Hiperszonikus rakétát tesztelt Észak-Korea, amellyel legyőzné az amerikai légvédelmet
2022. január 6. 7:10
Kevés ország rendelkezik ilyen fegyverrel.
Észak-Korea a héten kilőtt egy hiperszonikus rakétát, amely sikeresen célba talált – állította csütörtökön az ország állami hírügynöksége, a KCNA a Reuters beszámolója szerint. Hivatalosan ez volt az ország második ilyen tesztje: tavaly szeptemberben teszteltek először hiperszonikus rakétát.
A hiperszonikus fegyverek alacsonyabb magasságban repülnek a célpontok felé, mint a ballisztikus rakéták, és a hangsebesség több mint ötszörösét – vagyis mintegy 6200 kilométer/órás sebességet – képesek elérni.
Legfontosabb előnyük, hogy a ballisztikus rakétákkal szemben képesek manőverezni, nagyon gyorsan és alacsonyan repülnek, emiatt nehezebb ellenük védekezni a radarral vezérelt rakétaelhárító-rendszereknek.
Ilyen fegyverekkel egyelőre csak kevés ország, például az Egyesült Államok, Oroszország és Kína rendelkezik.
A KCNA szerint a szerdai teszt során a hiperszonikus robbanófej levált a rakétaindítóról, és 120 km (75 mérföld) oldalirányban manőverezett, mielőtt eltalált egy 700 kilométer távolságra lévő célpontot.
Észak-Korea 2017 óta nem hajtott végre nukleáris bombatesztet és nem lőtt ki nagy hatótávolságú, illetve interkontinentális ballisztikus rakétákat. Ehelyett inkább manőverező rakétákat fejleszt, hogy képes legyen felülkerekedni Dél-Korea és az Egyesült Államok rakétavédelmén.
Az észak-koreai teszt során használt rakétáról készült fotókon elemzők szerint egy folyékony üzemanyaggal működő ballisztikus rakéta látható, amely manőverező tartozékkal rendelkezik. Vagyis a hiperszonikus robbanófejet hagyományos ballisztikus rakétával indítják el.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter csütörtökön a japán külügyminiszterrel, Josimasza Hajasival folytatott telefonbeszélgetésében elítélte az észak-koreai rakétaindítást.
Nyitókép: Férfi nézi a híreket egy szöuli vonatállomás kivetítőjén 2022. január 5-én. – Fotó: MTI / AP