Külföld

Nobel-békedíjas újságíró: Atomháborúra készít fel az orosz propaganda

rtl.hurtl.hu

2023. március 30. 12:27

Dmitrij Muratov szerint vannak aggasztó jelei annak, hogy mégsem egy lufi az atomcsapás.

Dmitrij Muratov, a Nobel-békedíjas orosz újságírója amiatt aggódik, hogy a Kreml propagandagépezete segítségével az orosz lakosságot atomháborúra készítik fel. Muratov arról beszélt a BBC-nek adott interjújában, hogy Moszkva vajon meddig mehet el a háborúban.

Ukrajna tavaly februári invázióját követően Oroszország egyre hangosabban és egyre keményebben beszél a nukleáris fegyverek bevetéséről. Vlagyimir Putyin orosz elnök több magasrangú tisztviselője is célzásokat tett arra, hogy nem éri meg provokálni Moszkvát, főleg a nyugati fegyverszállítások terén. De néhány napja Putyin bejelentette azt is, hogy atomfegyvereket akar telepíteni Belaruszba. 

Felvetődik a kérdés, hogy mégis mennyire tekinthető blöffnek Moszkva folyamatos nukleáris fenyegetőzése. Muratov szerint vannak aggasztó jelei annak, hogy mégsem egy lufi az atomcsapás.

Láthatóan az orosz propaganda arra készíti fel az embereket, hogy a nukleáris konfliktus nem is egy rossz dolog. Az állami tévében úgy reklámozzák az atomháborút, mint ahogy az állateledelt szokás

– véli a Nobel-békedíjas újságíró.

Hozzáteszi, a Kreml propagandájában már arról beszélnek, hogy a Franciaország, Lengyelország és az Egyesült Királyság területén lévő katonai csapatokat is legitim célpontnak kellene tekinteni. De elhangzott már javaslat arra is, hogy egy véletlenszerűen kiválasztott szigetre kellene atomcsapást mérni, hogy senkinek ne legyenek illúziói.

Oroszországot a béke országának, Ukrajnát és a Nyugatot pedig agresszornak állítják be, sok orosz pedig ezt el is hiszi.

– mondta Muratov.

Az országban tizenkét tévécsatorna, több tízezer újság, a közösségi média – az orosz Facebook helyét betöltő VK – is a Kreml szolgálatában áll. Az ellenzékieket, civil aktivistákat börtönbe zárják, sok újságot külföldi ügynöknek bélyegeznek. Muratov a Novaja Gazeta főszerkesztője volt, mielőtt a lapot elűzték Oroszországból.

Az újságíró szerint ugyanakkor még mindig sokan ellenzik az Ukrajnai háborút, és idővel a fiatalabb generáció fel fogja emelni a szavát. A konfliktus elhúzódásával kapcsolatban azonban kevésbé optimista.

Soha többé nem lesz normális kapcsolat Oroszország és Ukrajna népei között

– tette hozzá. 

Tavaly Muratov egyébként árverésre bocsátotta a Nobel-békedíját, hogy ukrán gyermekeknek gyűjtsön pénzt.

Nyitókép: Jason Szenes / MTI / EPA

#Külföld#nobel-békedíj#dmitrij muratov#oroszország#atomháború#orosz-ukrán háború