Külföld

Több ezer filléres, barkácsolt drónnal estek neki az oroszoknak az ukránok, és ez nagyon fáj Putyinéknak

Kovács IstvánKovács István

2023. május 15. 11:57

Eltalálják a mozgó tankokat, berepülnek a páncélozott járművek nyitott ajtaján, tetőnyílásán, miközben a katonák az utolsó pillanatban megpróbálnak biztonságba ugrani. Az ukránok civil használatra szánt drónokkal okoznak súlyos veszteségeket az oroszoknak, azok pedig alig tudnak védekezni ellene. Igaz, közben a kis hatótávolságú drónokat irányító katonák is súlyos veszélynek teszik ki magukat.

Lóg a levegőben egy aknagránát, majd elindul a harckocsi felé, aminek a búvónyílásán halálos pontossággal beesik, majd felrobban – tele van a Twitter ilyen videókkal, amelyek az ukrán haderő egyik leghalálosabb és egyben legolcsóbb módszerét mutatják be, amit az oroszok ellen alkalmaznak.


A háború kitörése előtt a katonai doktrínák az ejtőlőszeres drónos támadásokkal nem igazán számoltak. Az amerikai Reaperek iraki, afganisztáni támadásai ismertek voltak, míg a török Bayraktarok az azeri-örmény konfliktusban voltak döntő tényezők, majd tavaly okoztak nagyon súlyos veszteségeket az oroszoknak. Ezek azonban katonai drónok, viszonylag nagy méretűek (többméteres szárnyfesztávolsággal rendelkeznek, a súlyuk pedig több száz kilogramm), rakétákkal támadnak, ennek megfelelően drágák. A török drón pl. 5 millió dollárba kerül, míg az amerikaiért ennek a hatszorosát kellene kipengetni, ha csak simán meg lehetne venni. Többek között ezért is igényel ezeknek az alkalmazása gondos tervezést, és nagyobb célpontok ellen szokták őket bevetni.

A kis, civil szférából származó drónok egészen más pályán mozognak, mégis legalább ennyire fontosak. 

Pár ezer dollárért meg lehet őket rendelni, a lőszer nagyon olcsó hozzájuk, az pedig borzalmasan demoralizáló az ellenség számára, hogy folyamatosan azt kell figyelni, mikor esik valami a nyakukba.

Persze nem csak támadásra használják a „lakossági” drónokat, hanem felderítésre is. Emellett a segítségükkel pontosíthatják a tüzérségi csapásokat, felvételeket készíthetnek célpontokról, utakról vagy bármiről, amiről adatokat akarnak szerezni, vagyis szerteágazó, mire lehet használni.


A New York Times szerint katonák és civil önkéntesek garázsműhelyekben készítik fel a drónokat a harci alkalmazásra, emellett folyamatosan kísérleteznek új lőszerekkel és szoftverekkel. Készítettek már olyan drónokat is, amelyek nagyobb bombákat dobnak le, hogy páncélozott járműveket semmisítsenek meg, ezeket 20 ezer dollárból hozták ki. Az ukrán hadsereg számára rendkívül fontos a hadviselésnek ez a módja, a kormány éppen könnyítette meg a hasonló eszközökbehozatalát, továbbá eltörölte a drónalkatrészek és a drónokhoz való felszerelések adóját.

Külföldről komoly adományokat is kaptak a beszerzésükre, az Army of Drones nevű adománygyűjtő kampány segítségével például 108 millió dollár jött össze, hogy bővíteni tudják a flottát. A kezdeményezésbe hollywoodi hírességek is beszálltak, többek közt a Star Wars-os Mark Hamill is. A kampány eredményeként 3300 drónt építettek vagy vásároltak. 

Mintegy 400 ember pedig a saját hobbidrónját küldte el postán az ukránoknak.

A frontvonalon leggyakrabban látott drón a DJI Mavic, amely kevesebb mint 2000 dollárba kerül, ugyanakkor a beszerzése némileg nehéz lett, miután a gyártó Kína betiltotta az Ukrajnába és Oroszországba irányuló exportot, és ragaszkodik ahhoz, hogy termékei kizárólag polgári célokra használhatók. Igaz, a BBC-nek nyilatkozó drónos kiképző szerint még így is több ezret sikerült beszerezniük.

