnök és pénzügyminiszter úgy véli, Kaliňák stróman volt az ügyletben, ő azonban később már azt is tagadta, hogy egyáltalán közeli kapcsolatban állt volna Tichývel.
Meghurcolt diáklány
Malina Hedvig ügyét a magyar újságolvasók is jól ismerik. 2006 augusztusában a diáklány feljelentést tett, miután két férfi bántalmazta, mert meghallották, hogy magyarul beszélt valakivel.
A rendőrség szeptemberben leállította a nyomozást, Robert Kaliňák belügyminiszter és Robert Fico miniszterelnök pedig kiállt sajtótájékoztatót tartani, ahol azt állították, hogy Malina Hedvig csak kitalálta, hogy bántalmazták és saját magát verte össze. Ezután ellene indítottak eljárást a hatóság félrevezetése miatt.
De mire volt jó egyáltalán Malina Hedvig meghurcolása? A nő ügyvédje, Roman Kvasnica a történtek tizedik évfordulóján azt nyilatkozta, hogy szerinte Fico és Kaliňák politikai karrierjének végét jelentette volna, ha fény derül a támadók kilétére.
Kaliňák egy 2018-as interjúban is kitartott amellett, hogy Malina Hedvig hazudott: azt bizonygatta, hogy a nő csak véres volt és nem voltak zúzódásai, amikor elment látleletet vetetni, és maga is bevallotta, hogy könnyen elered az orra vére.
Zsebből fizetett
2010-ben súlyos nemzetközi incidens lett abból, hogy a poprádi repülőtér biztonságát felügyelő hatóságok robbanóanyagot, bombaalkatrészeket helyeztek el utasok poggyászában, azt ellenőrizve, hogy fennakadnak-e az ellenőrzésen. Egy 49 éves szlovák villanyszerelő csomagja 90 gramm plasztik robbanóanyaggal átjutott, őt az ír hatóságok Dublinba érkezve őrizetbe vették és csak azután engedték el, hogy a szlovák hatóságok tisztázták.
Kaliňák felelősségét belügyminiszterként a szlovák törvényhozásban is felvetették, de ő azzal magyarázta ki magát, hogy nem ő hibázott, hanem egy rendőr, és különben is általános gyakorlat a világban, hogy „életszerű helyzetekben” tréningezik a bombakereső kutyákat.
Az ellenzék viszont úgy gondolta, hogy a hatóságok nem vonhatják be a polgárokat tudtuk és beleegyezésük nélkül ilyen kétes, embereket veszélyeztető kalandokba.
2013-ban újabb kínos incidensbe keveredett a szlovák rendőrség. Egy autópályán üldözőbe vettek egy Volkswagen Passatot, amiről azt gondolták, hogy egy kétszeres gyilkos menekül benne előlük. Az autó azután állt meg, hogy a rendőrök rálőttek, de gyilkos helyett csak négy megrettent diákot találtak a járműben.
Mint kiderült, a Passat már évek óta nem volt a körözött gyilkos tulajdonában, de a rendőröknek erről fogalmuk sem volt. Azt állították, azért használtak fegyvert, mert a fiatalok menekültek előlük, ők viszont azt mondták, hogy a rendőrök jelzéseiből azt hitték, tovább mehetnek.
A főügyészség a rendőri intézkedéssel kapcsolatban nem állapított meg jogsértést, a belügyminisztérium azonban a diákok ügyvédjével megállapodva kifizette az autóban keletkezett kárt, Kaliňák pedig saját vagyonából fizetett fejenként háromezer eurót a négyből három diáknak. A minisztérium elismerte, hogy hibáztak: már nem kellett volna körözni az autót, ráadásul a fiatalokat három órán át váratták, mert a rendőrök nem tudtak megegyezni arról, hogy melyik kerülethez tartozik az eset.
Bébi
2011-ben több szlovák szerkesztőség is megkapta azoknak a telefonbeszélgetéseknek a leiratát, amelyekben Kaliňák a Pravda című lap újságírónőjével egyeztetett. A beszélgetéseket a katonai elhárítás hallgatta le.
Kaliňák azt próbálta elérni az általa „bébinek” szólított Vanda Vavrovánál, hogy foglalkozzanak részletesen az újságban Ľubomír Galko védelmi miniszter gyorshajtási ügyével, és más, a védelmi tárcát érintő ügyeket is megbeszéltek.
Kaliňák azt mondta, nem az a lényeges, hogy ő miről beszélt Vavrovával, hanem az, hogy Galko törvényes ok nélkül hallgatott le politikusokat és újságírókat. Fel is jelentette a lehallgatási botrány miatt menesztett minisztert.
A nagy visszatérés
Botrányos ügyei, a sajtóban megszellőztetett korrupt összefonódások ellenére Kaliňák csak azután kényszerült távozni a belügyminiszteri tisztségből, hogy Nagymácsédon meggyilkolták Ján Kuciakot és menyasszonyát, Martina Kušnírovát. Kuciak oknyomozó újságíróként a legfelső körökbe vezető korrupciós ügyekkel foglalkozott. Kaliňák 2018. március 12-i lemondására két hetet kellett várni a gyilkosság után, ezzel is a közvéleményt próbálták nyugtatni, amikor a tüntetők már Fico távozását követelték. De néhány nappal később a kormány is távozott a kialakult belpolitikai válság miatt.
A Jan Kuciak meggyilkolásáról szóló többszörösen díjnyertes dokumentumfilmet megnézhetik az RTL+-on!
Kaliňák az év végéig még parlamenti képviselő volt, de december 31-én erről is lemondott. Akkor az Aktuality publicistája, Dag Daniš azt írta, hogy szerinte Kaliňák „átmenetileg visszahúzódik, hogy aztán visszatérhessen”. A publicista szerint bizonyára azzal számolt, hogy megtépázott hírnevét az idő megszépíti, a régi botrányok és indulatok elpárolognak.
2019-ben Kaliňák azt mondta, hogy az aktív politizálásban már nem fog részt venni. A parlamentből való távozása után fegyver- és lőszereladással foglalkozó céget alapított.
2022-ben őrizetbe vették azzal a gyanúval, hogy Robert Ficóval együtt szervezett bűnözői csoportot hozott lére. A szlovák rendőrség lehallgatott egy megbeszélést, amin Fico és Kaliňák mellett részt vett a súlyos bűncselekményekkel vádolt vállalkozókat védő Marek Para ügyvéd, valamint az akkor börtönben ülő korábbi országos rendőrfőkapitány, Tibor Gašpar fia és a bűnszervezet létrehozásával vádolt Norbert Bödör apja. A beszélgetés arról szólt, hogyan kezeljék Gašpar és Bödör ügyét, akik a hatóságok szerint a rendőrségen belül működő bűnszervezet élén álltak, és maguk szabhatták meg, hogyan járjanak el a rendőrök bizonyos ügyekben.
Kaliňák előzetes letartóztatását azután megszüntették, tavaly februárban pedig már arról nyilatkozott, hogy „törvénytelen” meggyanúsítása miatt készül a politikai életbe való visszatérésre. A tavalyi kampányban összeverekedett Igor Matovičcsal, az OĽaNO párt elnökével, aki 2020-2021 között miniszterelnök, majd pénzügyminiszter volt. Matovič egy terepjáróval beállt Ficóék mellé, amikor épp sajtótájékoztatót tartottak, és hangosbemondón kezdte a Smert kritizálni. Kaliňák az autóba benyúlva próbálta kicsavarni a kezéből a mikrofont, ami videón megörökített dulakodásba fulladt.
Nyitókép: MTI/AP/Erdős Dénes