A magyar ellenállás miatt csak informális úton tárgyalhat egymással a NATO és Ukrajna
2022. október 12. 14:00
A magyar kormány továbbra sem engedi hivatalos tárgyalóasztalhoz az ukránokat, így más utat kell találni.
Szerdától három napon keresztül tárgyalnak a NATO védelmi miniszterei Brüsszelben, szinte kizárólag az orosz-ukrán háborúról.
Magyarország azonban már öt éve nem engedi hivatalos tárgyalóasztalhoz az ukránokat, a magyar ellenállást a magyar kisebbség nyelvhasználatát sújtó ukrán törvények váltották ki.
Mivel magas szinten nem tarthatnak NATO-Ukrajna találkozót, egy informális vacsorán fognak tárgyalni Szerhij Reznyikov ukrán miniszterrel, írta meg a Hvg.
A portál kiemelte: ez azt jelenti, hogy a NATO-főtitkár nem fog sajtónyilvános bevezetőt mondani, nem lesz sajtótájékoztató és döntések sem születnek.
Tárgyalnak majd arról is, hogy hogyan tudnának Ukrajnának további támogatást adni. Ennek kapcsán a hvg NATO-s diplomata forrása alapján a portál hangsúlyozza: fontos, hogy a NATO hadviselő félként nem vesz részt, és nem is kíván részt venni, fegyvereket nem ad az ukránoknak, viszont a tagállamok külön-külön ezt megtehetik, és rendszerint meg is teszik.
Az ülésnek két nagy témája lesz, a NATO védelmi és elrettentési berendezkedése, valamint a szövetség különböző műveletei, például Koszovóban és Irakban. Az elmúlt időszakban ugyanakkor egyre több szó esik az oroszok nukleáris fegyverek bevetésével való fenyegetéséről is, és a NATO komolyan veszi a moszkvai üzeneteket, a Hvg forrása szerint ilyenkor minden szónak jelentősége van.
Hogy mi történne, ha Oroszország tényleg beváltaná a fenyegetést, arra nincsenek konkrét forgatókönyvek, a hivatalos válasz csupán annyi, hogy a válasz arányos lenne. A NATO úgy gondolja, hogy „nem hagyományos fegyverek használata visszavonhatatlanul megváltoztatná a konfliktus kimenetelét”.
Nemrég a Fókusz is forgatott arról, hogy mi történne, ha Vlagyimir Putyin tényleg ledobná az atomot, Feledy Botond külpolitikai szakértő például úgy vélekedett, az Egyesült Államok készen állhat arra, hogy egy nukleáris fenyegetésre katonai eszközökkel válaszoljon.
Nyitókép: Jens Stoltenberg NATO-főtitkár és Orbán Viktor miniszterelnök NATO állam- és kormányfői kétnapos madridi csúcstalálkozóján, 2022. június 29-én. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán