Külföld

Üdvözölte az EU csatlakozását az isztambuli egyezményhez az uniós biztos, holott a magyar kormány még mindig nem írta alá

rtl.hurtl.hu

2023. május 9. 19:31

Donáth Anna is felszólalt az ügyben.

Újabb lépést jelent majd a nők elleni erőszak felszámolása felé, ha lezárul az Európai Unió csatlakozási folyamata az isztambuli egyezményhez, mondta Helena Dalli egyenlőségért felelős uniós biztos kedden Strasbourgban, az Európai Parlament plenáris vitáján az MTI szerint.

Dalli az Európai Bizottság nevében üdvözölte, hogy pozitív eredménnyel lezárultak a tárgyalások az Európa Tanács egyezményéhez való csatlakozásról az uniós tagállamok kormányait tömörítő Tanácsban és az uniós parlamentben. „Közösen kell küzdenünk a nők elleni erőszak ellen, és biztosítanunk kell, hogy minden nő Európa-szerte azonos jogokkal járó támogatásban és védelemben részesüljön, mivel az erőszaknak kitett nők védelme tagállamonként eltérő” – tette hozzá.

Szerinte az EU csatlakozása az egyezményhez egységesítő szerepet fog játszani a nőket érő erőszak elleni küzdelem tudatos növelésében és a bevált gyakorlatok cseréjének előmozdításában egész Európában, a kontinens élharcossá válhat e téren. „Az uniós csatlakozás biztosítani fogja az egyezmény valamennyi vonatkozó, uniós hatáskörbe tartozó rendelkezésének alkalmazását” – mondta.

Donáth Anna, a Momentum EP-képviselője felszólalásában hangsúlyozta: itt az ideje annak, hogy az Európai Unió erős, egységes nagyhatalomként lépjen fel saját alapértékeinek megvédése érdekében. Mint mondta, az isztambuli egyezményt, amely világosan kiáll a nők jogai mellett, az EU részben a magyar kormány blokkolása miatt nem tudta még ratifikálni. Hozzátette:

A magyar kormány blokkolja az egyezményt annak ellenére, hogy Magyarországon minden ötödik nőt ért már életében a párkapcsolatán belül valamilyen fizikai erőszak. Persze, mit is várhatnánk attól a kormánytól, ami gumibotokkal és könnygázzal támad a saját jövőjükért tüntető diákokkal szemben?

Szerinte az EU nem igazodhat olyan kormányokhoz, amelyek saját állampolgáraik biztonságával sem törődnek. Hozzátette: „Az Európai Bíróság határozatát tiszteletben tartva meg kell szavaznunk az isztambuli egyezmény uniós szintű jóváhagyását. Mert az európai alapértékek védelme nem választás kérdése. Ezek teszik az EU-t azzá, ami számunkra az egyik legfontosabb, az egyik legszabadabb helyé. És így mutathatunk példát végre az unión kívüli országoknak is”.

Az EU már hat évvel ezelőtt aláírta az isztambuli egyezményt, ám azóta sem sikerült ratifikálnia, mivel a Tanácsban néhány tagország ezt elutasította. Egy 2021 októberében kiadott véleményében ugyanakkor az Európai Unió Bírósága megerősítette, hogy az egyezmény ratifikálásához a Tanácsnak nem kell megvárnia, hogy az összes tagország erről megállapodjon.

Nyitókép: MTI / EPA / Julien Warnand

#Külföld#eu#isztambuli egyezmény#ratifikáció#donáth anna