Szijjártó Péterék megállapodtak Brüsszelben arról, hogy több pénz mehet fegyverre Ukrajnának
2022. december 12. 21:40
A szankciókról azonban nem állapodtak meg az uniós külügyminiszterek. Újabb 141 magánszemélyt és 47 szervezetet büntetnének vagyonbefagyasztással és beutazási tilalommal, a magyar kormány azonban lehúzna neveket a listáról.
Az uniós külügyminiszterek hétfőn Brüsszelben tárgyaltak, és döntöttek arról, hogy megemelik a fegyvervásárlások támogatására kiosztható keretet, amelyből eddig főként Ukrajnába szállított katonai eszközöket fizettek ki – adta hírül a Telex. Szijjártó Péter azzal magyarázta a magyar kormány beleegyezését, hogy innentől földrajzilag kiegyensúlyozottan kell majd az alapból költeni, különben azt nem hagyja jóvá.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint Szijjártó Péter tárcavezető a hétfői EU-s külügyi tanácsülés után sajtótájékoztatón elmondta: az újabb szankciós csomagot előkészítő tárgyalások során a kormány érvényt tudott szerezni a magyar érdekeknek, így nem lesznek újabb, energiaszektort érintő intézkedések, valamint a szolgáltatásnyújtási tilalmat illetően is sikerült kivételként meghatároztatni a nukleáris energiát minden esetben.
Szijjártó beszámolt arról is, hogy a tervek szerint 141 magánszeméllyel és 47 szervezettel bővítik a vagyonbefagyasztással és beutazási tilalommal sújtottak körét.
A külügyminiszter hozzátette: a kormány több személy törlését is kérte ezen jegyzékből, esetükben ugyanis „a lépés súlyos kockázatot jelentene a még nyitott kommunikációs csatornák ellehetetlenülését illetően”.
A miniszter megemlítette azt is, hogy a tanács kétmilliárd euróval megnövelte az Európai Békekeret forrásait, a közösség így ennyivel nagyobb értékben finanszírozhatja, hogy a tagállamok fegyvereket adjanak Ukrajnának.
A külügyminiszter elmondta: a kormány elkülönítette az Európai Unió Ukrajnának szánt 18 milliárd eurós támogatási programjából a Magyarországra eső 187 millió eurót, és értesítette az ukrán külügyi tárcát, hogy készen állnak tárgyalni a kétoldalú megállapodásról.
„Az ukrán külügyminisztériumtól olyan választ kaptunk, amely úgy szól, hogy számukra az európai uniós támogatás az elsődleges, így annak keretein kívül nem kívánnak tárgyalásokat folytatni, csak annak keretein belül” – jelentette ki.
Nyitókép: Szijjártó Péter az EU-tagországok külügyminiszteri tanácskozásán Brüsszelben 2022. december 12-én. Fotó: MTI/AP/Virginia Mayo