Külföld

Nekimentek az európai stratégiai autonómiát emlegető Macronnak

rtl.hurtl.hu

2023. április 10. 21:00

Macron szerint Európa nem lehet „vazallus” az amerikai-kínai összecsapásban.

Emmanuel Macron kritikák viharába került, miután kijelentette, hogy Európának nem szabad „vazallussá” válnia, és el kell kerülnie, hogy belekeveredjen az Egyesült Államok és Kína Tajvan miatti konfliktusába. Macron „európai stratégiai autonómiát” is emlegetett, illetve azt, hogy Európának fel kell ébrednie – a teljes nyilatkozat ide kattintva elérhető

A francia elnök egy repülőgépen adott interjút, miután háromnapos állami látogatást tett Kínában, ahol Hszi Csin-ping kínai elnök vörös szőnyegen fogadta.

A Politico szerint az Élysée elnöki palota az interjúadás feltételeként ellenőrizte Macron idézeteit a közzététel előtt, és ragaszkodott azon sorok törléséhez, amelyekben Macron „még őszintébben” beszélt Tajvanról és Európa stratégiai autonómiájáról – írja a Guardian.

Marco Rubio amerikai republikánus szenátor a Politico-interjúra hivatkozva a közösségi médiában közzétett bejegyzésében azt mondta, hogy ha Macron egész Európa nevében beszél, akkor az Egyesült Államoknak meg kellene fontolnia, hogy külpolitikáját Kína megfékezésére összpontosítsa, és hagyja Európára az ukrajnai háború kezelését.

Rubio, aki 2016-ban elvesztette a republikánus elnökjelöltséget Donald Trumppal szemben, azt mondta, hogy támogatja az Ukrajnának nyújtott amerikai támogatást, de ha Európa Tajvan miatt pártot fog választani, akkor át kell gondolni a helyzetet: „Talán alapvetően azt kellene mondanunk, hogy mi Tajvanra és a Kína által jelentett fenyegetésekre fogunk koncentrálni, ti pedig Ukrajnával és Európával foglalkozzatok”. Rubio azt is mondta, hogy Macron „még rosszabb” dolgokat mondott az interjúban, csak azokat kiszedték a palotában.

A The Wall Street Journal szerkesztőségi cikkében azt írta, hogy a francia elnök „nem hasznos megjegyzései” aláássák az Egyesült Államok és Japán elrettentő erejét Kínával szemben a Csendes-óceán nyugati részén, miközben bátorítják azokat az amerikai politikusokat, akik csökkenteni akarják az amerikai kötelezettségvállalásokat Európában. „Ha Biden elnök ébren van, fel kellene hívnia Macron urat, és megkérdezni, hogy megpróbálja-e újraválasztani Donald Trumpot” – írta a lap.

Az egyik képviselő hangsúlyozta, hogy a francia vezető nem az EU nevében beszél. 

Macron azt mondja, »Európának kellene« és »nekünk, európaiaknak«, de ő Franciaország nevében beszél, nem igazán beszélhet Európa nevében. Talán kicsit meglepő, hogy most, 2023 áprilisában a stratégiai autonómiát hangsúlyozza, mert a világ megváltozott az elmúlt 14 hónapban

– mondta az illető, utalva arra, hogy az orosz-ukrán háború megkérdőjelezte Európa képességét arra, hogy a globális rend harmadik hatalmává váljon, ahogy azt Macron javasolja.

Norbert Röttgen német jobbközép képviselő, aki a Bundestag külügyi bizottságának tagja és korábbi elnöke, azt mondta, hogy Macron kínai útját „Hszi PR-fogásává és Európa számára külpolitikai katasztrófává” tette. „A szuverenitásról alkotott elképzelésével, amelyet az USA-val való partnerség helyett inkább elhatárolódásként határoz meg, egyre inkább elszigeteli magát Európában” – tette hozzá a Guardian forrása. 

Reinhard Butiköfer, az Európai Parlament kínai delegációjának elnöke „teljes katasztrófának” nevezte Macron kínai látogatását. A német zöldpárti EP-képviselő, akit Peking szankciókkal sújtott a hszincsiangi emberi jogokkal kapcsolatos álláspontja miatt, azt is mondta, hogy Macron „vágyálma” az EU stratégiai autonómiájáról és a „harmadik szuperhatalommá” válásról „átlépett egy határt”. Hozzátette, hogy az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen „jobb alternatívát” mutatott.

Von der Leyen nemrégiben azt mondta, hogy az EU-nak át kell értékelnie kapcsolatait a kínai kormánnyal, amely fokozta a „dezinformációs, gazdasági és kereskedelmi kényszerítő politikát”.

Nyitókép: Chesnot / Getty Images

#Külföld#emmanuel macron#franciaország#interjú