Külföld

Oroszország tárgyalóasztalhoz ülne Ukrajna ügyében, de súlyos feltételekkel

Nagy Attila KárolyNagy Attila Károly

2022. február 25. 14:27

Előbb az orosz elnök mondta a kínai elnöknek, hogy tárgyalnának, később pedig a Kreml szóvivője beszélt erről. Hozzátette: Ukrajna demilitarizálását akarják cserébe.

Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteken telefonon egyeztetett Hszi Csin-ping kínai elnökkel. A két fél véleményt cserélt a jelenlegi ukrajnai helyzetről.

A kínai külügyminisztérium közleménye szerint Putyin azt mondta kínai kollégájának, hogy az Egyesült Államok és a NATO már régóta figyelmen kívül hagyja Oroszország észszerű biztonsági aggályait. Putyin szerint a nyugati katonai szövetség többször megszegte kötelezettségvállalásait, és tovább folytatja a katonai terjeszkedést kelet felé, ami veszélyt jelent Oroszországra nézve.

Tárgyalnának?

Putyin a kínai elnökkel azt közölte, hogy Oroszország hajlandó magas szintű tárgyalásokat folytatni Ukrajnával.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője is azt mondta péntek délután, hogy Oroszország készen áll a tárgyalásokra Ukrajnával Minszkben – írta a RIA Novosztyira hivatkozva a BBC.

Oroszország azonban azt követeli, hogy Ukrajna nyilvánítsa magát semleges státuszúvá, ami magában foglalja a demilitarizálást is. Oroszország jó ideje azt akarja elérni, hogy Ukrajna zárja ki, hogy valaha is csatlakozik a NATO-hoz.

Hszi és Putyin telefonja

Hszi Csin-ping a telefonbeszélgetés során rámutatott, hogy a közelmúltban a kelet-ukrajnai helyzet gyors változásokon ment keresztül, ami nagy figyelmet keltett a nemzetközi közösség részéről. A kínai elnök azt mondta Putyinnak, hogy fel kell hagyni a hidegháborús mentalitással, tiszteletben kell tartani minden ország jogos biztonsági aggályait, és tárgyalások útján kiegyensúlyozott, hatékony és fenntartható európai biztonsági mechanizmust kell kialakítani.

Kína támogatja Oroszországot és Ukrajnát abban, hogy a kérdést tárgyalások útján oldják meg, fogalmazott Hszi Csin-ping, aki szerint Kína alapvető álláspontja következetes: tiszteletben kell tartani az összes ország szuverenitását és területi integritását, betartva az ENSZ alapító okiratának céljait és elveit.

Nyitókép: Kijev, február 25-én reggel. A társasházat rakétatalálat érte. Chris McGrath/Getty Images

#Külföld#orosz-ukrán háború#kína#oroszország#ukrajna#hszi csin-ping#vlagyimir putyin#forródrót