Külföld

„Azt hittem, valami furcsa jógapóz” – a medencekorlátra felkötve találták a milliárdos házaspárt, haláluk máig rejtély

Ignácz PéterIgnácz Péter

2023. január 4. 10:32

Az egyik legnagyobb kanadai gyógyszeripari vállalat vezetője és felesége öt éve halt meg a saját házában, és a rejtélyes gyilkossági ügyet máig nem sikerült megoldani. Haláluk után „csodálatos emberként” emlékeztek meg róluk, akik jelentős mennyiségű pénzt adományoztak különböző jótékony célokra. Temetésükön ezért ott volt a kanadai üzleti és politikai világ krémje, mások mellett Justin Trudeau miniszterelnök is. Idővel aztán felszínre kerültek a sötét titkok.

A holtesteket egy ingatlanügynök fedezte fel. Elise Stern egy másik ingatlanossal és két érdeklődővel nézte meg Barry és Honey Sherman 6,7 millió kanadai dollárért árult torontói házát az emeletről lefelé haladva, amikor megérkeztek az alagsorban található medencéhez. A leggazdagabb kanadaiak közé tartozó milliárdos házaspárt akkor vették észre, amikor Stern felkapcsolta a lámpát.

Az ingatlanügynök a rendőröknek elmondta, először azt hitte, hogy a furcsa pózban lévő házaspár jógázik, mielőtt rájött, hogy mindketten halottak. A másik ingatlanos és két ügyfele pedig először „bizarr halloweeni dekorációnak” hitte a látványt.

A holttestek a medence végénél voltak ülő pozícióban, a nyakukra tekert bőrövvel erősítve a medencekorláthoz. A rendőrség későbbi közlése szerint mindkettejüket megfojtották.

A rendőrség közlése szerint a 2017. december 15-én, nem sokkal dél előtt megtalált házaspárt nagyjából 36 órával korábban ölhették meg. Utoljára két nappal a gyilkosság előtt, december 13-án látták őket, amikor építészekkel tárgyaltak új, húszmillió dolláros házuk terveiről.

Előbb Honey Sherman ment haza a megbeszélésről, majd pár órával később férje is követte. A gyilkos feltehetően előbb a hetvenéves nőt ölte meg, majd a 75 éves férfival is végzett, amikor ő is hazaérkezett, ezután a holttesteket a medencénél helyezte el.

A rendőrség szerint nem volt nyoma erőszakos behatolásnak: úgy vélik, a támadó egy résnyire nyitva hagyott ablakon és egy be nem zárt hátsó ajtón is bejuthatott. A gyilkosnak a biztonsági kamerák miatt sem kellett aggódnia, a házban ugyanis nem volt egyetlenegy sem. Az épületben a holttestek megtalálásának napján a házaspár bejárónője és személyi edzője is járt, akik meglepve látták, hogy a riasztó nincsen bekapcsolva. Megfordult még egy szerelő is a házban, de egyikük sem vette észre a holttesteket.

Jótékonykodó gyógyszermilliárdosok

A Sherman-gyilkosság megrázta Kanadát. A jótékonykodásukról ismert házaspár temetésén több ezer ember vett részt, köztük a kanadai üzleti és politikai elit legjava. Ott volt mások mellett Justin Trudeau kanadai miniszterelnök, valamint Ontario tartomány kormányfője és Toronto polgármestere, továbbá Paul Godfrey kanadai sajtómágnás is. A házaspárról úgy emlékeztek meg, mint akik visszafogott, kedves, nagylelkű és családszerető emberek, Ontario egészségügyi minisztere pedig „drága barátaimként” búcsúzott tőlük.

„Azt hittem, valami furcsa jógapóz” – a medencekorlátra felkötve találták a milliárdos házaspárt
Barry Sherman. Fotó: Al Dunlop/Toronto Star via Getty Images

Barry Sherman a legnagyobb generikus gyógyszereket gyártó kanadai cég, az Apotex alapítójaként vált milliárdossá. A kamaszként még NASA-s karrierről álmodó Sherman mindössze 16 éves volt, amikor a Toronto Egyetem mérnöktudományi szakjának hallgatója lett, majd a világ legjobb műszaki egyetemének számító amerikai MIT-n asztrofizikából doktorált.

Végül mégsem a NASA-nál kezdett dolgozni, hanem az apja halála után apafigurájává vált nagybátyja, Louis Winter gyógyszergyártó cégénél, a torontói Empire Laboratoriesnál. Nagybátyja halála után két évvel egy barátjával együtt 250 ezer dollárért megvásárolta az Empire-t, amit 1972-ben kétmillió dollárért adott el egy amerikai cégnek, majd megalapították az Apotexet.

Az eleinte veszteséges vállalat végül a generikus – azaz más cégek által kifejlesztett, de szabadalmi oltalom alatt már nem álló hatóanyagokat tartalmazó – gyógyszerek legnagyobb kanadai gyártója lett. A cég milliárdos éves bevételt termel, több mint tízezer alkalmazottja van, és a világ több mint száz országában van jelen.

A szinte már zseniként jellemzett Sherman 1971-ben házasodott össze feleségével, aki egy ausztriai menekülttáborban született holokauszttúlélő zsidók gyermekeként. Egy kórházban ismerkedtek meg, ahol Honey azért önkénteskedett, hogy orvos férjet találjon magának.

