Külföld

A húsevő Buruli-fekély terjedésére figyelmeztették az ausztrál lakosokat

rtl.hurtl.hu

2023. szeptember 26. 22:24

Melbourne külvárosaiban megszaporodtak a fertőzéses esetek.

Egy húsevő baktérium terjed Melbourne-ben, amely miatt az egészségügyi hatóságok figyelmeztették a lakosokat, hogy legyenek éberek a fertőzés jeleire – írja a News.com.au.

A város északnyugati részén élő lakosoknak érdemes figyelniük a vírus jeleire, mivel több külvárosban is megszaporodtak az esetek. A Buruli- fekélyvírus esetei „jelentős számban” nőttek a Mooney Valley és a szomszédos Merri-bek tanácsi területeken a Western Health Public Health Unit (WPHU) szerint. A WPHU figyelmeztette a helyieket, hogy a nem gyógyuló bőrfekélyek miatt forduljanak orvoshoz, és lehetőleg igyekezzenek elkerülni a szúnyogcsípéseket. 

A Buruli-fekély egy a Mycobacterium ulcerans baktérium által okozott bőr- és lágyrészfertőzés. Az e baktérium által termelt toxinok elpusztítják a bőrsejteket, a kis ereket és a bőr alatti zsírt, ami fertőzésekhez, fekélyekhez és a bőr elvesztéséhez vezet. Ha a diagnózis késik, a tünetek súlyosak és kiterjedtek lehetnek. 

„A legtöbb Buruli-fekély szájon át szedhető antibiotikumokkal kezelhető” – mondta Pierce Tyson, Moonee Valley polgármestere egy nyilatkozatban. „A korai diagnózis kulcsfontosságú a gyorsabb és teljesebb gyógyuláshoz.”

A WPHU közölte: egyre több bizonyíték van arra, hogy a vírus az oposszumoktól származik, és a szúnyogokon keresztül terjed az emberre, így a szúnyogoknak való kitettség csökkentése a fertőzés kockázatát is csökkenti. A vírus emberről emberre nem terjed.

Mivel a Buruli-fekélynek általában 4-5 hónap a lappangási ideje, a WPHU szerint sok, a vírusnak 2023 első hónapjaiban kitett embernél már most a fertőzés jelei mutatkoznak.

Más fekélyektől eltérően a Buruli kezdetben gyakran fájdalommentes, és nincsenek másodlagos tünetei, pl. láz. 

A Buruli-fekély kezdődhet sérülésként, például csípésként, vagy a bőr alatti csomóként, amely napok vagy hetek alatt fokozatosan nagyobb lesz. Jellemzően a szúnyogcsípésnek leggyakrabban kitett testrészeken alakul ki, például a bokán, az alsó lábszáron vagy a karon.

Cllr Tyson szerint nincs ok a riadalomra, de minden olyan a WPHU által felsorolt külvárosokban lakó embernek, akinek a testén nem gyógyuló elváltozások vannak, a lehető leghamarabb fel kell keresnie orvosát, hogy elvégeztesse a vizsgálatot.

Nyitókép: Pixabay

#Külföld#buruli#buruli-fekély#húsevő#fertőzés#ausztrália#fekély

Címlapról ajánljuk