Eltörli az új német kormány a náci diktatúra idején született abortuszjogszabályt
2022. január 18. 20:47
A büntető törvénykönyv 219a paragrafusa tiltotta az orvosoknak, hogy a terhességmegszakításról tájékoztassák pácienseiket.
Eltörli az új német kormány azt a náci diktatúra kezdetén született jogszabályt, ami megtiltja az orvosoknak, hogy az abortuszról tájékoztassák pácienseiket – írja a Guardian.
A jogszabály a terhességmegszakítás „népszerűségét” tiltja, az elmúlt években pedig jobboldali szervezetek használták fel olyan orvosok támadására, akik honlapjaikon tényszerű tájékoztatást nyújtottak az abortuszról. 2017-ben egy háziorvosra, Kristina Hänelre hatezer eurós pénzbüntetést szabtak ki azért, mert pácienseinek tanácsadást nyújtott.
Kristina Hänel kedden üdvözölte az igazságügyi miniszter, Marco Buschmann bejelentését a büntető törvénykönyv 219a paragrafusának eltörléséről. Azt mondta, a jogszabály Damoklész kardjaként lebegett az orvosok feje felett, akiknek már azért is félniük kellett a büntetéstől, hogy megbeszélték a lehetőségeket a pácienseikkel.
Marco Buschmann szerint semmi értelme nincs annak, hogy miközben az abortuszról szóló információk szabadon elérhetők az interneten, éppen azok az emberek nem nyújthatnak tájékoztatást, akik képzettek a témában. „Az érintett nők helyzete így is elég bonyolult, nem akarjuk még jobban megnehezíteni” – jelentette ki a miniszter. Az ellenzékbe szorult Kereszténydemokrata Unió (CDU) viszont ellenzi a jogszabály eltörlését.
Az abortusz szigorú értelemben véve tiltott Németországban, de a terhesség első 12 hetében bizonyos feltételekkel engedélyezett, és elvégzése előtt tanácsadáson kell részt venni. A most eltörlendő jogszabály 1933 májusában, „a német nemzet védelmére” való hivatkozással lépett hatályba. Az abortuszt a náci rezsim az árulással egyenlő bűntettként tartotta számon.
Nyitókép: Marco Buschmann miniszteri eskütétele – Fotó: MTI/EPA/Clemens Bilan