Fény derült egy 2000 éves papirusztekercs első szavára
2023. október 15. 15:48
Egy 21 éves hallgató fejtette meg, a mesterséges intelligencia segítségével.
Történelmet írt a Nebraskai Egyetem egy 21 éves informatikus hallgatója, miután a mesterséges intelligencia segítségével kiolvasott egy szót egy ősi papirusztekercsből – írja a People.
Ezzel hivatalosan is Luke Farritor lett az első ember, aki a Vesuvius Challenge keretében megfejtett egy szót az ókori tekercsből.
A Vesuvius Challenge nevű versenyben az emberek a modern technológia segítségével próbálják megfejteni azokat az ősi, összetekert papirusztekercseket, amelyek a római Herculaneum városának ókori könyvtárából származnak. A tekercsek hihetetlenül érzékenyek és törékenyek, ugyanis a Kr. u. 79-ben kitört Vezúv gyakorlatilag szénné fosszilizálta őket.
Csütörtökön a verseny szervezői sajtótájékoztatón jelentették be, hogy Luke Farritor nyerte a 40 ezer dollárral járó Első betűk-díjat. A férfi a tekercs több mint 10 karakterét fejtette meg.
A Nature szerint Farritor kifejlesztett egy gépi tanulási algoritmust, amelyet végül arra használt, hogy felismerjen néhány betűt a tekercsen. Az általa felfedezett szó a „Porphyras” volt, ami azt jelenti, hogy „lila”.
Farritor közölte, hogy amikor meglátta a betűket, teljesen kiakadt, majdnem elsírta magát.
Thea Sommerschield, a velencei Ca' Foscari Egyetem ókori Görögország és Róma-szakértője a Nature-ben kifejtette, hogy ez a felfedezés „forradalmasíthatja az ókori történelemmel és irodalommal kapcsolatos tudásunkat”.
A Vesuvius Challenge további kihívásokat is intézett a kutatókhoz: ha valaki megfejti két beszkennelt tekercs négy passzusát, az megnyerheti a 700 ezer dolláros fődíjat.
Nyitókép: Vesuvius Challenge