A két ember ismerőseik és barátaik elmondása szerint tökéletes ellentéte volt egymásnak: míg Barry magának való volt, akiből hiányzott az érzelmi és szociális intelligencia, Honey igazi társasági lény volt. Miközben Barry szinte csak az üzlettel foglalkozott, felesége a háztartást vezette, valamint a házaspár bőkezű adományairól gondoskodott, tucatnyi alapítvány tanácsában volt jelen, és a kanadai jótékonykodás királynőjeként ismerték. 

A házaspár egyetemeknek, kórházaknak, egészségügyi alapítványoknak és zsidó szervezeteknek adományozott több tízmillió dollárt. „Nagylelkűségük legendás volt” – írta róluk haláluk után a Torontói Egyetem. 

Megölésük híre emiatt is volt óriási megrázkódtatás a kanadai közvéleménynek – ám a pár halála után megismerték Barry Sherman másik arcát.

Sokan akarhatták, hogy meghaljon

Bár Barry Sherman magát úgy jellemezte, mint aki az emberek érdekében küzd a nagy gyógyszergyárak ellen, kritikusai inkább úgy ismerték, mint kegyetlen és agresszív üzletembert, aki hajlandó bárkin átgázolni, hogy elérje céljait. Csak az érdekelte, hogy a lehető legtöbb pénzt keresse. És az, hogy nyerjen. 

Híres volt arról, hogy folyamatosan perben állt: perelte a gyógyszergyárakat, a versenytársakat, a rokonait és több mint ezerszer a kanadai kormányt is, ha az érdekeit sértették.

„Azt hittem, valami furcsa jógapóz” – a medencekorlátra felkötve találták a milliárdos házaspárt
Barry Sherman, az Apotex egyik termékével. Fotó: John Mahler/Toronto Star via Getty Images

Előfordult, hogy a jótékonykodása sem volt önös érdektől mentes. A Torontói Egyetemnek és két kórháznak juttatott és ígért adománya után arra kérte őket, hogy lobbizzanak a kanadai kormánynál az üzleti érdekeit sértő gyógyszeripari korlátozások ellen. Amikor pedig nem érték el a célt, 25 millió dollárnyi beígért adományt vont vissza. 

Emellett megpróbált tönkretenni egy elismert gyermekorvost, mert nem támogatta az Apotex egyik saját fejlesztésű, a kísérletek alatt káros mellékhatásokat mutató gyógyszerét.

A Toronto Star pere után került nyilvánosságra az a rendőrségi jegyzőkönyv, amelyben Sherman fia a rendőröknek elmondta, apjának rengeteg ellensége volt. Maga Sherman a halála előtt egy a gyógyszeriparról szóló könyv írójának, Jeffrey Robinsonnak kijelentette, hogy a nagy gyógyszergyártók annyira utálják, hogy kész csoda, hogy még nem ölték meg. Sherman elmondta, hogy magánnyomozókat béreltek fel ellene, és kijelentette:

Felmerült bennem, hogy miért nem bérelnek fel valakit, hogy kicsináljon. A megfelelő embernek fizetett pár ezer dollárért biztosan meg lehet öletni valakit. Talán még meg is lep, hogy ez eddig nem történt meg.

Robinson szerint azonban szinte teljesen biztos, hogy nem valamelyik nagy gyógyszeripari óriás áll Sherman és felesége halála mögött. Az író kijelentette, hogy a nagy gyógyszergyárak nem rendelnek bérgyilkosságokat, „legalábbis nem Észak-Amerikában”, hozzátéve, hogy inkább „elrejtenek egy kiló kokaint az autódban vagy gyerekpornót raknak a gépedre, de nem ölnek meg”. 

Robinson a Toronto Sunnak adott interjújában kijelentette, hogy ez inkább az orosz és kínai szervezett bűnözés stílusa, de még azt a lehetőséget is felvetette, hogy esetleg a feleség volt a valódi célpont.

Rejtély, ki és miért tette

A torontói rendőrség öt év után sem tudja, hogy ki lehetett a gyilkos, és azt sem, miért ölték meg a házaspárt. Nyilvánosan egyetlen gyanúsítottról számoltak be, négy évvel a gyilkosság után, de róla sem lehet tudni szinte semmit. 

A rendőrségnek csak egy biztonsági kamerás felvétele van róla, ahogy a gyilkosság feltételezett időpontjában a Sherman-ház környékén sétál. De az arca azon a felvételen sem látszik, nem tudni, hogy mennyi idős lehet, sőt, még azt sem, hogy férfi-e vagy nő. Csak annyit, hogy a járása kicsit furcsa.


Nem jutottak eredményre a Sherman házaspár gyerekei által felbérelt magánnyomozók sem, akik a kanadai sajtóban megjelent beszámolók szerint bérgyilkosságként kezelték az esetet. A család egy évvel a gyilkosság után tízmillió dollárt jutalmat ajánlott fel a gyilkos elfogásához vezető információkért cserébe, amit idén, az ötéves évfordulón 35 millió dollárra emeltek.

A torontói rendőrség közben csak annyit közölt, hogy a nyomozást még nem zárták le, az esetet nem tekintik megoldatlan ügynek, és elkötelezettek, hogy megtalálják az elkövetőt.

Nyitókép: Rendőrségi sajtótájékoztató Barry és Honey Sherman torontói háza előtt, ahol holtan találták a milliárdos házaspárt. Fotó: Rick Madonik/Toronto Star via Getty Images

#Külföld#sherman-gyilkosság#barry sherman#honey sherman#gyilkosság#emberölés#kanada#toronto#apotex#ma

Címlapról ajánljuk