Külföld

Simonyi András volt NATO-nagykövet: Magyarország veszélyt jelent a szövetségre

Nagy Attila KárolyNagy Attila Károly

2022. október 14. 20:11

Az egykori washingtoni nagykövet szerint Orbán csak akkor írja alá utolsóként a NATO-bővítést, ha a török elnök is igent mond.

Finnország és Svédország küszöbön álló, és már csak Magyarország és Törökország jóváhagyásától függő NATO-csatlakozása apropójából készített interjút a Business Insider üzleti, gazdasági lap Simonyi Andrással, Magyarország egykori washingtoni és NATO-nagykövetével.

Finnország és Svédország – két olyan ország, amely mostanáig katonailag semleges volt – májusban nyújtotta be NATO-csatlakozási kérelmét, Oroszország Ukrajna elleni brutális háborújára reagálva. Júniusban a 30 tagú katonai szövetség hivatalosan is meghívta Finnországot és Svédországot, hogy legyenek a NATO új tagjai. Azóta minden NATO-tagállam ratifikálta a két skandináv ország csatlakozási szerződését, csak Magyarország és Törökország nem. És mivel a NATO bővítése csak egyhangú jóváhagyással lehetséges, Finnország és Svédország addig nem lehet a szövetség tagja, amíg a magyar és a török elnök igent nem mond a kérelmükre.

A felvetésre, hogy Magyarország és Törökország szándékosan hátráltatják a csatlakozási eljárást, Simonyi azt mondta, hogy az egyre autoriterebbé váló Orbán Viktor és Recep Tayyip Erdoğan török elnök saját ambícióikat, saját stratégiai érdekeiket szem előtt tartva késleltetik a folyamatot. Éppen ezért az Egyesült Államoknak és szövetségeseinek „észhez kell téríteniük” a magyar miniszterelnököt.

Fáj, hogy ezt kell mondanom, de Magyarország veszélyt jelent a szövetség egységére és integritására

– mondta az Insidernek Simonyi. Simonyi szerint az a gond, hogy az Egyesült Államok és az észak-atlanti katonai szövetség többi tagja nem üt meg keményebb hangot Orbánnal szemben, miközben a magyar miniszterelnök a NATO határait teszteli.

Orbán csak abból ért, ha a megfelelő módon beszélnek vele, ami azt jelenti, hogy világosan és keményen, de nem látom, hogy ez megtörténne.

Simonyi szerint Magyarország azért nem adta meg eddig a hozzájárulást, mert Orbán Viktor ezzel akar üzenni a NATO-nak, saját jelentőségét és önállóságát hangsúlyozva. De van ennél egy fontosabb lehetséges ok is, amiért Orbán hátráltatja a NATO bővítését: nem kétséges, hogy Orbán Viktor megpróbál Vlagyimir Putyin orosz elnök kedvében járni.

Putyin szereti az gondolni, hogy van egy haverja a NATO-n belül, aki az ő ünneprontója, aki megnehezíti a dolgokat.

Simonyi szerint Orbán a határokat próbálgatva addig megy, ameddig csak tud, de nem bolond:

Megértené, ha a határokat világosabban szabnák meg.

Simonyi a lapnak adott interjúban felidézte, hogy Orbán volt az, aki 1999-ben aláírta Magyarország NATO-csatlakozását:

Ez a bizarr az egészben. Ő az a fickó, aki Magyarországot bevitte a NATO-ba, és tudja, milyen nehéz volt.

Simonyi a helyzetet értékelve arra számít, hogy Orbán Viktor kivár, mit lép a török elnök.

Amint Erdoğan igent mond, Orbán Viktor is igent fog mondani. Nem hiszem, hogy ő határozza meg, hogy mikor mi fog történni, szerintem Erdoğan az, aki meghatározza a menetrendet

– mondta Simonyi. „Ha ő az utolsó ember, aki talpon marad, alá fogja írni.”

Törökország azért hátráltatja a két skandináv ország NATO-csatlakozását, mert azzal vádolja őket, hogy támogatják az általa terroristáknak tartott militáns csoportokat, és nagyobb támogatást szeretne az e csoportok elleni harcban. Törökország azt is szeretné, ha a két ország kiadná az ilyen csoportok állítólagos tagjait, és határozottan ellenzi a két ország fegyverexport-embargóját. Magyarországnak nincs közvetlen oka a két skandináv ország NATO-csatlakozásának hátráltatására.

Nyitókép: Simonyi András korábbi washingtoni nagykövet beszédet mond a Tom Lantos egykori kongresszusi képviselőről születésének évfordulója alkalmából elnevezett sétány névadó ünnepségén a XIII. kerületi Viza és Révész utca közötti szakaszon 2016. február 1-jén Fotó: Bruzák Noémi / MTI

#Külföld#nato-csatlakozás#magyarország#törökország#orbán viktor#Recep Tayyip Erdogan#finnország#svédország#simonyi andrás#nato#orosz-ukrán háború#vlagyimir putyin

Címlapról ajánljuk