Külföld

Sorra zárnak le milliós nagyvárosokat Kínában a koronavírus futótűzszerű terjedése miatt

rtl.hurtl.hu

2022. március 20. 13:39

Alacsony az országban az idősek átoltottsági aránya, az omikron variáns pedig sebesen terjed.

Kínában újabb városokat zárnak le a koronavírus-járvány legújabb hullámának megfékezése érdekében, emberek millióinak mozgását korlátozva.

A kínai szárazföldön a járványhelyzet jelenleg az Oroszországgal határos Csilin tartományban a legsúlyosabb. A szombaton azonosított fertőzöttek több mint 70 százalékát jelentették onnan.

A koronavírus omikron variánsa okozta járványhullám miatt az elmúlt hetekben több ezer esetet azonosítottak Csilinben, ahol eddig nyolc ideiglenes kórházat és két karanténközpontot hoztak létre a fertőzöttek kezelésére és elkülönítésére. A tartomány két nagyvárosában, Csangcsunban és Csilinben szigorú korlátozásokkal igyekeznek megfékezni a vírus terjedését.

Csilin vezetése vasárnap jelentette be, hogy a város csaknem 4,5 millió lakója hétfői kezdettel három napon át nem hagyhatja el otthonát. A tartomány székhelyén, Csangcsunban pedig, ahol már több mint egy hete korlátozások vannak érvényben, hétfőtől szintén háromnapos házi karantént léptetnek életbe.

Koronavírus-tesztért állnak sorba emberek az északkelet-kínai Csangcsunban 2022. március 12-én. - Fotó: MTI / AP

A 9 milliós Csangcsunban március 11-én vezettek be kijárási tilalmat, ami azt jelenti, hogy az ott élők csupán minden második napon hagyhatták el lakóhelyüket bevásárlás céljából. A korlátozások alól csupán az egészségügyben és a járványkezelésben dolgozók élveznek kivételt.

Kína legnagyobb acéltermelő központjában, a 7,7 millió lakosú Tangsanban vasárnap közlekedési korlátozásokat és a tömeges tesztelés megkezdését jelentették be.

A város közútjain csak sürgősségi, valamint ellátmányt szállító járművek közlekedhetnek, a város lakói pedig csak külön engedéllyel hagyhatják el a Pekingtől 156 kilométerre fekvő Tangsant.

Sanghajban az elmúlt napokban tömeges tesztelést kezdtek meg, a tesztelés idejére pedig egyes lakótömböket 48 órára lezártak, az ott élőket házi karanténra kötelezve. A nagyváros minden oktatási intézménye felfüggesztette a jelenléti oktatást.

A dél-kínai Sencsenben az előzetes közlések alapján vasárnap jár le a hétnaposra tervezett kijárási tilalom. A Hongkonggal határos, 17 milliós nagyváros Kína számos technológiai óriásvállalatának ad otthont.

Kínában, számos más országgal ellentétben a koronavírus elleni oltási kampányban az idős korosztály helyett olyan csoportokra fókuszáltak elsősorban, akiknél munkájukból adódóan a legjelentősebb volt a fertőzés kockázata. A kínai járványkezelési stratégia ugyanis a járvány terjedésének mielőbbi elfojtását célozza, így a vírus legvalószínűbb hordozóit, a többi közt egészségügyi dolgozókat, határőröket, kikötői munkásokat igyekeztek elsőként védeni a fertőzéstől, azonban az idősek átoltottsága Kínában viszonylag alacsony maradt.

A kínai egészségügyi hatóság vasárnapi közlése szerint az ország szárazföldi részén szombaton 1656, belföldi fertőzésből eredő covid-megbetegedést és 2177 tünetmentes fertőzöttet regisztráltak.

Nyitókép: Egy lezárt lakóközösség tagjai egy védőöltözetet viselő munkással az előtérben Pekingben 2022. március 13-án. – Fotó: MTI / AP

#Külföld#koronavírus#omikron#kína#lezárások