Az ejtőlőszeres drónok mellett az ukránok komoly energiát és pénzt fektetnek új kamikaze drónok kifejlesztésébe, illetve a kezelőik kiképzésébe.

Ebből a fajtából leginkább az Egyesült Államoktól kapott Switchblade 300-asokat használták eddig, ugyanakkor ezekkel nem voltak tökéletesen megelégedve az ukránok, harckocsik ellen nem igazán voltak hatásosak. Gyalogság, illetve tüzérség ellen viszont nagyon jól vizsgázott ez az eszköz:

„Hatalmas potenciált látok ebben a fegyverben, nagy segítséget nyújt a lövészárokharcban”  – mondta egy interjúban Kijel Veres őrnagy, a Bahmuttól északra, Szevereszk közelében állomásozó ukrán dandár parancsnoka. 

Az ellenség olyan helyen is kilőhető, ahol azt hiszi, százszázalékos biztonságban van


– tette hozzá Veres.

A drónokat leginkább elektromos zavarással, illetve speciális fegyverekkel igyekeznek elhárítani az oroszok. Amikor a New York Times riportere elkísérte az ukránokat egy bevetésre, ott az oroszok sikerrel zavarhatták a drónt, amit elveszített a kezelője. A Forbes cikke szerint viszont erre is megtalálták már a fejlesztők a megoldást: frekvenciaugrást hajt végre az eszköz, ha zavarást észlel. Az AtlasPRO nevű gyártócég találta meg ezt a megoldást – amikor kipróbálták, a zavarórendszert működtető katona elképedve nézte, hogy tehetetlen a drónnal szemben.

Egy olcsó drón, amely elpusztít egy sokkal drágább harckocsit vagy lövészpáncélost, az aszimmetrikus hadviselés tökéletes példája, amelyet az ellenség technológiai vagy számbeli előnyeinek leküzdésére használnak – mondta Szerhij Hrabszkij, a hadsereg nyugalmazott ezredese a New York Timesnak. Ráadásul a legkorszerűbb technikát is el lehet vele pusztítani. A T-90-es harckocsi – ami egyébként 4,5 millió dollárba kerül, és a legkorszerűbb abból, amit az oroszok a frontra küldtek – így lőttek ki egy pár száz dolláros drónnal:


Ezekre a módszerekre továbbra is szükségük van az ukránoknak, még úgy is, hogy komoly nyugati fegyverszállítmányokat kapnak, mert az oroszok továbbra is túlerőben vannak – tette hozzá Hrabszkij. Mindezt annak ellenére mondta az ezredes, hogy az oroszok már több ezer harckocsit veszítettek a háború során, és azokat nem nagyon tudják pótolni.

A drónokat kezelő katonák speciális kiképzést kaptak, és meglehetősen veszélyes „játékot” űznek. Míg a Reaper drónok kezelői akár több ezer kilométerre vannak a célpontoktól, addig a kis drónok vezetőinek a frontra kell menniük. 

A robbanótölteteket szállító drónok rövid hatótávolsága – körülbelül 6 kilométer – miatt gyakran a lövészárkokból kell irányítaniuk a fegyverüket, ahol a tüzérség és a mesterlövészek is elérhetik őket. Ráadásul meglehetősen feltűnőek az orosz felderítődrónok számára, ahogy VR-szemüveget viselve irányítják a gépi konzollal a drónjukat.


Ennek ellenére halálosan hatékonyak. Az ukrán hadsereg több tucat videót tett közzé, amelyeket a drónok rögzítettek, amint elképesztő pontossággal csapnak le a célpontokra. Eltalálják a mozgó tankokat, vagy berepülnek a páncélozott járművek nyitott ajtaján, tetőnyílásán, miközben a katonák az utolsó pillanatban megpróbálnak biztonságba ugrani. És ami még nagyon fontos: rendszeresen repülnek drónok bunkerekbe, ami a Bahmutért folytatott harcban vagy a közelgő offenzíva esetén – amikor át kell törni a védelmi vonalakat – kifejezetten hatásos tud lenni.

Nyitókép: Ukrán katona drónnal. Fotó: AP/Libkos.

#Külföld#drónok#dji#oroszország#ukrajna#orosz-ukrán háború#veszteség#adomány#ma

Címlapról ajánljuk